Den ultimative spandpumpe ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gapirri — 18. december 2010, 16:49

Ja, jeg ved godt emnet har været vendt adskillige gange, men så gør vi det igen 🙂

Jeg skal bruge en spandpumpe til et 225 liter akv., hvad for en pumpe vil i anbefale som den bedste hvis det ikke er prisen der skal være den afgørende faktor.
Dvs. selvfølgelig er prisen ikke ligegyldig, men jeg vil hellere give lidt ekstra for at være sikker på at jeg får den bedste filtrering, driftsikkerhed og acceptabel elregning.

Skal det være en Tetratec, Eheim, JBL eller Fluval eller . . . .

Hilsen Anders F

MHansen37 — 18. december 2010, 16:52

hej jeg er mest til Ehaim

Mr.Frog — 18. december 2010, 16:54

Der findes desværre ingen ultimative spandpumper 🙁
Hvilket mærke det skal være, må være en smagssag. De 4 mærker du selv nævner, har alle pumper, der vil fungerer udemærket til dit 225L.
Altid vælge en model der mindst er 1 tand større end den de anbefaler på pakningen. Så hvis du vælger en der kan klare et 400L akvarie, så fungerer det efter hensigten.

Bruger #981127 — 18. december 2010, 16:55

Tjah, jeg ville vælge noget Eheim, jeg er selv begyndt at kigge lidt på pro 3e pumperne, som er computerstyrede, men der er så også kommet en pro 3t serie, med yndbygget varmelegeme, hvis disse også har computer funktionerne, så kunne det godt være en mulighed for mig. 🙂

gapirri — 18. december 2010, 16:55

Tja, jeg har en Eheim pro 2224 til et andet akv. som jeg egentlig er godt tilfreds med, bortset fra at der er lidt svæv i vandet som den ikke fjerner, det er bla. det jeg vil være sikker på at den nye er bedre til.

Hilsen Anders F.

mipe — 18. december 2010, 17:00

Ultimative spandfiltre:
http://koiimport.dk/product.asp?product=5944
http://saltvandsbutikken.dk/resun-havedamsfilter-p-727.html
😉

Mr.Frog — 18. december 2010, 17:00

Jo mere computerstyrede de er, jo flere ting bliver defekte.
Det er en pumpe, og den skal intet andet end pumpe. Den skal ikke måle alt muligt fis 😉

Jeg har en 2028 Proff II på et 160L. Den nedbryder fint nok, men den kan ikke holde vandet frit for svæv.

Mr.Frog — 18. december 2010, 17:02

#6
Du mener altså, at de er perfekte til et 225L der står i en stue, at de ikke støjer og er miljøvenlige ? 😀

mipe — 18. december 2010, 17:09

#8 Jeg mener ihvertfald de er perfekte til at gøre det, som et spandfilter er beregnet til at gøre.
Det kan godt være de er grimme og larmer, men filtrerer vandet både mekanisk og biologisk, det kan de.😀

hubbi — 18. december 2010, 17:39

jeg har haft am-top = skod
fluval = god men larmer af helved til
jeg har nu ehaim 2080= super pumpe det ikk siger en lyd så jeg vil klart anbefale ehaim 🙂

Mr.P — 18. december 2010, 17:41

følger lige lidt med i debatten her, for jeg skal selv til at smide penge efter en spandpumpe til samme str akvarie men er i tvivl om hvad jeg skal købe?

jeg har et fluval 4plus i nu, men tømmer det mindst 1´gang om ugen for at der
skal være optimal flow i og dels syntes jeg at det desværre ikke fjerner alt
det som svæver rundt i akvariet, men det forsvinder vel hvis jeg køber en spandpumpe
er det korrekt ?

gapirri — 18. december 2010, 18:42

Hmm, har lige læst en del om utætte Tetratec spandpumper, er det et helt overstået kapitel eller er der stadig nogen der døjer ?
Akv. skal stå i vores stue, så jeg skal være sikker på at det holder tæt !

