For meget?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AlexSakke — 2. februar 2006, 14:49

Kan der være for meget strøm i Malawi akv?

Jeg har Aquabee 1000, Aquabee 500 og Eheim 2028 kørende. (på tværs, så der ikke står nogen døde områder).

Kan det stresse fiskene?

MVH
Alex

Jakob — 2. februar 2006, 15:10

Måske du lige skulle løfte sløret for hvor stort akvariet er 😉 !
Vh
Jakob

AlexSakke — 2. februar 2006, 15:18

250L

KimJ — 2. februar 2006, 15:27

Det lyder meget passende. Normalt regner Man med 5X akv. rumindhold pr. time.
Mvh. Kim

martin — 2. februar 2006, 16:39

Jeg ville ikke være bleg for at smide 10x cirkulation i.
Men det er smag og behag, det kommer også an på hvor store fiskene er, for det duer ikke hvis det er yngel og de derved bliver hvirvlet rundt.

/martin

Isdal — 2. februar 2006, 16:51

Så er det DERFOR der er så meget vand på gulvet hos dig, martin... :e

Mvh. Kim Isdal

martin — 2. februar 2006, 16:54

Hehe, ganske rigtigt kim 😉

Spøg til side, i mit 470 l har jeg ca 5000 l/t cirkulation og det syntes jeg ikke er for meget... har faktisk overvejet at skifte mit 2000 l/t powerhead ud med en tunze 6060.

/martin

KimJ — 2. februar 2006, 17:02

Nu er mere jo ikke altid bedre! Jeg skal gerne indrømme at for Mit vedkommende holder Jeg Mig i nærheden af det minimum der skal til, simpelthen fordi det bliver for dyrt at indkøbe og drive pumper i den størrelse der så skal til, og Jeg har ikke set nogen gavnlig effekt de gange Jeg har haft mere på.
Mvh. Kim

Isdal — 2. februar 2006, 17:06

Jeg er mægtig glad for mine Tunze's, de er gode til at hvirvle skidtet op mens jeg skifter vand, så jeg kan få det meste møg ud af vandet. På den måde behøver jeg ikke at slamsuge nær så meget som jeg ellers skulle.

Tunze leverer jo heller ikke en direkte og hård stråle á la brandslange, det er mere en bred og blødere vandstråle der kommer fra den. Og derfor føles det ikke så voldsomt for fiskene

Mvh. Kim Isdal

AlexSakke — 2. februar 2006, 17:46

Takker for svarene!

MVH
Alex

stausholm — 2. februar 2006, 18:38

3 pumper giver ikke voldsomt meget cirkulation. jeg køre 2450L/t på mit 250L og alligevel kan der ligge noget på bunden ( 1stk500l/t, 1stk 750l/t og 1 stk 1200l/t)... den vil give mere cirkulation hvis du får en stor pumpe på.

allan

Isdal — 2. februar 2006, 18:55

Se, det er interessant... Cirkulationen skulle ikke blive større end den kraftigste pumpe man har... i stausholm's tilfælde 1200 l/t. Jeg mener ikke man kan lægge tallene sammen og siger at man kører det sammenlagte antal l/t når man har flere pumper/powerheads... Hvad mener I andre?

Mvh. Kim Isdal

Lusen — 2. februar 2006, 19:43

Er enig med Stausholm. Hvis man har to pumper der hver er på 250 l/time, vil vandstrømmen svare til 500 l/time.

mvh
Jacob

Jepzerman — 2. februar 2006, 19:45

Det må da mere afhænge af retning, placering og strålens tykkelse. Det er vel fint nok med megen udskiftning af vandet, men lige umiddelbart synes 10 gange akvariets volume i timen lyder af meget. Eller er det bare mig?

Lemmedaskeren — 2. februar 2006, 19:50

Jeg har selv en powerhead (1000l/t) og en spandpumpe som også tager 1000l/t og jeg syntes at det er meget passende .. 🙂

Isdal — 2. februar 2006, 19:54

Lusen #13:

Jeg kan godt se din pointe, men cirkuletionen i selve akvariet vil stadig kun være 250 liter i timen, med to pumper bliver det 2 x gange 250 l/t. Ikke 500. Ved ikke om der skulle opfindes et nyt begreb der hedder pumpecirkulation (her rigtignok ialt 500 l/t), så man ikke forveksler det med vandcirkulation???

Er jeg helt ude på det dybe her? :e

Mvh. Kim Isdal

Lusen — 2. februar 2006, 20:20

[citat]Lusen #13:

Jeg kan godt se din pointe, men cirkuletionen i selve akvariet vil stadig kun være 250 liter i timen, med to pumper bliver det 2 x gange 250 l/t. Ikke 500. Ved ikke om der skulle opfindes et nyt begreb der hedder pumpecirkulation (her rigtignok ialt 500 l/t), så man ikke forveksler det med vandcirkulation???

