Er vildfanget Malawier ulovlige?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

stubbe89 — 30. oktober 2014, 20:39

Prøver at blive lidt kloger på mine malawier og falder så lige over lidt information om dem
Har læst at Malawi cichlider er endemisk og derfor vel kun kan forfindes i Malawi nationalpark, Afrika? Er de så ikke ulovlige at fanger og sælge videre?

Hilsen Stefan

Nordjydenn — 30. oktober 2014, 20:46

Nej det er ikke ulovligt. Der er nogle regler med at de skal 100 meter ud fra kysten før må fange men de må gerne fange.

Bruger #669501 — 30. oktober 2014, 20:55

Der er restriktioner i flere områder i lake Malawi. Men der er intet ulovligt i vf. Malawi Fisk.
Bare der er overholdt diverse regler. Eller bestukket de rigtige mennesker:P;)

Muslingen82 — 30. oktober 2014, 21:21

depends... der er kun få fangststationer dernede der må hive fisk op, og så længe fiskene kommer derfra er der ikke noget i det.

men du har ret, hvis det er lavet til national park det pågældende område er det ulovligt at hive fisk derop fra, og om det egentlig sker har jeg ingen ide om.

men du kan sagtens have fisk gående i det danske marked der blev taget op fra søen inden det område blev lavet til nationalpark.... denne vil jeg ikke dømme ulovlig... om noget måske skulle ske kan den stige i værdi... fisken kan ikke hentes VF mere, det vil sige at det er op ejeren at få ynglet på den så den ikke "uddør" herhjemme.

men hvordan skulle man tjecke det? man går ikke lige ind til malawi-amager, cichlidencenteret, denlillecichlide osv osv og spørger hvilken station de er trukket ind fra... sååå tjaaa køb de vildfangede cichlider du vil ;-)

det næste spørgsmål der måske så kan stilles, er fiskene egentlig vildtfangede? eller har de bare et fancy klistermærke på ryggen?
og man skal være obs på at en VF godt kan være mere besværlig at holde, de er trods alt vant til en hel sø, og nu får de et glas vand at svømme i, fodret faste tidspunker osv... så de kan nemmere få mave problemer osv..

tror man gik mere op i dette for år tilbage, hvor der blev trukket nye arter til danmark som kostede mange 1000 kr, der fulgte certificater osv med...

/Christian

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.