Så fik søs et fuglebur, og jeg et nyt akvarie!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Red Rabbit — 4. august 2011, 16:05

Min søster blev træt af at lege med fisk og ville have nogle pip-fugle istedet, men det fint med mig!
Så jeg har lige fået min søsters 35 Liters Akvarie!
Som altid handler den her tråd også om hvilke fisk der skal i 🙂
Jeg havde engang en drøm om Betta Splendens som jeg nu kan udleve! Jeg havde tænkt at få en Betta Splendens han og nogle RCS rejer. Jeg har ikke helt besluttet mig endnu da der er andre fisk i havet!
Jeg ville gerne høre om nogen havde et bud på noget lidt mere "øvet" jeg kunne lægge mig ud med. Jeg har et selskabsakvarie på 54L med Guppyer og Pansermaller. Derfor vil jeg gerne prøve noget nyt som er lidt anderledes 😛.
Er der nogen her som har nogle bud? 😀

Bruger #981127 — 4. august 2011, 17:17

Du har helt ret, havet er fyldt med fisk, men, nu er 35 liter vand jo ikke just et hav, og det begrænser også mulighederne. Jeg kunne ikke finde på at holde fisk i så lidt vand, og af samme årsag vil jeg heller ikke anbefale andre det, men, rejer er et rigtig godt bud, og der er helt sikkert også flere spændene snegle arter som ville kunne trives deri. 🙂

TinneG — 4. august 2011, 19:38

Jeg synes helt klart du skal få dig en Betta, de er rigtig hyggelige og flotte.. og når du nu har gået og drømt om den, så er det jo oplagt 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.