Mord i akvariet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

olika — 19. januar 2012, 11:31

Hej.

Fornylig købte jeg 6 Phosphorbarber samt en ørredkutling til mit akvarie, men allerede dagen efter fandt jeg min engang så smukke kampfisk på bunden med finderne bidt af 🙁 . Jeg spurgte ellers dyrehandleren, men han mente ikke, at de nyinkøbte ville være findebiddere.
Jeg syntes selv, at en naturlig død virker usansynlig, da han har været sund og rask optil hans pludselige død, så jeg har ørredkutlingen under mistanke: kan det passe?

Mvh. Lea Amalia

MiaC — 19. januar 2012, 11:52

Puntius tetrazona er nogle banditter, og jeg er overbevist om det er dem som har taget livet af din betta.

KimJ — 19. januar 2012, 11:59

#2
Enig! Jeg har selv en flok af den, de er meget livlige og underholdende, men skidt selskab for fisk der ynder fred og ro, og endnu værre for dem med fristende lange finner.

Banan Krokodille — 19. januar 2012, 12:05

Det troede jeg ellers var noget af det første man lærer som akvarist, at man aldrig må sætte tiger barber sammen med fisk med store finner*skeptisk*

Guldhammer9 — 19. januar 2012, 12:23

[citat]Det troede jeg ellers var noget af det første man lærer som akvarist, at man aldrig må sætte tiger barber sammen med fisk med store finner*skeptisk*[/citat]

Hvor lærer man sådan noget henne? Jeg vidste det da ikke og jeg har haft akvarie i mange år. Jeg har bare aldrig haft nogen interesse for tiger barber. Og med de til tider tvivlsomme sammensætnings råd man kan få hos div. dyrehandlere gør det ikke nemmere*skeptisk*

Cmilton — 19. januar 2012, 12:24

[citat][citat]Det troede jeg ellers var noget af det første man lærer som akvarist, at man aldrig må sætte tiger barber sammen med fisk med store finner*skeptisk*[/citat]

Hvor lærer man sådan noget henne? Jeg vidste det da ikke og jeg har haft akvarie i mange år. Jeg har bare aldrig haft nogen interesse for tiger barber. Og med de til tider tvivlsomme sammensætnings råd man kan få hos div. dyrehandlere gør det ikke nemmere*skeptisk*[/citat]

Fuldstændig korrekt!

Mr.P — 19. januar 2012, 12:39

En af vores bekendte købte også en håndfuld af de fisk.
der gik ikke mere end 3 dage, så var der ingen sommerfugle samt en kamphan mere
i det akvarie 🙁

Så jeps de er nogle værre gadedrenge !

zooman — 19. januar 2012, 13:11

#1 havde du spurgt dyrehandler om disse barber kunne gå samme med dine fisk ??
hvis ja og de havde givet dig forkerte råd
skal du aflevere de fisk tilbage og bede om en ny kampfisk
som de skylder dig
for det er dyrehandlers ansvare at give rette råd
når han nu har sagt til dig at han ikke mente de var finnebider
så har han taget grueligt fejl så derfor skylder han dig en ny kampfisk 😉

TangaThomas — 19. januar 2012, 13:14

#8 Jeg tvivler nu på, at han bare giver trådstarter nye fisk, fordi han har taget fejl.

Banan Krokodille — 19. januar 2012, 13:23

#5 Det kan man da gøre mange steder. Ens netværk/bekendte indenfor akvarieverden, internettet og bøger er da bare nogle muligheder for at skaffe sig de nødvendige informationer omkring fisk. Og især fisk man anskaffer sig.
Og nej, du ved nok ikke noget om tigerbarber når du ikke har interesseret dig for dem;)

Okay okay, jeg gir mig... Det allerførste man burde vide som akvarist er ALDRIG at stole på dyrehandlere 🙂

zooman — 19. januar 2012, 13:37

#9 muligvis men han er jo skyld i at sælge fisk som har dræbt trådestarter´s kampfisk
men selvf ikke alle steder der gør det men nogle er flinke nok til det

#10 ja næsten enigt med dig at man ikke skal stole på dyrehandler
især hvis man ikke kender de personale og selve dyrehandler 😉
der findes selvfølgeligt nogle gode dyrehandler der giver gode råd

olika — 19. januar 2012, 13:56

Nu bliver jeg forvirret: Det var Phosforbarber jeg købte; går de ind under Tigerbarber eller? :p

MiaC — 19. januar 2012, 14:09

Ja det er en tiger barbe hvor der er fremavlet den grønne farve.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.