Cynotilapia afra 'Cobue', eller?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cj4700 — 29. marts 2011, 19:15

Jeg har for noget tid siden købt 1.2 Cynotilapia afra hos Neonfisken, som gerne skulle være Cobue. Hannen har dog ikke nogle synlige tegn på gul farve endnu. De har leget op til flere gange og synes at trives ganske udmærket. Så mit spørgsmål er om det er Cobue, eller overhovedet afra, eller hvad det ellers kan være?

Til info går de i et 530l, med rigelige gemmesteder, og hvad der ellers skal være.

stausholm — 29. marts 2011, 19:22

mit svar er nej.. jeg har nogle stykker på omkring 5 cm. og de farver ganske godt ud

allan

cj4700 — 29. marts 2011, 19:54

Det var umiddelbart også min tanke.. Hvad kan det så være? jeg ville umiddelbart gætte på Cynotilapia pulpican.

Sagen er nemlig den at jeg gerne vil have lidt flere af dem, så det ville være rart at være 100% sikker på, hvad jeg har med at gøre 🙂

AE — 29. marts 2011, 20:44

Yeps, det er C. Pulpican eller Ps Kingsizei som den også hedder...... 100%.

mvh AE

brevis — 31. marts 2011, 06:52

Det var da trist at en forhandler som neonfisken sælger "falske" fisk 😀
Havde ellers selv overvejet at tage ind og købe lige nøjagtig Afra Cobue.... men nu.... mjaaaa

AE — 31. marts 2011, 08:50

Sådan er det desværre med flere akvariebutikker i Kbh.

Vil du være sikker på at købe ordentlig fisk med de rigtige navne, så køb dine fisk hos Malawi-Amager!!

mvh
AE

Lucasph — 2. april 2011, 07:43

hørt 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.