Juvel cichlide "skænderig"

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

LouiseV — 14. august 2010, 02:39

Da jeg vågnede i morges var min han cichlide (nybagt far) blevet helt bleg, og moren var ild rød.
Jeg har læst noget om de såkaldte skænderiger fisk kan have under ny parring, og kunne se at hun jagede ham væk fra ungerne og generalt.

Men da jeg så kom hjem havde han igen så fået den røde farve igen og var sammen med hunnen og ungerne.

Kan det passe at de allerede har accepteret hinanden igen eller skal jeg frygte at hannen evt. kan være syg eller der kan være andet galt da det gik så hurtigt over ?

mobe31 — 14. august 2010, 05:26

det er en af de ting der kan ske (især når de går i så lille et akvarie.
hunnen vil simpelthen have lov at passe ungerne/æggene og hannen skal helst blive lidt på afstand og forsvare det ydre territorie

jery — 14. august 2010, 09:30

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Cichlider' af jery

Fungusar — 14. august 2010, 10:13

#1 Ikke for at være bagklog, men jeg viste dette ville ske. Det var jo det jeg skrev til dig i denne tråd http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1141507 jeg henviste dig og en artikel om hvor jeg havde beskrevet dette forløb. Dit akvarie er for lille til juveler, og den ene vil slå den anden ihjel, dette er starten.

LouiseV — 14. august 2010, 12:52

Ja læste også linket hvor det stod i. Men er nu bare glad for de går nu sammen i bedste velgående .

Fungusar — 14. august 2010, 13:16

#5 ja men de vil gøre det igen i morgen indtil den ene dør, tror mig jeg har mistet en del røde cichlider pga. denne adfærd. Nu er du advaret.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.