Sommerfugle, pardannelse

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

sbc — 21. august 2010, 19:41

Hej

Jeg har for nogle uger siden købt et par sommerfuglecichlider efter råd fra fiskemanden i butikken, som sagde man skal have en han og en hun, det skulle ikke være nødvendigt med en trio.

Nu læser jeg flere steder herinde at man skal købe en hel flok for at de selv kan danne par og så sidenhen sortere i dem.

De to jeg har fået ser ikke ud til at komme overens, den ene som er lidt større end den anden jagter hele tiden med så at sige alt i akvariet, og især den der skulle blive dens mage, er der så ikke håb for at de to sommerfulge bliver forelskede og et par og denne lidt dominerende fisk bliver lidt venligere stemt?

Er løsningen at købe flere sommerfugle? Eller hakke hovedet af denne surmulende en af slagsen?

Hvis man køber flere sommerfugle og venter på de danner par, hvad gør man så med de resterende, det er jo en halvdyr fisk?

Med håb om gode råd, de bedste hilsner, Susanne

Bruger #702563 — 21. august 2010, 19:43

Man kan godt være heldig at et købt par danner par. Har prøvet det med andre cichlider 😉

jacob — 21. august 2010, 19:48

Sommerfuglecichlider er mongame, så derfor er det ikke nødvendigt med en trio. Det kan dog være en god idé at købe en flok ungfisk og selv lade dem danne par. Man kan ikke bare købe et par og tro man dermed har et ynglepar 🙂 De resterende kunne måske afsættes her på siden ?

Er du sikker på at det er han og hun du har ? Det er ikke altid lige nemt at se forskel. Prøv at tage et billede af dem.

sbc — 21. august 2010, 20:13


Den jagede


Den jagende

sbc — 22. august 2010, 10:42

Er der nogen der kan se om det er en han og en hun jeg har købt? (det er det ifølge manden i butikken)

Midtjylland — 22. august 2010, 11:38

Hvis den jagede til tider har en rødlig bug/mave er det en hun. Hannerne har også den forlængede rygfinne bagtil, som man kan se på det nederste billede.

Det bedste ville nok være at få fat i en to-tre hunner og se om hannen kan lide en af dem. Så kan du evt. afsætte de resterende her på siden.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.