Ilttilførsel til indvendigt filter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

prefalch — 9. marts 2011, 12:10

Som man kan læse andetsteds har jeg fået sot og spurgt ind til det i denne debat http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1244361

Andetsteds er der en de skriver(kan ikke huske hvor, ha læst så mine øjne er helt firkantede) at det er en bakterie der ar optimale fohold ide dele a t filer ho der stillestående vand.

Min tanke var så om de ville hjælpe på det problem hvis man i et baggrundsfilter nederst under bioelementerne anbragte et antal luftsten og tilførte luft og dermed bevægelse i filteret, eller vil det ødelægge anden gavnlig bakteriekultur.

prefalch — 9. marts 2011, 14:52

Min umidlbare indskydelse var 2 af disse
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=838
drevet a denne pumpe
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=818

prefalch — 10. marts 2011, 08:12

Ingen input?

prefalch — 17. maj 2011, 07:01

Prøver lige igen

KimJ — 17. maj 2011, 07:51

Det vil i hvert fald ikke skade at tilføre ilt! Om det har nogen gavnlig effekt på lige dit filter, afhænger jo af om der er et problem i det hele taget.

Bruger #510468 — 17. maj 2011, 09:02

Far dambrug ved jeg, at det hjælper at lufte de dykkede filtre, og her taler man om 50 kg fisk per 1000 liter. personligt tror jeg ikke at du vil mærke nogen forskel. Jeg har dog selv rigtig gode erfaringer med brug ar´f rislefiter - i form af en kasse der står over akvariet. Dette for mig giver den bedste iltmætning.

malawicarsten — 17. maj 2011, 09:56

Du vil ødelægge de bakterier som spiser nitrat ved at belufte filteret. De lever jo i iltfattige miljøer.

Iltning af dit filter løser ikke problemer med bugvattersot

prefalch — 17. maj 2011, 13:48

Nej jeg er efterhånden også blevet så klog, at det ikke virker på sot, heldigvis så ser det også ud til det er overstået, ihvertfald for denne gang, men var ikke klar over det med bakterierne, så den ide afgår stille og rolig ved tanken.

KimJ — 17. maj 2011, 15:02

Det er en yderst tvivlsom teori, at der i et almindeligt baggrundsfilter skal forefindes anaerobe miljøer*skeptisk*

Hvis det sker, er der i allerhøjeste grad tale om uheld, og det vil i givet fald være umuligt at kontrollere udstrækningen af disse områder med nogen form for præcision.

Har man planer om at satse på nedbrydning af nitrat (der vil altid være lidt, men stort set altid, når det drejer sig om cichlideakvarier, alt for lidt til at det har nogen betydning) i akvariet, er der ikke anden udvej, end at opsætte dedikerede filtre til dette.

Ellers er der ingen vej uden om de gode gamle og altid undeholdende vandskift...😎

prefalch — 17. maj 2011, 17:41

vandskifte 1/3 til 50 % hver uge. Det var også bare en tanke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.