Se mine skuffefisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Torben Odense — 31. august 2010, 08:02

Hej alle

Ville bare lige vise min flotte Labeotropheus Trewavasae red top og min cynotilapia afra chimate. Begge med skuffe 🙂

nc — 1. september 2010, 17:54

Hej Torben

Tillykke med dine skuffer. Dem kan man aldrig have for mange af 🙂

Med Venlig Hilsen

NC

zlatus — 5. september 2010, 16:23

har lige et spørgsmål ang den skuffe der... tager man hunne over i et andet akvarie ? så ynglen kommer sikkert fram ? ;=)

Mvh jacob

Mafl — 5. september 2010, 18:30

Er slet ikke ekspert på det her område, da jeg ikke selv har prøvet at have skuffe, men kan dele ud af den viden jeg har fået ved at læse en masse steder på det som forberedelse 🙂
Har læst mig til at det ikke altid er den bedste idé at fjerne dem, da de gerne har et heiraki, og vil ryge ned i køen hvis de er væk for længe, og så kan de pga. stress når de bliver jagtet af nettet, godt finde på at sluge, eller smide ungerne...
Den bedste løsning skulle være at lade den gå i akvariet og selv slippe dem løs, og hvis du har nok gemmesteder, skal nogen nok overleve, ellers kan man også fange den, og så få den til at spytte i et andet akvarie.. Hvilket man vidst gør ved at klemme blidt ved mundåbningen på begge sider, men læs lige om det inden hvis du gør det, for er ikke sikker på om det er der man klemmer, og har som sagt ikke prøvet det før, så vi kan jo ikke have de kommer til skade 🙂

Held og lykke med det 🙂

zlatus — 5. september 2010, 18:43

hehe mange tak 😉 det lyder til at jeg/vi bare fanger dem når de selv er kommet ud at skuffen 😉

malawiahli — 5. september 2010, 20:42

Hej

Det bedste du kan gøre er at flytte fisken efter 19/21 dage. Hvis fisken så spytter i nettet, vil ungerne kunne klare sig selv.

Flyt den over i et andet akvarie, hvis du har pladsen til det, og lad den spytte ungerne naturligt. Det er min klare mening, at det giver den bedste og mest naturlige yngelpleje.


Mvh. Morten

zlatus — 5. september 2010, 21:00

vi har et 60l som vi vil bruge til yngle er det for lillet ? eller er det godt nok.. er igang med at inrette det 😉

malawiahli — 5. september 2010, 21:02

Hej

Det er mere end rigeligt så længe det kun er et spytteakvarie. Jeg bruger selv akv på 10-15 l. og flytter dem efter noget tid

Jeg ville smide lidt sand i bunden + et par sten og en plante til gemmested, og ikke mere.

Mvh. Morten

zlatus — 5. september 2010, 21:14

har smidt noget snad i str 0.3-0.7 i. plus en lava sten jeg har savet over i 2 😉 så er det bare n plante som du siger.. den skal vel fylde godt ?
der er godt nok ikk evand i lige pt.. 🙂

malawiahli — 5. september 2010, 21:29

Hej

Det er helt fint. Planten behøver du ikke. Hunnen vil gemme sig under stenene og spytte ungerne når der fred og ro

Morten

zlatus — 5. september 2010, 21:33

Ok mange tak morten 😉

M.v.h jacob....

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.