hvad kan jeg have

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

markusersej — 27. marts 2013, 15:21

jeg vil gerne køber et stort 300 l akvarie men ville gerne lige høre hvad jeg kan have i det af fisk smid en kommentar vh markus:D:D:D

argememnon — 27. marts 2013, 18:43

Dværgcichlider er en fantastisk lille fisk, som har betydelig adfærd særligt når den yngler.

Der er den sydamerikanske apistogramma-slægt hvor Apistogramam Cacatuoides er den art jeg syntes der er nemmest.
Der er dog også en række afrikanske dværgcichlider af Pelvicachromis-slægten som er rigtigt spændende, hvor Pelvicachromis Pulcher (Kribensis) er den nemmeste (den skal man dog være opmærksom på når den yngler da den bliver lidt arrig).

En anden mulighed for dværgcichlider er sommerfuglecichliden Mikrogeophagus ramirezi, der dog kræver lidt mere specielle vandforhold end de tidligere nævnte arter.

Apistogramma Cacatuoides
http://en.wikipedia.org/wiki/Apistogramma_cacatuoides

Kribensis
http://en.wikipedia.org/wiki/Pelvicachromis_pulcher

Sommerfuglecichliden
http://en.wikipedia.org/wiki/Ram_cichlid

Der er dog mange muligheder med 250-325 liter. Du skal i første omgang prøve at gøre op med dig selv om du vil have et selskabsakvarium (selskabsfisk er typisk Guppe, Platy, Molly o.l) eller lidt mere specielle fisk som dværgcichliderne. Du kan også prøve at gøre op med dig selv, om du vil forsøge at lave en akvarium der ligner de forhold som lige præcis dine fisk vil se ude i naturen (biotopakvarium).
Sidst men ikke mindst får du et link til et forholds billigt akvarium, hvor der er filter, pumpe, varmelegeme og lysarmatur med i prisen.

http://www.petworld.dk/product/juwelakvarier/model-rio--4022573034004.aspx#top

Et akvarium på 250 liter, bliver jo rimeligt tungt (ca. 300 kg), så det er ikke helt lige meget hvilket møbel du sætter det på, en almindelig IKEA kommode vil med stor sandsynlighed brase sammen under vægten. Til det ovennævnte akvarium kan man også få et bord der passer til:

http://www.petworld.dk/product/juwelakvarier/sb-121-.aspx#top

Dipsen — 27. marts 2013, 19:02

Det er en skøn størrelse akvarie du har kig på der, og det åbner rigtig mange muligheder for hvad du kan have. Her er et par ideer:

En flok alm. scalare (pterophyllum scalare).
En majestætisk og smuk fisk. Køb 5-7 stk som små, og lad dem vokse op sammen. Det kan være meget svært at lukke nye individer ind i en flok senere hen.

Zebra-cichlider. (amatitlania nigrofasciata, eller måske dens fætter "Hundurian Redpoint")
Fx 5 stk. Vær dog opmærksom på at de er meget agressive især i yngletid, og sætter store grænser for hvad du så ellers kan have i.

Guramier. En blid og stille fisk.
Jeg har selv et par Perleguramier i mit 250 liter, og de er skønne.


Her ud over kan du købe dig en stimefisk, fx 20 røde neon. De pynter altid 🙂
Der findes også mange søde og sjove pansermaller (Corydoras) som kan hjælpe med at holde bunden ren.


Gør op med dig selv, inden du investerer i dit akvarie, præcis hvilke fisk du gerne vil have, og undersøg så hvilke krav fisken stiller til plads, vandforhold, etc.
Jeg læser ofte tråde herinde om folk der har købt fx et 250 liters, og så bagefter kommer i tanke om at de vil have Malawicichlider...

God fornøjelse med hobbyen 🙂

markusersej — 27. marts 2013, 19:11

tak:D:D

joakim123456789 — 27. marts 2013, 19:38

Som der er blevet nævnt før guramier de er så flotte, søde og rolige fisk:)
er også sjovt når de begynder og lave skumreder så begynder de at være rigtig interessant:D

/Joakim

Prik — 27. marts 2013, 20:32

Når der er kig på guramier, så husk også kigge på Perle gurami, den er simpelhen så fin.

