Flytte fisk ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Smedegaard — 3. august 2010, 14:53

Jeg har fået et godt tilbud på et akvarie jeg simpelthen ikke kan takke nej til. Der medfølger en stor stime guldbarber i størrelse xxxl, altså rigtig store guldbarber. Det er en ret stor stime på 20-30 fisk, men hvordan flytter man så mange, store fisk på én gang ? Skal de fordeles i mange poser, eller findes der bedre metoder ?

Derudover medfølger der også en kæmpe af en ancistrus, cirka 20 cm, hvordan flytter man sådan en (hun) basse ?

mobe31 — 3. august 2010, 15:07

du kan bare bruge en spand, eller en murerbalje, og evt, spænde et viskestykke eller lign. henover så de ikke kan hoppe op;)

Smedegaard — 3. august 2010, 16:06

#2 ja det var selvfølgelig en god idé 🙂 Kan man evt. 'skvulpesikre' det på nogen måde ? Der er godt 20 km på dårlige veje, og så er der jo også lige en færge der skal forceres også

Bruger #593897 — 3. august 2010, 16:10

Jeg har rigtig god erfaring med at transportere fisk i en stor plastic køletaske/kølebox - selvfølgelig uden frostelement 😉 Bare kom vandet og fiskene direkte i. Den holder også godt på temperaturen.

Smedegaard — 3. august 2010, 16:12

#4 - det lyder som en rigtig god metode, der kan låget vel også holde på lidt vand hvis det skvulper lidt ?

Bruger #593897 — 3. august 2010, 16:14

Ja låget på min køletaske slutter i hvert fald meget tæt til. Held og lykke med det.

mobe31 — 3. august 2010, 16:16

det lyder som en fin metode

junker — 3. august 2010, 16:17

jeg plejer også og bruge en køletaske.
det virker kanon godt:)

Smedegaard — 3. august 2010, 16:23

Så må jeg se hvad jeg kan finde i gemmerne, tvivler nu lidt på om vi har en 🙁 Kender i måske andre metoder ?

Bruger #593897 — 3. august 2010, 16:44

I Silvan har jeg set store tykke flamingo-kasser med låg. De må fungere på nogenlunde samme måde, og jeg har også set andre bruge dem til fiske-transport.

Ben-p — 3. august 2010, 19:16

Noget i stil med en bedroller, med låg? Ved ikke hvor godt fast de sidder.
Flamingo er bedre temperatursikret dog.

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?id=Flytning_af_akvarier

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.