mit 250l. ris og ros

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #843090 — 13. december 2009, 16:40

og mit sugemalle har lige fået unger:P

snoopyzrainbow — 13. december 2009, 17:48

Flere planter, væk med lavastenene,(udskift dem med noget andet) og mallehulerne om bagved i skjul. Det kan mallerne godt lide, og det ser lidt pænere ud. evt. en sort sæk til baggrund, så man ikke ser den hvide væg.
Hvilke maller er det du har? Tillykke med ungerne:)

De anubias du har plantet ved træroden og i venstre side af akvariet, skal du have lidt op igen (ihvertfald den i venstre side) De har en stængel siddene ved roden (rhizom) som IKKE må dækkes af bundlaget, så rådner planten. De egner sig rigtig godt til at blive sat fast på trærødder og lign med lidt snøre. Så vil de slå rødder der. Dine er oveni så store og flotte, at du sagtens kan skille dem lidt ad, så du får flere små.
Ydermere, tror jeg det kunne være flot i dit akvarie med en masse stængelplanter, som dine fisk rigtig kan skjule sig i og føle sig trygge.

c sørensen — 13. december 2009, 17:55

Jeg kan bedre li almindlige sten/klipper idstedet for lava. Ellers skal bundlag passe til lavaen. Men i hvert fald skal du have lavestenene i en klumt mere ud til højre sådan, at der bliver mere dybde i midten med en "skrå gang" ind bagved. Mallerørene skal være lidt mere skjulte. Der skal baggrund på også. Er det anubias planter? De må ikke have stænglen plantet i underlaget. Lidt flere høje planter bagtil og høje i siderne og lidt flere lave fortil med nogle sten ind i mellem.

Svært at forklare. Men du skal nok nå dertil, du er godt på vej.*santa*

alice-o — 13. december 2009, 18:32

#1
Der er naturligvis smag og behag for alle mennesker, som giver flere meninger..
Jeg syndes det er flot, som du har det..

Og tillykke med ungerne..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.