Nybegynder, hvilke fisk kan gå med Golden spec i 400 l
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jensk — 17. februar 2011, 22:22
Jeg ved at dette spørgsmål har været stillet mange gange før fra folk der er lige så uvidende som mig *rødmer* men håber i kan bære over med en nybegynder bare en gang til.
I morgen bestiller jeg forhåbentligt mit nye Juwel Rio 400 akvarie (151 x 62 x 51 cm) som jeg har tænkt mig at der skal være Mbuna i.
Jeg har kigget langt efter Golden Spec (Labidochromis caeruleus) som vist både er en fredelig begynder mbuna og samtidig er en super flot fisk efter min mening.
Har prøvet at læse så mange tråde som muligt herinde omkring valg af fisk og har DA forstået at ikke alle mbunaer kan gå sammen både pga agrasivitet og pga at de hopper på hinanden på kryds og på tværs. I dag var jeg så inde i en akvarie butik (Ikke alm dyrehandel) og sagde jeg gerne ville høre hvilke fisk de havde, som kunne gå sammen med deres Golden Spec, hvorefter ekspedienten sagde at alle deres cichlider kunne gå sammen med dem, jeg kunne bare blande løs........ Ikke lige det jeg har læst herinde, så hjem igen og gruble og så kommer spørgsmålet.
Hvis jeg har et 400 L akvarie som jeg gerne vil have blandt andet Golden Spec i, hvad kan jeg så ellers have gående?
Regner med at jeg kan have 3-4 forskellige arter i sådan en balje, er det for mange eller for få?
Hvilke arter kan jeg have gående sammen med Golden og hvor mange af hver kan jeg have?
og ikke mindst hvad skal køns fordelingen være?
Jeg kunne jo godt tænke mig at der kommer lidt farver og striber derinde så der må godt være lidt pang!! på farverne.
Håber der er nogen der kan tage sig tid til at hjælpe mig.
På forhånd, mange tak.
Mvh Jens
jensk — 17. februar 2011, 23:45
Når folk skriver sådan her
2.4 Labidochromis Caeruleus, FX
3.4 Pseudotropheus Acei yellow tail, F1
2.5 Melanochromis Cyaneorhabdos, F1
Jeg ved hvad F1 er men hvad med 2.4 og 3.4 osv, er det antal hanner og hunner eller?
Fandt denne liste ved en der har et 325 l, og det er nogle flotte fisk, måske det var en mulighed, men hvor mange skal man så have af hver og hvor mange hanner/hunner?
Har så mange spørgsmål og kun 10 fingre og en hjerne at bruge. Min kone er ved at gå amok da jeg snart har brugt uger hver aften på at læse om Mbuna 🙂
Patrick — 18. februar 2011, 08:32
Først lige. 2.4.7 Labidochromis Caeruleus, F1 = 2 hanner, 4 hunner, 7 unger/ikke køndsbestemte, art, generation.
I et akvarie som dit er 3-4 arter efter min mening passende.
Jeg ville købe 10 ungfisk af hver art, og så har du iløbet af kort tid et fantastisk akvarie.
Det er altid svært at guide folk i hvilke fisk de skal have, men her er nogle af mine favoritter.
Labidochromis Caeruleus,
Ps. Salousi
M. Estrae
Ps. Elongatus Chewere
Afra White top
Ps. Acei yellow tail
L. Foulbourni Katale
Alle fisk du kan have i dit akvarie. eller så kig artslisterne igennem og finde dine favoritter, så tager vi den derfra,
Bruger #510468 — 18. februar 2011, 08:48
Og så velkommen til den vidunderlige verden af Mbuna Jens, hvor der altid er masser af intriger, sex og lejlighedsvis mord 😛
Patrick — 18. februar 2011, 08:51
ja, det er lidt en smagssag med L. Fouleborni og Trawavasaen, men det er rigtigt, de bliver jo lidt store.
jensk — 18. februar 2011, 21:34
Kan dog ikke google følgende
M. Estrae
L. Foulbourni Katale
Trewasaen
Kan en af disse gå sammen med de andre i listen (Synes det er sådan en smuk farve)?
Maylandia callainos
Pseudotropheus socolofi
Mvh Jens
lindgren87 — 18. februar 2011, 21:53
Rigtige betegnelser:
1: Maylandia estherae
2: Labeotropheus fuelleborni (Katale) - Katale er en specific variant
3: Labeotropheus trewavasae
Kan også findes i artsbeskrivelserne.
Et godt råd:
Kig på fiskene på youtube. STORT set alle arter kan findes der, så er det lidt nemmere at bedømme dem. 🙂
Mvh.
jensk — 22. februar 2011, 22:31
Så en lille opdatering.
Tak for svarende, har kigget lidt på youtube (Havde jeg ikke lige tænkt på)
Akvariet er bestilt og kommer forhåbentligt hjem i løbet af de næste par uger. Har købt et Juwel Rio 400.
De fisk som jeg synes ser mest spændende ud fra dem i har skrevet er
Labidochromis Caeruleus
Pseudotropheus saulosi
Ps. Acei yellow tail
Så dem tror jeg, jeg prøver at finde når jeg har fået akvariet op at kører.
Mvh Jens
NickR — 23. februar 2011, 15:47
så er jeg personlig vild med, Labidochromis sp. "hongi" , den kan dog vidst godt krydse med l. caeruleus 🙁
lindgren87 — 23. februar 2011, 15:56
Har haft præcis den samme i mit 530 liters. Men har desværre solgt dem - OG fortrudt det *rødmer*
jensk — 23. februar 2011, 23:12
Nu melder dig sig jo bare en masse andre spørgsmål, så nu håber jeg i stadig har lyst til at hjælpe.
Når jeg nu får mit akvarie op at køre, så er det tid til at kigge på fisk.
Planen er at jeg får akvariet op at kører og venter en uges tid inden jeg køber de første fisk (En art) og så melder spørgsmålene sig jo.
Jeg skal så vidt muligt gå efter unge fisk, hvis jeg nu ikke kan finde alle arterne unge, kan man så sætte voksne fisk sammen med unge? Eller bliver de bare slagtet?
Er der en rækkefølge som jeg får bedst resultat ved. Hvis jeg nu smider unge fisk i først af en mindre agressiv art og en måned efter smider nogle voksne lidt agressive fisk i er det vel dømt til at medfører massakre.
Det er blevet nævnt af Patrick at han ville købe 10 fisk af hver art, og det lyder jo meget godt (Om end det bliver en smule dyrt). I leksikonet står der flere hunner end hanner. Det vil vel sige 3 hanner til 7 hunner eller hvordan?
og til sidst. Nu er der gået et par måneder og jeg har smidt alle fiskene i (Det vil sige 40 stk) lyder sgu godt nok som en sjat i et 450 l. Det kan vel gå som ung fisk, men så skal jeg vel skiller mig af med nogle af fiskene når de er blevet voksne?
Håber i har lyst og tid til at svare på mine mange spørgsmål.
Mvh Jens
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.