TinneG — 27. marts 2013, 22:34

#2 Hvorfor tror folk at IKEA møbler er noget der braser sammen. Jeg har begge mine store akvarier til at stå på IKEA kommoder, og de står fint. Jeg har bare sikret dem med kryds bagpå og ekstra ben under, præcis som jeg ville gøre på et hvert andet møbel.
(Selvfølgelig kan man også få nogle billige kommoder som ikke er så holdbare).

argememnon — 27. marts 2013, 23:44

[citat]#2 Hvorfor tror folk at IKEA møbler er noget der braser sammen. Jeg har begge mine store akvarier til at stå på IKEA kommoder, og de står fint. Jeg har bare sikret dem med kryds bagpå og ekstra ben under, præcis som jeg ville gøre på et hvert andet møbel.
(Selvfølgelig kan man også få nogle billige kommoder som ikke er så holdbare).

[/citat]

Jeg vil mene det giver et rimelig godt hint når et akvarium vejer 3 gange så meget som den max belastning producenten angiver på møbler...

Tobiass123 — 28. marts 2013, 06:09

Hvad med mbuna?
Jeg går selv og vil gerne have mine flyttet over i et 530 liters, men et 300 liters er da også godt:)

TinneG — 28. marts 2013, 10:14

#8 Jeg har ikke kunne finde noget med max belastning på disse kommoder...

argememnon — 28. marts 2013, 12:06

[citat]#8 Jeg har ikke kunne finde noget med max belastning på disse kommoder...[/citat]

Det plejer at stå på emballagen eller det informationsblad der er med varen. Jeg er ikke stødt på noget almindeligt møbel (endnu) der har haft en max belastning på over 100 kg.

Dipsen — 28. marts 2013, 12:12

#10: Som eksempel kan du se under produktinformation på denne nederst på siden.
I dette tilfælde er max belastning fx 75 kg.

http://www.ikea.com/dk/da/catalog/products/80116596/

argememnon — 28. marts 2013, 18:52

Jeg vil lige tillade mig at forklare hvorfor jeg syntes det er en dårlig idé at bruge IKEA møbler. Hvis man, som vi gør, bor i etageejendom og uheldet er ude og vandskaden ødelægger dele af ejendommen, vores indbo, samt dele af underboens indbo, så er det ikke sikkert at den forsikringssum der står på ens police er nok til at dække skaderne. I så fald hænger man selv på regningen. I tilfælde af, at man har et bord som fra producenten er beregnet til et akvarium, i så fald kan man med produktansvarsloven kunne gøre producenten ansvarlig. Hvis man har brugt et IKEA bord, jamen så vil IKEA lynhurtigt afvise den med at bordet ikke er benyttet korrekt. Ergo hænger du på et erstatningsansvar.

Derudover kan der opstå en tvist med forsikringsselskabet, hvis de mener du har handlet groft uagtsomt ved at smide 300 kg. akvarium på et bord der er beregnet til 75 kg. Hvis de anfører det, har du ikke forsikringsdækning overhovedet. Man vil dog med stor sandsynlighed kunne overbevise forsikringsankenævnet om at det drejer sig om simpel uagtsomhed, og man dermed er dækket af forsikringen.... men der er jo ikke nogen grund til at sætte sig i den situation.

scn — 28. marts 2013, 19:06

#13
Citat:
I tilfælde af, at man har et bord som fra producenten er beregnet til et akvarium, i så fald kan man med produktansvarsloven kunne gøre producenten ansvarlig.


Så du påstår altså at producenten af akvariebordet risikere at skulle betale millioner (antag mona lisa hænger ved underboen) i erstatning på grund af et akvarium der er sprunget læk?

Selv HVIS det er bordet som skvatter sammen, så skal producenten stadig kun fremvise beregninger der dokumentere at bordet er dimensioneret med en passende sikkerhed.

et ikke akvarie relateret eks:
I USA, som har mange høje master, kollapser der en mast i ny og næ. Det er der ikke ngoet underligt i, så længe det ikke er for mange. I DK hvor vi har færre master er der sådan ca. aldrig en mast der kollapser. Faktisk er der ikke nok master der kollapser i forhold til den sikkerhed der er på mastekonstruktioner. Der er ingen i USA der bekymre sig om de enkelte master der ryger på grund af eks. voldsom overisning. Det er billigere at lave de mere spinkle master og så tage reparationerne end det vil være at bygge hver eneste mast som var det Eiffeltårnet.

Der vil ALTID være en risiko, og du kan ikke bare feje den videre til en producent på den måde. At ens forsikringsselvskab næppe vil betale hvis det er en stigereol fra IKEA der kan holde til 16kg/plade som skvatter sammen under vægten af 6 stk 63L akvarier er en anden sag.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.