Reje foder.... de kommer aldrig frem og spiser
Postet under :
Visninger : 1231
I mit nyanlagte 30 L rcs akvarie med 4 meget små guppy unger, samles rejerne aldrig der hvor jeg ligger foder og spiser. Idag var der en skive agurk dernede i 5 timer og ikke en eneste kom frem. Er det fordi de har nok at spise i alger på planter og tingene i moskuglerne eller er kan de ikke lide agurk??
Ellers trisser de rundt, kravler på alt og virker ok. Nogen forslag? Med venlig hilsen Charlotte
prøv at købe reje foder det kan de godt lide
Med venlig hilsen jesper
Bo Christensen
-
![]()
Hvis de kravler rundt og konstant piller i alting, så finder rejerne rigeligt med mad.
Prøv at lade være med at fodre dem i 2-3 dage, og smid så en ganske lille smule foder i. Med venlig hilsen Bo Christensen
Men jeg fodrer guppy ungerne ganske lidt et par gange om dagen, ved ikke om de får fat i lidt der. Men det er virleligt minimalt. Idag hvor jeg gav agurk har jeg ikke fodret dem i de 6 dage jeg har haft dem.
Med venlig hilsen Charlotte
prøv med en lille portion røde myggelarver. det får dem frem her
Mvh. Fætter Guf
Jeg fodrer mine rejer (både RCS og Amano) med hjemmelavet rejemix, som egentlig var tiltænkt Tanganyika cichliderne. Det består af 50% ærter, 25% spinat og 25% skalrejer, som er kørt tre gange gennem kødmaskinen og frosset ned i plader, så jeg kan skære en bid af, når der skal fodres. Begge typer rejer er helt vilde med det - og mange fisk er også.
Mvh Leif
#6 jeg har noget rejemix jeg har købt i cichlide centeret dog med cyclopzzzeee (kan sgu ikke stave til det ord) tror du det kan gå??
Med venlig hilsen Charlotte
Ok ja - de vil sikkert labbe det i sig.
Jeg laver det selv af økonomiske årsager - sammenligner du prisen på købefoder og hjemmelavet, så får du noget af en overraskelse! Mvh Leif
Nu har rejemix ligget deri i over 2 timer og ikke en reje. Tror jeg må konstatere der er nok mad på de forskellige planter som har været i andre akvarier.
Med venlig hilsen Charlotte
køb det her det virker de er helt vilde med det
![]() Med venlig hilsen jesper |
Annoncører
Mine genveje
Annoncører
|