Hilsen Anders F

gapirri — 19. december 2010, 09:06

Hmm, spørger lige igen, er der nogen der har købt en Tetratec 1200 for nylig ?

Og spørgsmål nr 2:er der nogen der har valgt 2 mindre pumper frem for en stor ?

Hilsen Anders F.

Ribri — 19. december 2010, 09:32

Hold dig fra tetratec, har selv en ex 1200 og det er noget lort, larmer og proppen til udstrømmeren falder hele tiden af så måtte tape den fast, har en fluval fx5 det virker og den står i stuen uden at genere...

brib — 19. december 2010, 09:44

Jeg bruger Eheim Classic på alle mine akvarier - fra 2213 og op til 2250.

Jeg slipper for bøvlet med larm - utætte selvansugningspakninger osv .

Pumperne har lavt strømforbrug og feks har 2250 en stor filtervolumen der gør den kun skal renses 1-2 gange årligt .

En anden god ting er at de har så få dele der kan gå i stykker . En ny 0 ring og et rotorsæt - så kører de igen de næste 5-6 år uden problemer .

Alle medaljer har en bagside - Classic tager lidt længere tid at rense , men det er i bagatelafdelingen .

Pt. kører der 11 stk Classic her i hytten . Og så kom der lige 688.- kr retur på elregningen :-)

Mr.P — 19. december 2010, 10:07

jeg har et fluval 4plus i nu, men tømmer det mindst 1´gang om ugen for at der
skal være optimal flow i og dels syntes jeg at det desværre ikke fjerner alt
det som svæver rundt i akvariet, men det forsvinder vel hvis jeg køber en spandpumpe
er det korrekt ??

Hvor tit er det nødvendigt i et velfungerende akvarie, at tømme sådan
et spandfilter så der altid er max gennemgang?`?

brib — 19. december 2010, 11:45

#16: En spandpumpe virker biologisk contra de små indvendige med ringe filterkapacitet.

Så der er ingen tvivl om at du vil spare den ugentlige rensning du har i øjeblikket .

Når flowet i en spandpumpe går ned , er det ikke nødvendigvis fordi den trænger til rensning. Og her kan man nøjes med at hive en slangerenser igennem et par gange , så er der flow på igen . Det er nemlig minimalt med slam der skal sidde i slangerne for at flowet nedsættes betydeligt .

De største spande vi har bliver renset 1-2 gange årligt ( Eheim 2250 ) - De mindre 2213 bliver renset ca 1 gang hver 3 måned .

Gæster der besøger os er overbeviste om, at det da må tage en hulens tid at holde de ca. 2200.l vand vi har kørende. Men nej , der bliver maks brugt en time om ugen på lidt vandskift og af og til en pumpe der skal renses.

Mr.Frog — 19. december 2010, 12:00

Jeg renser de "store" spandpumper max 1 gang årligt. Det er Eheim 2028, Tetratec 1200EX vi snakker om. Og de bliver pænt belastet begge modeller.

brib — 19. december 2010, 12:05

[citat]Jeg renser de "store" spandpumper max 1 gang årligt. Det er Eheim 2028, Tetratec 1200EX vi snakker om.[/citat]

Det er ikke hvor længe en pumpe kan køre før den skal renses der er spørgsmålet.

Det er nok nærmere , hvor stor belastning ( antal skidende fisk osv ) den kan klare før den skal renses .

Og her vil jeg påstå at de pumper du nævner kommer til kort over for Classic modellerne .

Mr.Frog — 19. december 2010, 14:00

#19
Det gør de muligvis, det skal jeg ikke kunne svare på, da jeg ikke har prøvet dem.
Det spørges der altså til i #16 😀

gapirri — 19. december 2010, 15:32

Ok, tror jeg holder mig fra Tetratec og køber en Eheim i stedet.
Så må jeg bare lige til at finde ud af hvilken model det skal være, vil helt sikkert gå et trin op i forhold til anbefalet størrelse, som tidligere nævnt.

