Sjove historier - mundkurv til fisk!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

c sørensen — 14. februar 2012, 13:59

Fik lige lyst til at fortælle en sjov historie fra det ene af mine akvarier. Har I andre sjove historier om fisk, kunne det være sjovt at høre dem.

I mit aulonocara akvarie er der bl.a. en firefish han, som er alt andet end sky!! Han spiser gerne af hånden. Når akvariet skal ordnes, og man har hånden i vandet, så skal han lige have et puf væk, ellers er han i vejen. Han er begyndt på at sige fra, hvis han mener, det tager for lang tid, og han IKKE har fået sin mad inden!! Får han mad inden, er der ingen problemer. Har han ikke fået mad inden, så går der ikke mange minutter, før han sidder i armen på mig!! Og det kan mærkes!! Jeg har et ar efter ham - dumme dyr. Han skal nok lige gøre opmærksom på, om han er tilfreds eller ej.

I mit mbuna akvarie har jeg en afra han, hvor man - i en radius af 25 cm omkring hans hule - skal have teknikken i orden, hvordan man kommer til. For han angriber både mig OG slamsugeren. Det synes soulusi hannen er sjovt, han følger godt med og undersøger slamsugeren godt og gevaldigt. Jeg venter bare på, at han er blevet oplært af afra hannen. Så det er 2, jeg skal til at slås med. Men de bider dog ikke lige så hårdt som aulonocaraen, og så kan man hele tiden aflæse dem. Aulonocaraen kommer bare lige pludseligt 😉.

Har I sjove oplevelser?

alex4604 — 14. februar 2012, 14:05

ha ha 🙂 det må da være herligt at have sådanne fisk 😀 jeg har ikke selv nogle sjove historier men jeg vil da helt klart følge lidt med på tråden og se om nogle andre har haft nogle sjove oplevelser 😀

Lyngs — 14. februar 2012, 14:18

Mine hænder er ret populære i vores 250L, bliver altid kysset velkommen af 4-5 Mollyer og vores Apistogramma agassizii holder sig helt tæt til så snart jeg enten roder i bunden eller trimmer planter. Ofte bliver jeg nød til at give dem et let puf for at komme til.

Guldhammer9 — 14. februar 2012, 14:31

Ja min dværggurami han holder sig også tæt til hæverten når der gøres rent, han har dog ikke været henne og "kysse" min hånd endnu 🙂

Så om det bare er fordi der bliver hvivlet noget lækkert op eller om han ser den som en trussel ved jeg ikke 🙂

odille — 14. februar 2012, 14:33

har aulonocara tænder??

alex4604 — 14. februar 2012, 14:36

det må de jo så have odille 😀 de kan nok i lave et ar med gummerne 😀

c sørensen — 14. februar 2012, 15:13

Ja aulonocaraer har i aller højeste grad tænder!! Se bare min arm 😀. Det er en cichlide fra Malawi søen - rovfisk. Så de har tænder til at spise kød og andet godt.

Mbunaerne - er også fra Malawi - de har tænder til at græsse på klipperne. Cynotilapia afra har nærmest hugtænder. Så den kan altså også godt bide. Men aulonocaraens er anderledes og fisken er større.

Min anden aulonocara art holder sig altid langt væk. - Men ikke ham her!!

odille — 14. februar 2012, 17:50

Hold da op:) Jeg prøvede lige at finde dem på youtube.. For at få et billede af fisken. Der så jeg også nogle sjove klip med Mbunaerne..

c sørensen — 14. februar 2012, 17:53

ja det er en super fisk! Der sker altid noget med mbunaer. og så er de ualmindelige nysgerrige og selvstændige. Og altid i aktivitet.

Aulonocaraer står normalt lidt mere stille, men utrolige flotte fisk. Med gode tænder......!!!!!!!!!!!!!;(

En anden sjov historie

Min ene corydoras kunne i går ikke få fat i mallepillen, da min fuldvoksne ancistrushan lå ovenpå den. Så kravlede den da bare ind under ancistrussen og kunne spise nedefra!!!!

