200L mbuna sammesætning
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
NickR — 28. maj 2010, 20:02
1/2 labidochromis so. "hongi"
1/3 labidochromis caeruleus ´golden´
1/2(3?) Psedotropheus demasoni
vil de 3 arter enes og er fordeling hun/han i orden?
Mvh Nick 🙂
kribensismallen — 28. maj 2010, 20:05
Oscar — 28. maj 2010, 20:18
Det kommer an på akvariets størrelse. 🙂
NickR — 28. maj 2010, 20:25
Ludvigsen — 28. maj 2010, 20:56
Jeg tror der større chance for succes i et lille akvarie hvis der er så få arter som muligt*skeptisk*
NickR — 28. maj 2010, 21:07
i følge ad konings skulle det vidst godt kunne lade sig gøre, jeg har sådan set lade mig inspirere lidt af hans sammesætning til 150L. der ud over har jeg jo i forvejen kun valgt "mindre" arter som i følge arts beskrivelsen ikke skulle være alt for territoriale det rigtigt at salousi´en ville få både noget gult og blåt ind der men den skulle tilgængel være ret territorial?
ja jeg snakker selvfølge kun ud fra hvad jeg læser mig til bare derfor jeg spørg lidt ind 🙂
Oscar — 28. maj 2010, 21:15
Hovsa, jeg er vist lidt sløv til at læse i øjeblikket. 😀
Jeg ville heller ikke ligefrem sige at mbuna er egnet til 200 liter. Måske lidt L. Caeruleus. Som jeg fik at vide forleden, har Ad Konings størst erfaring med fiskene i naturen, og ikke i akvarier. Derfor er det bedre at lytte til andres meninger her inde.
Men hvis du prøver Tanganyika, er der langt flere muligheder, og fisk som med stor sansynlighed kan trives i 200 liter.
NickR — 28. maj 2010, 22:40
men okay jeg synder skam ikke noget ned inden jeg får det undersøgt. hvilke tanganyika er der muligt at lege med i 200l som ville give nogen lunde samme effekt?
kribensismallen — 29. maj 2010, 00:29
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.