Hvem ved nogen om anoler?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Laursen — 26. august 2007, 19:41

Hej Jeg har lige fået to Anoler foræret med terrarie og det hele af min nabo, da han ikke hade tid til dem.
Men så spørger jeg om der er nogen der ved hvor på nettet man kan finde oplysninger på dette dyr, dag jeg ikke ved noget om dem..

MvH. Jens

Bo Christensen — 26. august 2007, 19:43

Jeg er ret sikker på, at ved lidt om dem hos Nordisk Herpetologisk Forening.
http://nhf.dk/homepage/

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Laursen — 26. august 2007, 19:44

Mange tak

RikkeMette — 26. august 2007, 19:47

www.krybdyr.net derinde kan du også spørger , der skal nok være en som ved noget eller som kan fortælle dig hvem der kan hjælp dig

Alexander — 26. august 2007, 19:49

www.anole.dk

Mvh.
Alexander

bom-karl — 26. august 2007, 19:50

http://en.wikipedia.org/wiki/Carolina_anole

Hilsen
bom-karl

SogneprQsten — 26. august 2007, 22:06

jeg har selv anoler, godt nok skriver du ikke hvilken art du har, men jeg holder selv grønne anoler så har du nogen spørgsmål så stiller du dem bare 🙂 ellers så, som en skriver ovenfor www.nhf.dk/forum , der er jeg også medlem og der er en masse hjælp at hente

Med venlig hilsen
Christian Raavig

Laursen — 26. august 2007, 22:48

Tak alle sammen......... #7 jeg ved dårligt nok hvilken art det er men jeg tror det er grønne anoler, men de kan skifte farve fra grøn til brun.

MvH Jens

Mr.Frog — 27. august 2007, 19:36

#8
De kan også blive.
De skal have levende føde, insekter.

Venligst
Mr.Frog

Mr.Frog — 27. august 2007, 19:37

Øhh, tilføjelse til #9
De kan også blive gule.
De skifter ham som en slange med de gør det i flager som ligner skimmel til forveksling.

Venligst
Mr.Frog

SogneprQsten — 27. august 2007, 20:00

gule har mine nu aldrig været men plettet tit 😀 altså grøn og brun plettet, ligner noget fra en dårlig krigs film.

jeg foder mine med variet kost, de spiser gerne fluer sommerfugle natsværmere, små græshoppere, små fårekyllinger, melorme.

de er meget slik sultne så honning med kalk og vitaminer i er genialt til at sætte på en gren kan da lige lave en tråd med nogle billeder 🙂 hvis i ønsker

Med venlig hilsen
Christian Raavig

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.