Jesper Green — 14. februar 2012, 19:31

Jeg bliver også bidt en masse gange når jeg gør rent ved slørhalerne.
Heldigvis har de ikke tænder i munden, så det kilder bare 😀

Nat1987 — 14. februar 2012, 19:33

Jeg arbejdede og tog mon uddannelse i Bonnie i hundige og en dag da vi var underbemandet skulle min ellers så fine chef med kunstige negle og det hele lige hjælpe os nede i akvarieafdelingen. Der var en lille pige der skulle have sig en kuglefisk og da min chef taber hun nettet ned i akvariet og skal have det igen stikker hun hånden ned i akvariet til kuglefiskene og pludselig kommer der et skrig uden lige hvorefter hun vender sig om og ser helt forskrækket ud mens hun siger til mig "De har sq da tænder i munden de lortefisk" jeg var færdig af grin hvorefter jeg fik en "skideballe for ikke at indformere om de små sataner har tænder :-)

c sørensen — 14. februar 2012, 21:18

#10 Er slørhaler så nærgående?

#11 Så kan hun lære det, ka hun 😉

Her er et - lidt sløret - billede af min afra han, der altid slås med mig og slamsugeren - han skyr INGEN midler!!


Min apistogramma hun i det sydamerikanske 300L spiser KUN mallepiller. Jeg brækker mallepillen i et par stykker, hun samler det ene stykke op - gerne i modsat ende af hendes hule (akvariet er 120 cm), hun tager pillen i munden, svømmer med den BAGLÆNS hele vejen tilbage i hendes hule, hvor hun kan nyde den i fred!! 😎

c sørensen — 14. februar 2012, 21:28

Her er et billede fra mine aulonocaraer. Den forreste er en være vatnisse. Den inde i skibet er en hun til den han, der har givet mig et ar!! Et hyggeligt billede, den kan lige kigge ud.....



Her er et lidt mørkt billede af aulonocara hannen med det skarpe gebis


Så faldt jeg lige over det her billede, som er en af mine børns marmorkrebs (da de havde dem), der har gjort kål på en mand!!


Hos garra rufaerne (doktoerfisk), der hænger der altid en flok på 12 fisk fast på hånden, når der skal ordnes. Og det kan faktisk mærkes på huden, at det gavner her i denne tørre hud-tid 😉

birkesholm — 14. februar 2012, 21:44

mine Madagaskar regnbuefisk er ikke bange for at blive rørt ved og når der skal gøres rent står de i vejen også må man jo puffe til dem

Jesper Green — 15. februar 2012, 07:35

#12 - Ja, de er meget nysgerrige/nærgående når de får tillid til deres ejer 🙂

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

c sørensen — 15. februar 2012, 09:21

#15 Det er godt nok hyggeligt, Jesper. Den store røde, er det den gamle?
hi hi den kan godt lide massage 😀 Sjov fisk! Dejlidt med rent vand. Sjov adfærd, de har. Meget personlighed.

Jesper Green — 15. februar 2012, 09:28

Ja, det er rigtig hyggeligt.
De følger mig også rundt når jeg med en børste. skrubber alger o.s.v 🙂

Den store orange fantail, som er ved at blive godt hvid efterhånden, er Fru. Tvilsen.
Tvilsen er ved at nærme sig 8 år gammel og har lagt 1000-vis af æg igemmen tiden.
Hun er min lille skat 😀

LaRP — 15. februar 2012, 11:07

Da mine Scalarer havde æg første gang havde jeg ikke opdaget det og blev nappet da jeg skulle ordne akvariet, fik et kæmpe chok og med begge arme i baljen røg der også en masse vand på gulvet 🙂

c sørensen — 15. februar 2012, 11:32

#17 Har du prøvet at få noget ud af æggene?

#18 ja man bliver forskrækket første gang.