Er jeg helt ude på det dybe her? :e

Mvh. Kim Isdal[/citat]
Jeg mener også at vandcirkulationen bliver 2x250 = 500 liter/timen. Der kommer altså 250 liter/time ind og ud af hver pumpe - det må give 500 ialt.
Hvad fiskene mærker afhænger selvfølgelig af hvordan man placerer dem, hvis den ene sender vandet lige hen i den anden er det et meget begrænset område der får glæde af strømmen.
Vi kan heldigvis ikke komme dybere end ca. 60 cm - håber jeg:e
mvh
Jacob

Isdal — 2. februar 2006, 20:48

Ja, nu bliver jeg virkelig nødt til at uddybe hvad jeg mener her - dette her er min egen skyld. :e

Vandets hastighed i akvariet når det cirkulerer vil hele tiden være 250 l/t, uanset hvormange 250 l/t powerheads der sidder i vandet. Kan I følge mig så langt? Skal vi derimod snakke om hvormeget der cirkulerer gennem pumperne, ja så lægger man pumpernes ydelse sammen, og får et samlet antal l/t som bliver renset.

Der jeg vil hen, er at vandets cirkulation i selve akvariet ikke bliver hurtigere end den kraftigste pumpe/powerhead. Sidder der en 1200 l/t powerhead, så vil vandet ikke cirkulere hurtigere i akvariet ved at tilføje et 500 l/t powerhead - PUMPEcirkulationen vil derimod være øget til 1700 l/t.

Der findes dybere akvarier end 60 cm, men de bliver forhåbentlig ikke dybere end 75 cm... :e

Mvh. Kim Isdal

lund — 2. februar 2006, 20:54

?+( ?+( :00| :00| 😮 😮 :e

Skovhugger — 3. februar 2006, 01:00

[citat]Ja, nu bliver jeg virkelig nødt til at uddybe hvad jeg mener her - dette her er min egen skyld. :e

Vandets hastighed i akvariet når det cirkulerer vil hele tiden være 250 l/t, uanset hvormange 250 l/t powerheads der sidder i vandet. Kan I følge mig så langt? Skal vi derimod snakke om hvormeget der cirkulerer gennem pumperne, ja så lægger man pumpernes ydelse sammen, og får et samlet antal l/t som bliver renset.

Der jeg vil hen, er at vandets cirkulation i selve akvariet ikke bliver hurtigere end den kraftigste pumpe/powerhead. Sidder der en 1200 l/t powerhead, så vil vandet ikke cirkulere hurtigere i akvariet ved at tilføje et 500 l/t powerhead - PUMPEcirkulationen vil derimod være øget til 1700 l/t.

Der findes dybere akvarier end 60 cm, men de bliver forhåbentlig ikke dybere end 75 cm... :e

Mvh. Kim Isdal[/citat]

Det vil jeg gi' dig fuldstændig ret i. 10 pumper a' 100 l/t vil altså ikke rykke meget i et 2 m akvarie!
Ang. det med dybden, mener jeg da at en bruger herinde (muligvis tidligere bruger?) har et akvarie på 2800 l der er 2 meter dybt! 😉

v.h. Anders

Jepzerman — 4. februar 2006, 18:54

Vi må da have nogle fysikere på banen snart hehe. Hvis en 1000 l/t pumpe smider vandet ud af en studs der er 1X1 cm er hastigheden vel ikke den samme som hvis studsen er 2X2 cm? Vi snakker vel en slags tryk som vandet bliver sprøjtet ud med. Jo mere tryk der er på vandet, jo højere hastighed. Men det er vel en kombination af studsens diameter og pumpens l/t tal.
Hilsen Jesper

Isdal — 4. februar 2006, 19:05

#21:
Ja, det er jo en tredie vinkel af sagen :e

Det der vækkede min interesse var stausholm's udsagn i #11 hvor han siger at han har 2450 l/t cirkulation i hans akvarie, og her opfatter jeg det som vandstrøm, og så var det at jeg tænkte, det kan da umuligt passe. Vandets hastighed bliver da ikke støre end den kraftigste pumpe, dvs. 1200 l./t. som jeg har skrevet en gang tidligere. Men derimod bliver vandet RENSET med en hastighed svarende til 2450 l/t. Se indlæg #20 hvor Anders skriver at 10 stk. 100 l/t pumper ikke rykker særlig meget, og det er jo rigtigt nok - for det er bare 10 steder i akvariet hvor vandet flyttes med 100 l/t. Derfor kan stausholm's udsagn #11 med en vandstrøm (dvs. vandhastighed) på 2450 l/t. umuligt passe. Det var det som fik mig lidt op af stolen. :e

Tænk at I stadig spekulerer over dette - troede at emnet var uddebatteret forlængst og at folk havde blå mærker i tindingerne pga. mig :00| :e

Mvh. Kim Isdal

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.