Scalereæg - hvem bestemmer hvor?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Fjumsegumse — 15. januar 2012, 22:09
Svend Erik — 15. januar 2012, 22:15
Fjumsegumse — 15. januar 2012, 22:27
JohnnyNr5 — 16. januar 2012, 01:05
Det du kalder en dårlig vane, er så det vi der påstår at vide en ting eller tre om scalarer kalder naturlig adfærd. Sådan gør de også i naturen. Man kunne derfor med nogen ret vende pegefingeren 180 grader, og spørge til hvornår din dårlige vane med at ville ændre på dine fisks natur ændres 😉
..men jo.. Det er set et utal af gange at folk gør som du beskriver. Om æggene så havner på den grimme kegle, akvariets sider eller en pumpe, må tiden vise. Du kan ikke tvinge dem til at elske keglen.
Svend Erik — 16. januar 2012, 11:43
Men du skal forvente et par forsøg før det lykkedes at klække æggene.
blizzie — 16. januar 2012, 14:33
Mine scalare lærte aldrig at passe det selv eneste gang hvor det lykkedes havde jeg taget dem i et lille akvarie med elefantfod og det der.. Mine scalare havde dog ingen problemer med at forsvare æggene så andre ikke åd ynglen! Kommer self an på hvor meget plads og hvem de går sammen med og sådan 😉
Er det meget slemt at skulle klippe et blad af din plante? Vokser vel et nyt ud igen? 🙂
Mvh Lars
Fjumsegumse — 16. januar 2012, 16:16
#5 - Planen er klart at forældrene skal passe æggene, det er jo en del af deres (fasinerende) natur. Jeg sætter gang i det lille akvarie, og flytter, om 3-4 dage, forældre over, sammen med flere steder de kan sætte æggene. Tak for hjælpen!! 🙂
Svend Erik — 16. januar 2012, 18:52
Det er ikke sikkert at der bliver så mange unger, men jeg har prøvet for en del år siden. De 2 sidste kuld hvor jeg har antal er 110 - 120 af gangen, de vil gerne have 250 liter vand inden de er klar. Prøv at kigge billeder http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1310563 i indlæg 8 og der er efterfølgende nogle unger der er døde.
Men held og lykke med dem
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.