Hvor stor betydning har størrelses forskellen på ungfisk?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #506488 — 24. februar 2010, 21:13
Jeg har efter nogle overvejelser valgt at satse på et par mere i min 325l balje.
For at holde mig til fisk fra central america har jeg valgt at sætte ca 4 Zebra cichlider sammen med mine blå jack dempsey i håb om at danne et par... men hvad størelse skal de fisk jeg sætter ned være som min? dem jeg har kigget på er kun 3-4 cm. og mine JD er ca 5.
Og er det nok at købe 4 for at få sig et par?
mobe31 — 24. februar 2010, 21:16
10nnitus — 24. februar 2010, 21:29
det er i forvejen lige lille nok til et par JD
Prøv at inviterer 6 kammerater, bo sammen med dem i en månede på dit værelse, hvor i ikke måtte forlade dette rum, så vil du kunne forstå fiskene.
Bruger #506488 — 25. februar 2010, 00:02
Det er rigtig at jeg har lavet flere indlæg men det er for at høre lidt flere meninger, da der ikke er kommet så meget feedback på det første jeg lavede, jeg har fået din mening og sætter pris på, men du er bare den eneste der har sagt at jeg helt skal droppe at putte flere fisk i. Jeg tvivler på at JD i fangeskab når deres fulde størelse (ikke sagt at de ikke bliver store). Er der mener at jeg skal nøjes med at se mine fisk vokse de næste 8 år? eller kan jeg putte lidt fisk i de kan æde når de bliver ældre?
Det eneste jeg vil, er lidt mere liv i tanken da der ikke er meget at kigge på nu.
jery — 25. februar 2010, 00:08
Sæt da bare en lille flok Zebra-ungfisk ned til rovdyrene, men det er nok en god idé at ramme samme størrelse.
Og så skal du være klar til at finde et nyt hjem til dem, før de bliver slagtet til sin tid.
Unimati — 25. februar 2010, 00:29
Den eneste måde du kan stoppe Jack D fra at vokse til fuld størrelse i dit akvarie, er ved at undlade at skifte vand, og det er dyreplageri.
Mit råd er, at komme af med Jack D, og så ellers starte forfra med de mere rolige mellemamerikanere som f.eks. rødstrubede. De er stor underholdning, og du kan finde samboere til dem også 😉
Bruger #506488 — 25. februar 2010, 02:03
Jeg er glad for at flere har den samme mening om emnet... Er bare lidt ked af at det betyder jeg ligger inde med nogle forkerte fisk til mine behov, nu troede jeg lige jeg have købt et stort akvarium med masser af plads:(
Jeg må lade det stå som det er, og prøve at komme af med de JD hurtigt så de kan gå under bedere forhold og ikke bliver for store, men jeg stopper ikke de ugentlige vandskift.
Måske tror jeg for meget på dyrehandleren, men er ikke dyreplager, og håber ikke jeg ender med at blive det.
Nogle råd når man ender i denne situation?
Ps: Et rigtigt godt forum herinde. (også selvom nyhederne er ret skuffende)
10nnitus — 25. februar 2010, 02:28
Ang. JD Lav evt. en byttehandel med din forhandler så vil du også kunne fornemme hvilken støbning han er lavet af, han vil jo gerne beholde dig som kunde.
Forslag: Hvis du vil holde dig til (som JD også kommer fra) mellem amerikanske cichlider er her en gruppe der ville svare til dit akvariestørrelse de bliver omkring 15 cm udvokset og du vil kunne holde to forskellige par deri.
Thorichthys arten bla. disse er forholdvis rolige under nomale omstændigheder:
Thorichthys elliotti
Thorichthys maculipi
Thorichthys meeki
Thorichthys helleri
Thorichthys pasionis
Thorichthys aureus
kopier et af navnene søg på google eller et andet sted om oplysningerne på disse
Har selv haft den fornøgelse at have Elliotien og meekien men er nu mere til dværgcichlidenarten Laetacara'en i mit 720L
Bruger #506488 — 25. februar 2010, 13:09
men jeg har lagt en annonce ind i køb-salg-bytte og har allerede hørt fra en, nu venter jeg bare på at få et billede af det akvarium de måske skal gå i:)
Tak for forslagene til andre fisk, nu må jeg lige sætte mig ordenligt ind i det denne gang*rødmer*
Når jeg har et bud på hvilke arter jeg vil sætte i håber jeg at i vil kommentere, har faktisk også haft dværg cichlider i tankerne, føler ikke helt akvariet er stort nok til for store fisk da jeg gerne vil have nogle stykker i jo.
10nnitus — 25. februar 2010, 13:13
mobe31 — 25. februar 2010, 13:19
p4350 — 25. februar 2010, 13:29
angelslayer — 25. februar 2010, 14:26
Unimati — 25. februar 2010, 14:55
#13. Der er naturligvis forskellige succeskriterier omkring hold af akvariefisk.
Nogle er glade, hvis de bare overlever. Den normale indikator for trivsel hos dem er, at fiskene yngler, selv om det reelt set kun er et udtryk for, at hunnerne får nok mad til at kunne danne æg, og har intet med trivsel at gøre.
Andre forsøger at give så gode forhold som muligt, så adfærden kommer frem, og give fisken den rum, den har brug for. Kunsten er her, at sammensætte akvariet, så nogle arter ikke bliver undertrykt osv.
Jeg vil gerne underbygge min kommentar omkring vandskiftet. Det handler kun om nitrats væksthæmmende effekt hos fisk, og skifter du ikke vand, stiger nitraten, så fisken stopper med at vokse.... og i sidste ende dø. Med dine fisk vil jeg da anbefale, at du søger lidt rundt på emnet, da det er meget interessant og lærerigt.
Bruger #506488 — 25. februar 2010, 15:20
14# ja jeg skal have sat mig lidt mere ind i hele emnet vandkemi... indtil nu har jeg kun målt ph værdier og betraget fiskenes adfærd, og det ser ud til at de har det godt:)
numse-fisken — 26. februar 2010, 00:35
Bruger #506488 — 26. februar 2010, 08:39
Men jeg var i Brasilien sidste sommer med familien og det land er jeg bare helt vild med, derfor er jeg solgt på syd america... bort set fra det syns jeg også at store trærødder og planter er helt vildt flotte og det er vidst ikke så naturligt til mbuna og malawi.
har kigget lidt på disse fisk forresten.
Laetacara curviceps.
Apistogramma trifasciata.
Apistogramma nijsseni.
Kunne de gå sammen??
Bruger #506488 — 26. februar 2010, 08:40
K-_Christensen — 26. februar 2010, 09:53
angelslayer — 26. februar 2010, 12:07
angelslayer — 26. februar 2010, 12:11
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.