Thorichthys Ellioti

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Holst1996 — 10. januar 2012, 17:49

Hej AS:) Jeg har lige købt mig et dejligt par Thorichthys Ellioti. Hannen er vældig fin, men hunnen har fået bidt en god del af halen af (se billede 2). Jeg ved ikke hvor meget der er bidt af, da hun var blev bidt da jeg fik hende. Hun står også under, over og bag ved pumpen for at gemme sig for de andre fisk og sin mage. Er det normal adfærd? De er som sagt købt som et par, Men hannen jagter hunnen så snart hun kommer frem fra pumpen. Jeg syntes nu det er synd for det lille kræ. De går i 250L med mange planter hvidt fint bundlag, 4 små Scalare, 1 Neon fisk, 1 rødnæse, 2 Perleguramier og fire Ancistrus.


Han Hun

Holst1996 — 10. januar 2012, 18:45

Ingen?😀

Holst1996 — 11. januar 2012, 20:59

Er der ingen der ved noget om Thorichthys Ellioti?🙂

Hans Martin — 11. januar 2012, 21:19

Det er ret almindeligt blandt cichlider at hunnen får stryg af hannen - det er måske osse ham der har tagen noget af hendes halefinne.. Den vokser ud igen hvis hun da ikke dør af stress, sådan kan det nemlig godt ende.. Du skal forkæle hende og sørge for hun får ro og masser af kval. foder.
Ro får hun bedst i et andet akvarium.. Ellers i form af skjulesteder - jeg bruger gerne pvc-rør som den forfulgte hun kan gå i, men hannen ikke kan komme ind i.
Foder fordi hun så vil begynde at sætte rogn og derigennem være i stand til at charmere hannen i stedet for at irritere ham 🙂
Måske bliver dit par aldrig et rigtigt par - fordi de bare ikke passer sammen, så må du finde 2-4 ellioti mere og vente på en mere vellykket parbinding.

good luck

HMB)

Holst1996 — 11. januar 2012, 21:26

Så jeg skal have fat i nogle ungfisk, også lade dem parre sig ud? Hvad med kokos nødder, kan hun gemme sig i dem?
Og når du siger Kval. foder er det så variet med myggelarver og flagfoder. hvad ville du forslå?

Tak for svaret:)

Hans Martin — 11. januar 2012, 22:30

Hvis du kunne få fat i nogle voksne eller halvvoksne og forsyne akvariet med hvadsomhelst der kan bruges som skjul, så ville du ret sikkert ende med et par.. Efter mine erfaringer med ellioti er det ikke en særlig aggressiv cichlide, men det kan variere meget fra den ene flok til den anden.. Men prøv lige en måneds tid om du kan få din hun i god form, måske kan de to godt sammen. Hvad siger han/hende der har solgt dig dem? Er det to fisk eller et ynglepar?
Og ja - levende og frost - hvis hun står og putter sig et sted må du huske at dumpe det gode foder der (anbefaler bl.a. frosne artemia) - efter du har afledt fatter... Han kunne i øvrigt osse komme i karantæne til hun er i god form..? -

🙂

HMB)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.