Fik forceret sneen og hentet akvariet i dag, jeg venter lige på en der skal hjælpe med at slæbe det ind fra bilen, og ned ad trappen til stuen.

Century Bow 225 - 2500 kr, med bord og armatur, det er vel en ok pris.
http://www.eldorado.dk/media/Nye_akvarier.pdf

Hilsen Anders F.

Søren N — 24. december 2010, 10:34

Jeg har en sunsun spandfilter fra www.skivehandelshus.com kører perfekt*santa*

Andreashk — 24. december 2010, 18:59

Få dig en der er liret 😉

http://cichlidecentret.biz/product.asp?product=12381

Det må sq være kræs hehe.

hubbi — 24. december 2010, 19:26

her er konge filtert http://akvariebutikken.dk/pi/Eheim_2080_Pro3_1993_93.aspx

det køre bare 🙂

Mr.Frog — 24. december 2010, 22:18

Jeg kan ikke se hvorfor man skulle anskaffe sig et filter der er dyrere end akvariet *blink*
Eheim kan altså også støje 😛

brib — 24. december 2010, 23:30

[citat]Jeg kan ikke se hvorfor man skulle anskaffe sig et filter der er dyrere end akvariet *blink*
Eheim kan altså også støje 😛[/citat]

Ja da selvfølgelig kan en Eheim da støje, det kan alt mekanisk.

Men for det meste skyldes støj, en slidt rotor - aksel- Eller falsk luft ( ny 0 ring )

Det er jo som på alt mekanisk , at der er nogle slid dele . På en bil er det dæk - hjul-lejer - bremser osv . Og når disse ting er fikset kører det hele som nyt igen .

Mit indlæg i #15 går kort og godt ud på , at Eheim classic ikke har så mange supersmarte funktioner som selvansugning og andet tingeltangel der kan slides. Og når der så endelig er noget der skal skiftes , så koster det ikke det hvide ud af øjnene.

Bagdelene som også er beskrevet i #15 , er at de tager lidt længere tid at rense end de supersmarte nye modeller . Men funktionsmæssigt er de fuldt på højde med pumper som koster langt mere ( også indenfor samme mærke )

gesefuna — 25. december 2010, 00:13

Jbl uden at blinke. Men eheim er nemmere at få stumper til

Esbenm — 25. december 2010, 12:06

Eheim helt klart! har 4 Eheim pumper til at stå og køre hvor jeg sover og de er helt lydløse..

Jeg har selv et 200L hvor jeg har en Eheim 2075 den kan i hvertfald klare jobbet uden at blinke 😉
men kommer jo anpå hvormeget du har belastet dit akvarie med fisk. jeg har discus i mit og de er lidt krævende med hensyn til vandkvalitet så besluttede at en 2075 måtte kunne gøre det:P + at jeg har en Eheim 2224 til at køre det på som back op, Just in case!

Spandfildre og silikonebryster har det til fældes at de aldrig kan blive store nok 😀

alchristensen — 25. december 2010, 12:24

hej hvad så med at bruge et baggrunds filter ,eller et hjørnefilter også indvendig fra unimati, køre selv med bagfilter i 240 l og 180 l ok jeg ved det tager plads, men de virker sku, og bruger et powerhead til vandtransport, billig i drift og lydløst.og minimal vedligehold,

brib — 25. december 2010, 12:24

#28: Jeg er enig i det meste du skriver - Dog kan de der gummipa**** blive for voldsomme , specielt når de laver samme spor i sneen som en handicap knallert :-)

gapirri — 27. december 2010, 20:30

Ok, så er der bestilt en Tetratec Ex 1200 ved Tonny/Akvariewest, glæder mig til at få vand og liv i det.

Hilsen Anders F.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.