Algespiser til Multi akvarie ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Wolde — 30. december 2009, 16:52

Hej akvarie folk:)

Jeg har et ny startet multi akvarie som er blevet overfaldet af alger 🙁 Det er ca 2 mdr. gammelt

Til at starte med var det grønne alger, men da jeg kom hjem fra jul hos mine forældre var de blevet helt brune. *uhh*

Det er et 112L akvarie med 2 stk. 865 Rør som lyskilde. Jeg har haft ca 8 timers lys på i døgnet.
Det har jeg nu sat ned, fordi jeg tror at det kan løse noget af problemet.

Der er ingen planter i akvariet. Det er kun sten.


Her er det da det var helt nyt.

Nu ville jeg så lige spørge jer hvad jeg ellers kan gøre for at holde dem nede?

Skal jeg have nogle snegle til at tøffe rundt?

På forhånd tak.

Fungusar — 30. december 2009, 17:01

Hvorfor vil du ikke ha alger? I Tanganyika søen er der masser af alger, de ligger i tykke lag over sneglehusene. Jeg har selv multier og har masser af alger, sådan kan jeg lide det.

Men nu spørger du jo ikke hvad jeg kan lide. Grønne alger? er du sikker på at det er alger og ikke Cyanobakterier? Du vil få brune i starten og de skulle gerne gå væk af sig selv efter et stykke tid. I starten er dit akvarie meget følsomt over for alger og bliver du nød til at skifte vand hver 3 dag og ned sætte lystiden kraftigt, begynd med at slukke lyset i en uge, og fra nu af fodder du også kun hver anden dag. Snegle vil ikke løse dit problem. Ligetil sidst nogle råd, lade være med at købe nogle fisk som du tror vil spise dinne alger, dinne multier vil ikke acceptere disse fisk. Brug det rigtige fodder så der ikke bliver så meget til overs og få fat i en slamsuger og støvsug bunden for slam før du skifter vand.

Nu ved jeg ikke hvor mange fisk du har men du skal da ha mange flere sneglehuse, helst 3-5 stk til hver fisk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.