Oscars syge hvide prikker og svamp? nitrit er stadig for højt.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
boie4 — 15. juli 2007, 16:25
Ja, så skete det at manden fik interresse for fisk. Han købte 3 oscars på ca. 7-8cm hver. De kom hjem i et indkørt akvarie på 65 L (ved godt det er ALT for lidt) 1 døgn efter havde de hvide prikker, jeg startede så med at behandle med faunamor. dagen efter købte vi et 160L med indvendig baggrund, dette var meget beskidt og blev derfor spulet med vand da der lå 100vis af døde snegle i filteret, fikteret er lavet af 3 kamre i den ene gavl. vi fik skaffet nogle nye filtermåtter og jeg brugte en pumpe der har kørt i et andet akvarie i 2 mdr.
Pumpen er sat til en slange indbygget bag bagrunden så vandet cirkulere rundt og kommer ud i den anden ende.
Jeg har derudover også podet de blå filtermåtter med slam fra et kørende akvarie. Men min 3 oscars som nu er i det på 160L har stadig prikker og har fået flere på trods af jeg behandler med faunamor. Nitritten er på ca. 2 nu og jeg har skiftet 50% vand hver dag for at få det ned, men det stiger hurtigt igen nitrat er på 25 det er målt med JBL strips.
Nu ser jeg den ene oscar har nogle hvide pletter(som om der sidder noget løst vatlign. på den, det går ud fra kroppen)
Hvad skal jeg gøre? Skifte vand igen? Er det ok med koldt vand eller skal jeg temperere det?
Håber der er nogen der har tid og overskud til at hjælpe?
Bruger #381101 — 15. juli 2007, 17:22
Hilsen
Carsten From
boie4 — 15. juli 2007, 17:35
Bruger #381101 — 15. juli 2007, 17:40
Hilsen
Carsten From
boie4 — 15. juli 2007, 17:41
Bruger #381101 — 15. juli 2007, 17:42
Hilsen
Carsten From
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.