Konklusion af min tidligere tråd om store problemer i 400 liter!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

orlof — 24. januar 2012, 08:11

Jeg vil gerne advare andre mod at begå samme fejl som mig. Som skrevet om i denne tråd;
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1363902

Mine problemer skyldes flere ting, hvor de afgørende fejl sikkert har været en kombination af sygdom, fejl i armaturet og brug af kattegruset*blink*.

Trods forskellige tiltag og reperationer blev mine fisk ved at mistrives og dø. Vandprøver blev målt jævnligt herhjemme og i dyrehandlen, og var helt fine. Slutteligt besluttede jeg, som næstsidste tiltag, (det sidste ville være at skifte akvarie, da det så måtte være fuger der er fuget med forkert silicone) at tømme bundlag og planter, og dermed kattegruset af:(. Nyt bundlag er kommet i, og nu ser mine fisk ud til at trives. Mine guramier er nu i hele akvariet, og har ikke siden haft død og mistrivsel deri:).

Med denne smøre, ønsker jeg blot at andre der vil benytte det omtalte kattegrus, tænker sig godt om, og holder godt øje med fiskene. Måske har jeg bare fået en enkelt pose, der har været forurenet med "et eller andet"🙁. Det skal lige siges, at mit kattegrus lå "blottet" over store dele af bunden, da jeg jo ofte har "rodet" i bundlag/akvarie pga. mine problemer. Måske er det ikke noget problem, hvis det er dækket helt af grus/sand.

Pas på jer selv og jeres fisk:)

Rasmusm — 24. januar 2012, 08:15

Det sku en underlig idé folk har fået med kattegrus, det høre til i kattebakken og ik i akvariet 🙂
Men godt det går den rigtige vej

hanse — 24. januar 2012, 09:31

#1

Super godt indlæg.

Det kan måske advare andre mod at prøve det samme.

Jeg havde hele tiden kattegruset mistænkt i din tidligere tråd, og godt at det nu peger i den rigtige retning.

KasperK/Lolland — 24. januar 2012, 10:08

Har du fået ændret armaturet? Ellers kune det være interessant, at prøve at tilslutte det prikkende armatue igen!

orlof — 24. januar 2012, 10:42

#2 og 3. Nej, kattegrus har intet at lave i akvariet. Men jeg havde læst om flere der havde stor glæde og ingen problemer ved dette, derfor brugte jeg det. Jeg er blevet op til flere erfaringer klogere, men bestemt ikke rigere:)

#4. Mht. armaturet, så er der påsat en gummiplade el. lign på en boks hvori der er ledning*uhh*. Min mand har sørget for dette, så jeg tøver llige med at påstå noget 100%. Derudover var det ene dækglas i stykker, så armaturet hvilede direkte på alu-rammen af akvariet. Nu er der indkøbt nyt dækglas, så armaturet hviler på dette. Vi kan ikke mærke noget strøm i vandet mere.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.