Fluval 405 vs tetratec ex1200

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dusetagu — 27. februar 2012, 20:53

Hvilken ville i vælge og med hvilken begrundelse

http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=11764

http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=10305

Dusetagu — 28. februar 2012, 05:53

p4350 — 28. februar 2012, 08:29

uden overhovedet at have kigget på de links, vil jeg vælge fluval. Dette er begrundet med at jeg kender til fluval, og har god erfaring med dem.

Men det kommer vel også an på hvad den skal bruges til, for efter at have kigget links, kan jeg se at filtervulumen er vidt forskellige.

Dusetagu — 28. februar 2012, 08:58

Måske nok relevant lige at skrive hvad de skal bruges til
Det skal på et 325l som er lige godt nok besat
Fluval er også noget dyre, men er det de ekstra 300kr værd

p4350 — 28. februar 2012, 09:11

Fluval er et anerkendt mærke. Men tror da heller ikke der er noget galt med tetratec 🙂

Akvarie West — 28. februar 2012, 10:33

Det jeg hørere fra mine kunder er en skuffelse når der skal købes en eller anden del til TetraTec. Skal man bruge en ny aksel, eller lejer, så er man nød til at købe en ny rotor, for det er et komplet sæt. Skal man bruge noget nyt til indsugning eller udstrømmer, så er man nød til at købe et helt nyt komplet sæt.

Fluval er gode til reservedele, og jeg har engang hørt, at Fluval garanterer at man kan få reservedele til deres filtre i minimum 10 år efter at det er udgået af produktion.

Som forretningsindehaver er jeg glad ved begge mærker. Jeg har i 9 år kun haft 4 reklamationer på Fluval spandfiltre, mens jeg på grund af en produktionsfejl for nogle år siden, har haft en del reklamationer på TetraTec, men det var kun i en kort periode på nogle måneder.

Nu er jeg mest til Eheim, men stod jeg selv og skulle vælge, mellem TetraTec og Fluval, så blev det Fluval.

krisA — 28. februar 2012, 10:54

Jeg har en Tetratec 1200 der har kørt i 3 måneder nu uden problemer.

Dusetagu — 28. februar 2012, 11:41

Har fundet den der hedder fluval 406 på www.akvarieforretningen.dk. der står det er incl filtermateriale, men er der nogen der ved hvad det er for noget filtermateriale. Er det bare svampe som det feks er ved eheim.classic

NiklasCph — 28. februar 2012, 12:01

Har også 3 Tetratec 1200 pumper , kan ikke sætte en finger på dem fungere upåklageligt 🙂

Akvarie West — 28. februar 2012, 12:06

#8 Fluval indeholder Biomax, kul og svampe.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.