Er min mundruger med æg??
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
michael-n — 22. januar 2011, 17:13
virker kæben mere firekantet. :-/
Er hunnen syg,stresset el er hun med æg i munden??
Hannen svømmer rundt og gøre tilnærmelser til hende,samtidig med han laver huller i bunden...
Da jeg ikke ved såmeget om den her art håber jeg på i kan hjælpe mig med mit spørgsmål. :-)
mizzann — 22. januar 2011, 17:28
michael-n — 22. januar 2011, 17:48
Splynk — 22. januar 2011, 18:16
zonar — 22. januar 2011, 18:19
c sørensen — 22. januar 2011, 18:51
Når den har skuffe kan du se, at underkæben nærmest er skubbet lidt frem og er lidt firkantet/fyldt. Gællerne skal ikke være røde, men kan godt være lidt mere åbne, eftersom det er lidt mere besværligt at "trække vejret" for hende.
Hvad er det for en mundruger - og hvor stort er akvariet?
Hvis det er den lille mundruger - pseudocrenilabrus multicolor/philander/nicolsi - så ville jeg vælge at have flere hunner til en 1 han - min. 2 hunner for at aflaste hans evige jagt.
Hvis du vil have noget ud af ungerne, så skal du flytte hunnen, inden hun spytter ungerne. Hvis det er den lille mundruger, så går de ca. 14 dage. Nogle malawier går længere. Men også for at afstresse hunnen. Men er der godt med planter, rødder, gemmesteder og godt med plads og en/andre hunner, så kan hun godt blive gående. Så ender ungerne som foder. Men er det den lille mundruger, så skal du nok få RIGELIGT med unger............................... 14 dage med skuffe, 1 uge med unger, 1 uges pause, 14 dage med skuffe osv. osv. osv. Det kan hurtigt give RIGTIG mange unger 😛:P - snakker af erfaring!!!
Splynk — 22. januar 2011, 21:59
mizzann — 22. januar 2011, 22:50
pengesvinet — 24. januar 2011, 19:10
Splynk — 24. januar 2011, 19:16
hun er blevet noget hulbuget, men æder nu som en gal.
ps. hvornår bør men sætte hunne tilbage i den store balje (fjerne den fra afkommet)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.