forslag til mit 25L

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Larry — 22. november 2010, 08:36

Hej allesammen

Jeg har et lille ca. 25L akvarie, som jeg har haft gubby i længe. Det var i starten en blanding mellem 2 forskellige gubbyer men var efterhånden blevet ens allesammen:) Det kørte fantastisk, og jeg fik mange unger som jeg fodrede min kampfisk med når der blev for trængt i baljen. Jeg var så nede og købe 2 rigtigt flotte hanner som jeg ville parre med min eksisterende avl, det gik også fint lige indtil dagen efter hvor alle mine gubbyer var døde, og nu står jeg med en meget trist akvarie uden fisk, og med en følelse af død over sig. Jeg kunne godt tænke mig at prøve noget nyt så nu spørger jeg jer efter nogle anbefalinger, det skal helst være en slags fisk der kan yngle i et 25L nogle forslag?

Sølz — 22. november 2010, 11:09

Heterandria Formosa og killifisk

hwj — 22. november 2010, 11:25

eller måske prøve noget helt andet.
så som at bygge det op med nogle flotte trærødder , med mos og algekugler .. og så have lidt rejer gående der i

kribensismallen — 22. november 2010, 11:47

formosa er meget fine de skal bare ikke gå med f.eks guppy da de kan være aggressive over for dem... men 25 liter har jo sine begrænsninger

Larry — 22. november 2010, 14:49

Tak for svarene, jeg kunne dog stadig godt tænke mig om der var flere der havde nogle gode ideer.
Killifisk lyder spændene, tror i jeg kan få dem til at lægge æg i min 25L og hvad kræver det? Jeg kan forstå at killifisk er en betegnelse for alle æglægende tandkarber, jeg må ned at se hvad de har, de har en masse spændene småfisk hos forhandlerne heromkring, jeg bor i det sydlige Kina og man kan få de mærkeligste dyr. måske jeg skulle prøve at tage nogle billeder dernede og spørge efter hjælp her hos jer for at artsbestemme.

Sølz — 22. november 2010, 14:55

#4,
Sludder - i hvert fald her i huset. Mine Formosa gå fint sammen med Endlers Guppy - og har været placeret sammen med andre arter uden problemer;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.