nitrit, hjælp!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

janniklok — 15. maj 2011, 16:02

Her for lidt siden fandt jeg en død fisk i mit akvarie, og undrede mig, da det har kørt fint uden fiskedød lige siden jeg fik fisk i.. Har testet vandværdierne løbende og nitrit/nitrat indholdet har hele tiden været lavt.

Jeg "støvsugede" bunden i akvariet og skiftede 20% vand for bare et par dage siden og mente derfor alt skulle være i skønneste orden, men næ nej!!! Jeg testede lige vandet her efter det mystiske fund og nitrat-firkanten var glødende lyserød (satans!!! forstår det ikke!!)... Jeg har lige skiftet 50% vand og renset pumpen i vand fra akvariet (som jeg har læst man bør) men nitrit-indholdet er stadig for højt 🙁(((

Hvad kan det skyldes? Overfodring eller? For nu er jeg jo ny, og det er meget muligt at jeg har fodret for meget..
Hvad skal jeg dog gøre??? kan jeg overhovedet gøre mere?

10nnitus — 15. maj 2011, 16:07

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/?Type=29

Ole H — 15. maj 2011, 16:11

Se den anden tråd om emnet her på siden:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.