Nyt 128liter.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Thomadsen — 10. august 2010, 15:15
Jeg har i øjeblikket 8 skønne corydoras sterbai i et 60 liters som jeg flytter over i det nye men er ellers i tvivl om hvad jeg skal putte i det. Jeg kunne godt tænke mig et flot cichlide par, en lille stime af noget spændende og måske en enkelt form for sugemalle. Fiskene må meget gerne være fra sydamerika men det er ikke et absolut must.
Så hvis i har nogle forslag eller bare kommentarer er i meget velkomne til at skrive, på forhånd tak. Thomadsen.
Fungusar — 10. august 2010, 15:25
Orinoco og sydamerikansk hvidvand http://cichlidebaljen.weebly.com/orinoco-og-sydamerikansk-hvidvand.html
Rio Negro og sydamerikansk sortvand http://cichlidebaljen.weebly.com/rio-negro-og-sydamerikansk-sortvand.html
Thomadsen — 10. august 2010, 16:18
Jeg er begyndt at overveje sommerfuglecichlider og kunne godt tænke mig at vide om jeg evt. kan have 2 par i min balje?
mobe31 — 10. august 2010, 16:20
Thomadsen — 10. august 2010, 16:32
10nnitus — 10. august 2010, 17:17
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=11495
sammen med 1 par sommerfuglecichlider
og en lille flok 8 stk. pansermaller,
vil jeg mene akvariet kan bære i balancen
Mikrogeophagus ramirezi
Latinsk navn: Mikrogeophagus ramirezi.
Dansk navn: Sommerfuglecichlide.
Levested: I langsomt flydende savannebække i Venezuela og Columbia.
Vand: Blødt til middelhårdt, pH 5-6,5, temperatur 28-30 °C.
Beskrivelse: Mikrogeophagus ramirezi er en meget flot fisk, som kun kan beskrives med billeder. Dens farver skifter, alt afhængigt af fra hvilken vinkel lyset skinner på den. Den trives bedst med en temperatur på ca. 28 °C. Temperaturen må ikke nå ned under de 26 °C i akvariet, hvori man holder sommerfuglecichlider. Vandet skal have en meget lav pH værdi på ca. 5-6,5. De er meget følsomme over for nitrit, så det passer fint, hvis man skifter en spandfuld vand for hver 60 liter vand en gang om ugen. Akvariet må gerne stå et sted, hvor de har et par timers solskin om dagen. De kan godt blive lidt farveløse, hvis de ikke har nok skjulesteder, da det er en ret sky fisk. Et par sommerfuglecichlider skal have et akvarium på minimum 60x40x40(98L), to par 130x50x40(260L), tre par skal have et betydeligt større akvarium. Hvis du skal have dine sommerfuglecichlider til at yngle, kræver det meget ro i og rundt om akvariet og en temperatur på ca. 28-30 °C.
Adfærd: Dette er fredelige fisk, som egner sig fint til selskabsakvariet. De kan dog være en del aggressiv under parringslegen. Sommerfuglecichliden holdes parvis eller en trio 1 han to hunner.
Sammensætning: Rolige mindre fisk, sommerfuglen skal gerne dominerer for at komme til sin ret.
Kønsforskel: Hannens tre første sorte rygfinner er længere, (lang, længere, længst) og høj kropsform.
Hunnen har en kortere rygfinne samt en rundere kropsform er desuden purpurrød på bugen i yngletiden.
Størrelse: Han 7cm, hun 5cm.
Foder: Kødædende, men kan også spise tørfoder. Levende foder er dog at foretrække.
Akvariet: I akvariet skal der være noget fint afrundet mørkt grus, som de kan bruge til legesubtrat og til at grave gruber i uden at komme til skade. Man skal have en tilpas tæt plantevækst, så de kan få skygge i bunden af akvariet. Det er godt med nogle overskåret kokosnødehuler, trærødder eller nogle glatte sten, som de kan rense og senere lægge æg på. Når fiskene først har lagt æg på en sten/trærod, vil de blive ved med at bruge det samme sted, selvom genstanden er blevet flyttet.
Opdræt: Når æggene kommer, er det ikke sikkert, at det bliver til noget de første par gange. Det er nemlig sådan, at de fleste sommerfuglecichlider ikke er så gode forældre. F. eks har de en dårlig vane med at æde deres egne æg, og nogle gange kan de blive trætte af at passe dem. Så kunstig udklækning er tilrådelig, hvis det bliver ved på den måde. Når det virkelig sker, klækkes æggene allerede efter 2 dage, hvorefter ungerne bliver bragt ned i en grube af forældrene. De er svømmer frit efter 4 dage. Det er vigtigt, at der er noget, de kan spise, lige så snart de er fritsvømmende, ellers afkræftes de hurtigt og dør. De følges ad i en stime tæt op ad forældrene. Når de skal fodres, er det en god ide at tage et lille rør og langsomt føre den ned midt i stimen. Maden hældes derefter ned igennem røret, så den havner midt i stimen. Efter 14 dage tages ungerne over i et andet akvarium, så forældrene kan begynde på et nyt kuld unger.
Thomadsen — 10. august 2010, 17:51
10nnitus — 10. august 2010, 18:01
selv skal jeg have disse to typer jeg vil blande sammen
River sand 1mm, Caviar grus 1 mm
Thomadsen — 10. august 2010, 18:12
10nnitus — 10. august 2010, 18:16
til september kommer en rod ovenpå
akv. 160x75x60
rod 120x60x40
Prik — 10. august 2010, 18:46
Da jeg forsøgte mig med sommerfuglecichlider havde jeg dem sammen med glødelystetra, jeg syntes de passer godt sammen.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.