Flytte guppy unger til de store guppyer
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Guppy81 — 13. maj 2011, 23:02
jeg har prøvet at læse mig frem her inde om hvornår de små guppy unger må komme blandt de store fisk uden at blive spist. de er i et lille akvarium ved siden af det "store" på 54L de små Guppy og Mollyer er ca 1 cm lange. 😛
schlytter — 13. maj 2011, 23:03
Guppy81 — 13. maj 2011, 23:12
schlytter — 13. maj 2011, 23:29
Men der er så mange faktorer der spiller ind:
fiskens helbred / sundhed
Temp. i akvariet
Vandkvaliteten
Størrelse på "de store" fisk
osv osv
Så derfor kan man næsten ikke komme med en fast tidsramme for flytningen..
Det er heller ikke engang sikkert de store GIDER spiser de små unger..
Man skal også huske på at tænke over om man har plads til alle de unger der nu overlever ved at holde dem for sig selv, til de er store nok..
De fylder måske ikke meget lige nu - Men det kommer de jo snart til 😉
Nogle gange er det bedre bare at lade hunnerne føde i akvariet, og have godt med gemmestder til ungerne, i form af tætte planter, halvstore sten o.lign. Og lade neturen gå sin gang - Dvs. survival of the fittest, og de svage og langsomme bliver spist, og bestanden begrænses naturligt 🙂
Guppy81 — 14. maj 2011, 08:10
schlytter — 14. maj 2011, 09:17
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.