lamprologus brevis yngel fodring

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mbunaforever — 28. maj 2010, 21:33

Hej allesammen har for en lille uge siden anskaffet mig 5 lamprologus brevis, og de er allerede godt i gang med at danne par, så regner jo med at få noget yngel, skulle også være rimeligt let,(har jeg læst mig til)men jeg har ikke nogen tidligere erfaring med yngel af sneglehuslegere, så det kunne være dejligt hvis der var nogle der vidste noget om deres størrelse, og hvordan de skal fodres og med hvad:)

niggo10 — 28. maj 2010, 21:37

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14260

mbunaforever — 28. maj 2010, 21:41

tak for hjælpen men har læst artsbeskrivelsen flere gange og det virkelige problem er jo hvordan de skal fodres

niggo10 — 28. maj 2010, 21:43

Nåår på den måde, ja den nævner ikke hvordan, kun med hvad.. :/

Så ved jeg det ikke..
God jagt på svaret.. 🙂

mbunaforever — 28. maj 2010, 21:44

tak:P

AquaFanatic — 28. maj 2010, 23:22

ynglet er bliver i sneglehuset til de er 3-4 mm og forældre parret fodrer dem op. Bare rolig du skal nok få yngel på dem da de er meget hidsige. Bare husk at flytte ynglet når de er fritsvømmende, da de ellers bliver ædt af forældre parret når de er i lege humør igen 😉
Dejlig aggressiv lille fisk 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.