Gammel spand til akvarievand

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Zenia86 — 14. januar 2012, 16:30

Hejsa folkens
Jeg har lige måtte invistere i et lille fluval akvarie fordi jeg savnede at have fisk. Jeg har haft akvarie før, så man kan sige at jeg kender rutinen med dem. Nu er det så sådan at det gik op for mig at jeg har smidt min gamle vandspand ud. Jeg har dog fundet en gammel spand vi aldrig bruger som har været brugt tiæ gulvvask. Men tør jeg at bruge den selv efter at jeg har rengjort den med kogende vand?

Håber at hører fra jer snarest. :-)

//Zenia

Bruger #381101 — 14. januar 2012, 16:31

Det er bedre at købe en ny spand. De koster helt ned til 10 kroner for en 10 liters spand.

Zenia86 — 14. januar 2012, 16:34

Det kogende vand og en tur med en svamp vil ikke gøre den sikker?

Bruger #381101 — 14. januar 2012, 16:41

Jeg ville ikke selv turde forsøge.

KlausJuul — 14. januar 2012, 16:59

Jeg bruger selv en vaskebalje som før blev brugt til vasketøj... Det har ikke medført nogen som helst problemer. Jeg vil sige at hvis du har været virkelig grundig med at fjerne sæberester og så videre kan jeg ikke se noget problem i det. 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.