Jeg prøvede for nogle år siden at få suget en ung guppyhun ind i slamsugeren, så den sad fast i hullet ud til slangen. Det var nu ikke sjovt 🙁 Det er ikke nemt at få så lille en fisk fri igen. Den overlevede at komme ud, men jeg aflivede den. Tror ikke, den ville blive sig selv igen.

Prøvede også for et par år siden, at en vejrål var hoppet ud af ungernes akvarie i løbet af natten. Den var kravlet ind under en trøje, der lå på gulvet. Jeg fik et chok om morgenen, da jeg tog trøjen. Men den var så afslimet, at jeg ikke fik den til at komme sig. De kan ellers gå leve et stykke tid på land. Nå det var nu ikke så sjovt.........

Det er vel en 3 år siden, at jeg skulle fange et par rødstrubede cichlider. Og de er ganske umulige at få fat i!!! Hurtige som bare..... Nå men jeg havde kæmpet en rum tid mellem godt med sten og huler med hjælp fra min søn til at holde det ene net, så var jeg efterhånden godt gal i skralden. Min mand - som aldrig har fanget en fisk - spurgte, om han skulle prøve, for det kunne da ikke være så svært!! (bare for at gøre grin med os). Han stak nette ned, fangede den ene, løftede den op, om det var sådan, man gjorde!!! Det tog vel alt i alt 20 sekunder ;(;(. Det har jeg hørt for siden.

Nat1987 — 15. februar 2012, 12:37

Min far havde også nogle Venustus-unger han mente jeg lige så godt kunne droppe at fange, da han havde prøvet tusind gang i hans akvarie fyldt med kalk.

Jeg stak nettet ned 2 gang og 2. gang lå der de første 2 unger i nettet, og den 3. sprang i bogstaveligste forstand selv op i nettet.

Kunne heller ikke lade være med at skubbe lidt til ham bagefter:-)

Vi havde også en masse Vejr-ål i bonnie som i nattens løb var kravlet ud pga vores nye elev havde glemt at lægge dækglas på igen, vi fandt omkring 20 ål forskellige steder rundt i butikken som var tørret ind, stakkels dyr, men lidt dumme

Jesper Green — 15. februar 2012, 16:08

[citat]#17 Har du prøvet at få noget ud af æggene?
.[/citat]

Ja, har fået små babyer nogle gange, men de bliver spist hurtigt 🙂
Tog nogen fra i et akvarie engang, men de døde efter 14 dage....nok godt nok, da jeg ikke har plads til flere slørbasser 😀

odille — 15. februar 2012, 16:18

Hvor er din afra han flot!! Synes det er sjovt og charmerende når de har deres egne små personligheder:-)
Min kærestes søn har arvet et lille akvarie.. (Faktisk på den måde jeg fandt ud af akvarie lige er mig)
I det er der røde neon'er hvoraf den ene leger med kampfiskens kugler hver gang de blir fodret.. der blir simpelhen driblet, kastet, grebet igen, spillet fodbold ved hver fodring.. Det er bare så fornøjlig at se:-)

c sørensen — 15. februar 2012, 16:29

når afra hannen bliver ældre, kan deres "hjørnetænder" faktisk vokse ud af munden. I forvejen kan de godt have et lidt "dracula" udssende - så han kan sikkert blive rigtig uhyggelig at se på 😮

alex4604 — 15. februar 2012, 19:45

odille: når du siger kampfiskens kugler hvad mener du så ? er det dem jeg tror det er ?

Fiskenoerd — 15. februar 2012, 19:47

#24 HAHA !! tænkte lige præcis det samme 😉

birkesholm — 15. februar 2012, 21:39

#24 og #25 hahaha det var også min tanke 😀

odille — 15. februar 2012, 21:53

Mænd!! 🙁

Fiskenoerd — 15. februar 2012, 21:55

#27 Tak for en god griner 😀

odille — 15. februar 2012, 22:20

😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.