AkvarieDirect.dk lukket?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gaston — 23. oktober 2013, 18:09

Hej
Jeg vil høre, om der er andre herinde, som har haft problemer med AkvarieDirect.dk?
Jeg har haft bestilt nogle filter måtter i forrige mandag, d. 14/10. Jeg har fåret bekræftelse på min ordre, via autosvar fra dem. Men har ikke hørt mere fra dem.
Jeg skrev så en mail til dem, i mandags d. 21/10, altså en uge efter bestillingen, for at høre hvad status er for min ordre. Jeg har endnu ikke fået svar på min mail.
Derfor har jeg i dag, uden held, forsøgt at ringe til dem, inden for deres telefontid.

Jeg vil mene, at det efterhånden virker som om, at Akvarie Direct har nogle kommunikations problemer? Hvis de har ferielukket, så skulle man jo mene, at de ville gøre opmærksom på det? Evt. at de er lukket ned?

Så jeg vil høre om der er andre herinde, der inden for det sidste stykke tid, har haft handlet med dem? Og om det har været en succes, eller ej?

Jeg skal lige tilføje, at jeg har haft handlet med dem før, uden problemer.

Tue T — 23. oktober 2013, 18:17

Jeg købte også noget sidste måned hos dem, der kom en ordrebekræftelse og senere et brev at de ikke havde 1 af de ting jeg bestilte, om jeg ville have resten og spare på fragt. Det svarede jeg selvf ja til og så har jeg ikke hørt noget siden... de tager ikke telefonen og svarer ikke på mail har prøvet mange gange.

Kim — 23. oktober 2013, 18:22

Der er en del udfordringer med at handle der:

http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1543364

Kim — 23. oktober 2013, 19:21

Tja, der må jo være sket noget der har påvirket deres adfærd.


http://www.trustpilot.dk/review/akvariedirect.dk

Gaston — 23. oktober 2013, 19:57

Ja, for da jeg handlede ved dem i foråret var der ingen ting. Det kom til tiden, og det var billigt. Men nu er det da gået helt galt for dem. Det bliver nok svært, at rette op på den her, for dem. Med alle de utilfredshedder.

Bruger #339463 — 24. oktober 2013, 00:18

Hvis man slår deres CVR nummer op på www.cvr.dk kan man se, at firmaet ikke fejler noget, og at det også hedder Nex-It ApS.
Via Google kan man også finde et telefonnummer mere på virksomheden http://www.proff.dk/firma/nex-it-aps/greve/it-r%C3%A5dgivning/14147501-1/
Håber det kan hjælpe med at løse jeres problemer med at kontakte dem.

antonman — 24. oktober 2013, 00:24

Jeg købte en pumpe der den 3-10 , 2 dage efter var den her , super god service syntes jeg

jakabov — 24. oktober 2013, 00:31

Venter også på et powerhead bestilt d. 14.10, men da der står 7-15 dages leveringstid, så det kan jo godt nå at dukke op. Har også fået ordrebekræftelsen..Nu må vi se hvad der sker.

brib — 24. oktober 2013, 14:06

Ingen nævnt og ingen glemt - Men hvis der ikke er dag til da service på en ordre ( eller maks. 3 hverdage) , så handler jeg ikke der mere . Der er utroligt mange internet forretninger på nettet efterhånden, og de der klarer sig bedst er ikke nødvendigvis dem hvor man kan spare en halvtredser på de varer man har bestilt.

KevinR — 24. oktober 2013, 15:34

[citat]Ingen nævnt og ingen glemt - Men hvis der ikke er dag til da service på en ordre ( eller maks. 3 hverdage) , så handler jeg ikke der mere . Der er utroligt mange internet forretninger på nettet efterhånden, og de der klarer sig bedst er ikke nødvendigvis dem hvor man kan spare en halvtredser på de varer man har bestilt.



[/citat]

Kan ikke være mere enig

Bestilte foder af dem for et par måneder siden og det er sidste gang jeg har handlet med dem.

jakabov — 30. oktober 2013, 17:14

Har nu skrevet om at få annulleret orderen. Da jeg ikke har modtaget noget og heller ikke har hørt noget pr mail. (#9)

Tue T — 30. oktober 2013, 17:23

Jeg gjorde det samme, mine penge blev ved med at stå i "venteposition" dvs ikke hævet. henvendte mig i banken og fik at vide jeg skulle vente 1mdr, så skulle de gerne blive tilbageført automatisk, hvis de ikke blev hævet.
Det skal så nævnes at det er over en måned siden for mig nu.. og de er stadig ikke disponible, regner med at tage forbi banken en af de nærmeste dage og høre dem ad.

Gaston — 31. oktober 2013, 09:40

Jeg afbestilte min bestilling søndag, så jeg var indenfor mine 14 dages fortrydelsesret.

shavi — 31. oktober 2013, 09:44

#16

Din fortrydelsesret løber først fra du har modtaget varen 🙂 Så du har masser af tid ^^

Gaston — 31. oktober 2013, 09:50

Ja, det havde jeg faktisk også skrevet første gang, jeg ville skrive indlægget, men det indlæg blev slette pga. overtrædelse af regelsættet. 😎

antonman — 21. november 2013, 14:54

Ang AkvarieDirect


Kære Kunder
Vi har valgt at lukke AkvarieDirect.dk pr. 01.11.2013. Der bliver desværre ikke afsendt
flere vare, så alle ordre som ikke er afsendt er annulleret.
Alle betalinger er ligeledes annulleret.

Vi beklager.

Gaston — 21. november 2013, 15:23

Tak for informationen. Ærgeligt, da det var nogle gode vare, til gode priser.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.