Kan de gå?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jakob U. — 30. juni 2007, 12:20

Hej!

Min lillesøster har været på et sømuseum og har købt nogle sjove sneglehuse fra saltvand,som hun gerne vil have i. Hvis jeg koger, skyller og skrubber dem godt kan de så puttes i?

De bedste hilsner
Jakob U.

kjaer — 30. juni 2007, 12:21

Ja, det burde de da kunne. Men jeg ville ikke gøre eftersom jeg er biotopnørd;)

Mvh.
Kjær

Bruger #783265 — 30. juni 2007, 12:22

Tja.. De er jo nok af kalk og gør nok dit vand hårdt, men hvis det er til dit multi-akvarium, så gør det jo ikke noget...

Mvh.
Lars

Jakob U. — 30. juni 2007, 12:26

de er til multibaljen. søsser vil så gerne have dem i, men hun skal selv gøre dem rent så!! 😉

De bedste hilsner
Jakob U.

anitabritt — 30. juni 2007, 12:35

Ja,du skal bare lige være opmærksom på,at nogle af de dekorative sneglehuse,der er i handelen indeholder
kunstigt farvestof.Personligt bryder jeg mig ikke om at man blander ferskvandsverdenen med saltvandsting,men hvis du kan lide dem er det jo dit valg.
Ifølge din anden tråd,synes jeg hellere du skulle investere i en smuk trærod,lidt java-mos(som bindes på roden med lidt fiskesnøre),evt. et par flotte sten du selv finder,koger og skrubber og så køb eller få en håndfuld Cherry rejer og et par guppyer.Prøv dig frem og lad dig evt. inspirere herinde på Akvariesiden.God fornøjelse!

Mvh.
anitabritt

anitabritt — 30. juni 2007, 12:37

Ups,jeg troede det var til dit 19l.

Mvh.
anitabritt

Bruger #783265 — 30. juni 2007, 12:38

Jeg sidder lige og bliver i tvivl om de sneglehuse mon er behandlet med et eller andet.. Jeg tror det ikke.
Du kan evt. gøre det, at du kan placere et par rensede sneglehuse i en plastikboks (isbøtte) med lidt vand og lade den flyde i overfladen. Put en enkel Multi deri og lad det stå natten over. Er der noget skadeligt på sneglehusene slår du kun den ene multi ihjel - ikke hele flokken.

Mvh.
Lars

Jakob U. — 30. juni 2007, 12:40

#5 jeg vil ikke have dem i. det er søsser der vil det, men hun gider ike gøre dem rent så de kommer ikke i alligevel. Akvariet er til multier, og ikke rejer og guppyer. Jeg har købt en lille trærod til min ancistrus sp.

De bedste hilsner
Jakob U.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.