Varieret foder til Malawi cichlider
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Rob. — 6. august 2010, 10:54
Jeg er jo nybegynder i akvarieverden og har endelig i går fået Malawier i vandet, nu melder der sig bare et spørgsmål.
1. Er det godt at fodre med feks. 3 forskellige slags feks. 1 dag Malawi stiks - 2 dag flager og 3 dag Frossen Malawi mix ?
Jeg syntes nemlig at det ser ud som om at de har svært ved at få spist de forholdsvis store stiks,det ser ud som om at de er lidt længe om at blive opløst, så jeg knuser dem lidt inden det kommer i vandet.
Hyggelig hilsen
Robin.
nc — 6. august 2010, 12:24
Nu er malawi rigtigt mange forskelige fisk så det er svært at svare på.
Jeg har primært Mbuna og for dem gælder :
Jeg ville ikke fodre med sticks til dem da de er vegetare og sticks har et højt protein indhold.
Jeg selv nøjes med at give dem Tetrarubin og malawi-mix (hjemmelavet) og så engang imellem et stykke salat eller nogle afskallede ærter. Det virker glimrende. Friske farver og sunde fisk 🙂
Med Venlig Hilsen
Niels Christian Mohr
Rob. — 6. august 2010, 21:14
Tak for dit svar.
Ja det skulle jeg jo nok have gjort opmærksom på 🙂
De Cichlider jeg har købt er: Labidochromis hongi (red top) - Pseudotropheus - Aulonocara "Tror jeg den sidste hedder - 1 malle "Synodontis network..
Og jeg tænker på at købe to Delfin cichlider samt en ekstra sugemalle, og så må det vel være nok til et 260L akvarie?
Håber på lidt mere hjælp 🙂
Hyggelig hilsen
Robin.
nc — 6. august 2010, 23:18
Du har altså både Mbuna og Aulonocara. Det vil der være en del der ikke synes er fedt specielt i en så lille tank. Husk de har forskellige foder behov. Aulonocara lever mere af krebsdyr og lign end mbuna så de skal have mere protein. Det gør det svært at sørge for at hver fiskegruppe får nøjagtigt som de skal. Du skal dog stadig passe på med for meget protein til mbuna'er (dine hongi og dine pseudotropheus) , da de udvikler bugvattersot hvis du er uheldig.
Jeg ville nok holde mig til flager og mix hvis jeg var dig (også selvom jeg har set masser af folk der giver deres mbuna sticks) 🙂
Men held og lykke med det, husk smid endelig nogle billeder op så vi andre kan nyde dine fisk 🙂
Med Venlig Hilsen
NC
jannebabe — 6. august 2010, 23:44
Rob. — 7. august 2010, 00:26
Mange tak for din hjælp 🙂
Hmm det er jeg bestemt ikke glad for at høre, for det er dyrehandleren der har rådet mig til at tage lige netop de fisk sammen, nu har jeg skrevet dem op som jeg har navnene på, så håber jeg at jeg har skrevet forket ang.Aulonocara, for jeg bliver bare så irriteret over at en dyre/akvarie handler råder folk til noget helt forkert 🙁
Her er de fisk som jeg har navnene på, samt lidt billeder af "Aulonocara hun og han" som jeg nu er blevet usikker på om de ikke er "Cynotilapia"?? De er i en ikke så god kvalitet, for de vil ikke stå stille når de skal fotograferes 🙂
Labidochromis caeruleus golden - Labidochromis hongi (red top)- Pseudotropheus zebra sp. red -
På forhånd tak for hjælpen.
Hyggelig hilsen
Robin.
nc — 7. august 2010, 09:10
Der er ikke så meget tvivl. Det er en aulonocara. Men farvene er i top så den ser ud til at stortrives, så lad den endelig være hvor den er 🙂
Med Venlig Hilsen
NC
Rob. — 7. august 2010, 10:56
Tusinde tak for at du gider hjælpe mig 🙂
Nu har jeg jo også kun haft dem i et par dage, så de flotte farver har de jo nok fået hos forhandleren.
Men hvis det ikke er skadeligt for dem, så vil jeg beholde dem for flotte er de 🙂
Hyggelig hilsen og rigtig god weekend.
Robin.
Rob. — 7. august 2010, 10:56
Tusinde tak for at du gider hjælpe mig 🙂
Nu har jeg jo også kun haft dem i et par dage, så de flotte farver har de jo nok fået hos forhandleren.
Men hvis det ikke er skadeligt for dem, så vil jeg beholde dem for flotte er de 🙂
Hyggelig hilsen og rigtig god weekend.
Robin.
Rob. — 7. august 2010, 13:04
Tak for dit input 🙂
De er ellers meget flotte og det lyder lidt sjovt at de kender kl. ang. måltid 🙂
Hyggelig hilsen
Robin
KimJ — 7. august 2010, 13:28
På sigt er der også det problem som NC skitserer i #4, som ofte resulterer i at man får tynde Aulonocare eller fede Mbuna, fordi de stiller vidt forskellige krav til ernæringen.
Du kan evt. sammenligne dine fisk med disse billeder, og se om ikke det er samme art:
http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Malawi/Malawifritsvoemmere/Aulonocarelwanda/aulonocarelwandagallery.htm
Rob. — 7. august 2010, 13:40
Mange tak for din hjælp 🙂
Der er desværre nok ingen tvivl om at forhandleren har solgt mig et par Aulonocare, så med den
risiko der ligger for at de evt. kan blive syge af fejlernæring, så vil jeg sætte dem til salg..
hmm bare så irriterende at en forhandler ikke rådgiver om det, men der imod fortæller at de sagtenskan gå sammen og at de spiser det samme ;(
Nå men de må så desværre ryge til salg i annoncer senere i weekenden 🙁
Mange tak for jeres gode hjælp 🙂
Hyggelig hilsen og rigtig god weekend.
Robin
KimJ — 7. august 2010, 16:03
Det er jo ikke alle der går helt hysterisk op i om deres fisk bliver lidt runde i det. Jeg ville dog helt klart gøre det samme som dig, også henset til at akvariet er bedst egnet til Mbuna under alle omstændigheder.
Rob. — 7. august 2010, 18:24
Endnu enganmg mange tak for råd og vejledning.
Nu er de sat billigt til salg under køb - salg - bytte.
Nu har jeg idag købt en god bog "Back to Nature Guide om Malawi Cichlider 2 udgave"
Havde jeg dog bare kendt den bog noget før 🙁
Hyggelig hilsen
Robin
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.