krapper
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #757775 — 28. februar 2010, 12:42
K-_Christensen — 28. februar 2010, 12:58
Bruger #757775 — 28. februar 2010, 13:00
K-_Christensen — 28. februar 2010, 13:02
dyrholm — 28. februar 2010, 13:14
jeg foderer med alm. flagefoder, algepiller, røde myggelaver som de tog når det nåde bunden, når ja så åd de mine anubis, så ja jeg vil sige at de er alt ædene.
husk akvariet skal værer tæt helt tæt. mine krabber var ca. dobbelt så storer end det hul der var og de kom ud aligevel:|
SlettetBruger468 — 28. februar 2010, 13:19
jeg mener også de spiser det meste 🙂
K-_Christensen — 28. februar 2010, 13:28
Slammers5k — 28. februar 2010, 14:01
Det er også godt at give dem lidt kød engang imellem såsom regnorm, fodrefisk, snegle, æggeskaller, kylling, melorme.
Pas dog på med fedt procenten, de har meget svært ved at fordøje fedt og kan derfor få en slags forstoppelse og dø.
Jeg ville holde mig langt væk fra at fodre spinat, hele rejer eller noget med kobberindhold overhovedet.
Pas på med at fodre grøntsager og kød, sørg for at krabben spiser det og ikke trækker det med ind for at stashe, hiv det uspiste foder op igen efter 40-60mins.
Vær ikke bange hvis den ikke spiser i en uge, den kan undergå hamskifte og andre forskellige ting der forstyrrer dens appetit, overfodr den ikke i disse perioder.
Varier fodringen så meget som muligt, du har rig mulighed for at blende de forskellige ting sammen, tilføj lidt kalcium i diæten og sørg for at have hårdt vand til krabbens hamskifte.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.