Yes så kom lampen endelig hjem, men
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Sindt — 28. juli 2010, 19:45
Ja så melder spørgsmålet sig jo hvad skal i baljen
Det er et 325L. med hmf filter i enden. Pumpen er en hydor 1200
Jeg ved der skal 2 stk L075 maller deri, men kunne godt bruge nogle forslag til (fredelige) fisk.
Gerne forslag med beskrivelser af fisken
10nnitus — 28. juli 2010, 20:02
Sindt — 28. juli 2010, 22:24
K-_Christensen — 28. juli 2010, 23:11
Sindt — 28. juli 2010, 23:21
jacob — 28. juli 2010, 23:28
Sindt — 28. juli 2010, 23:36
Den bliver måske lige lidt for stor til mit akvarie
K-_Christensen — 29. juli 2010, 00:15
Sindt — 29. juli 2010, 00:35
Fiskene skal helst ikke blandes med andre fisk med mindre akvariet er >400 l, og de må aldrig blandes med artsfæller eller fisk der ligner da de er større fjender til revir og føde.
Kan egentlig godt se at anbefalingen er min. 250L
Og så er der lige at den bliver mellem 18-26 cm lang
K-_Christensen — 29. juli 2010, 00:40
KimJ — 29. juli 2010, 02:47
Forfatteren har vist ladet sig rive med af trangen til at dramatisere en smule. I virkeligheden er Blå acara forholdsvis fredelig, og vil sagtens kunne gå sammen med lidt maller og nogle mellemstore tetra (f.eks. Kejsertetra)
d9ha — 29. juli 2010, 08:06
Catfishworld:
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=195
foreslår en stime corydoras og en større stime tetra, da de åbenbart er lidt sky.
Den anbefalede temp er 24-26 og her kunne du også have nogle af koldvandsrejerne som amano eller red cherry.
mvh
Henrik
10nnitus — 29. juli 2010, 09:18
KimJ — 29. juli 2010, 09:35
Jeg tror ikke vi taler om den samme fisk. Blå acara = Andinocara pulcher, dog stadig mest kendt som Aequidens pulcher. Absolut i den fredelige ende, når vi taler om sydamerikanske cichlider.
Du tænker muligvis på den nærtstående art A. rivulatus, der passer ret godt på dit signalement?
Ang vores artsbeskrivelse her på siden *doh* : http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=207585
Den debat havde jeg faktisk glemt! må vi hellere kigge på beskrivelsen i nær fremtid...
K-_Christensen — 29. juli 2010, 10:30
10nnitus — 29. juli 2010, 10:36
Jo jeg vil tildels give dig ret, nu tænger jeg mere på deres iver for at yngle og der er de i den nemme ende, der er de ikke ligesom fredelig for de andre indboer, kan også godt rykke planterne op medmindre man forankre disse med nogle passende sten, samt omrokerer bundlaget.
Havde selv tænkt på denne smukke harmoniske fisk men efter at have læst bla. din beskrivelse af Thorichthys elliotien valgte jeg en overgang disse til mit 720L. det fortrød jeg bestemt ikke.
Nu er jeg så gået en anden vej og har valgt (tilfældigt fik et tilbud) Laetacara thayeri for ikke at have fisk der er over 12 cm som jeg syndes passer harmonisk bedre til akvariet størrelse, men det er jo en smagssag hvor store fisk man vil have i sit akvarie, får forøvrigt snart en rod der tilnærmelses fylder det hele A: 160x75x60, R: 120x60x40 så der skal en omlægning til, dekoration ender på ca. 200kg og derved får fiskene ca. 520L vand som efer planen får omkring 20L pr fisk.
Sindt — 29. juli 2010, 10:55
Og så må jeg også indrømme at jeg ikke lige har set om de forskellige fisk kommer fra forskellige dele af verdenen, har nok en tendens til at se om jeg syntes at fisken er flot.
Ville det være et problem at blande de forskellige arter.
10nnitus — 29. juli 2010, 11:32
men kan udemærket også godt gå i et 325L
Man kan godt blande de forskellige verdensdele hvis deres vandværdier,temperament er tilnærmelsevis ens for der skal gerne være en god sammenhængende harmoni tilstæde i akvariet ellers kan det hurtigt som et stort rod hermed tænker jeg på
rolige fisk passer ikke rigtigt med super aktive fisk.
Ud fra dit spørgsmål i #1 ang. mallerne som kan blive op til 25 cm gik jeg ud fra du tænkte på nogle at få nogle få fisk 1 par cichlider og for at slutte af måske en flok omkring 8 - 12 stk feks. rød serpae som også i farvesætning ville passe godt sammen
Skal selv have 1 par laetacara thayeri+12 stk.serpae+8 stk.kobber+1 par ancistrus i mit 720L minus dekoration 520L derved omkring 20L pr fisk
Sindt — 29. juli 2010, 16:40
10nnitus — 29. juli 2010, 17:12
Man skal gå rundt i mange butikker og kigge gerne flere gange, søge på nettet indhente oplysninger før man beslutter sig, for der er nogen af fiskene der kan blive en hel del år, det skulle jo helst ikke være sådan at man udskiftede dem med korte mellemrum, for så kan man jo blive ved, så kan man jo heller ikke finde rigtig ind til fisken dens natur og levende man har valgt.
Det har taget mig omkring lidt over et års tid, at finde den stamme jeg gerne vil have i fremtiden.
Hvis det ikke lige var for den cirkulation jeg nu engang har valgt, kunne valget også være faldet på 1 par stribet gurami + 12 stk. kileplet + 8 zebra smerling og en flok rejer.
Så jo nemt er det ikke at vælge
Godt nok lyder det ikke af ret mange fisk til forhold akvariet størrelse jeg har valgt, men der mener jeg heller få fisk end for mange, derved slipper man også for mange uheldige følger bla. streds, sygdom o.v.s, akvariet er også i bedre harmoni, oplevelsen af fiskenes hverdag bliver også mere intense, det er det jeg forsøger at komme frem til.
1 - 4 forskellige arter mere vil jeg ikke vælge, dertil kan det blive en stor rodet forsamling hvor der ingen ro er i akvariet, det er jo netop denne ro man gerne skulle frem til, det er jo et lille stykke natur vi lukker ind i vores bolig, ikke en marskendiser butik.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.