Mikrogeophagus ramerezi, sommerfuglcichlide, æg forsvinder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Boeboe — 27. maj 2007, 20:40

Jeg har et problem med mine sommerfuglecichlider gold.
Hver gang de har æg, forsvinder de efter 1 - 2 døgn, og når aldrig til klækning.
De går i et 60 liters akvarium sammen med 5 C. panda, og 5 skråsvømmere, så det skulle ikke være dem der rydder af, er mere tilbøjelig til at tro, at det er dem selv.
Er der andre her, der har nogle af disse erfaringer, sommerfuglecichliderne er en af de arter, der har drillet mig i årevis.
Mine vandværdier er i orden, Kh er nede på 3, og Ph på omkring 6 - 6,5.
Det skal lige siges, at det er unge fisk, og de har lagt æg 3 gange nu.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

viggo0 — 27. maj 2007, 22:01

Tror også det er forældrefiskene - giv dem tid...
Dog kunne det også godt være dine pansermaller!

Med venlig hilsen
Frederik

bom-karl — 27. maj 2007, 22:06

Jeg sætter også mine penge på pansermallerne.

Jeg synes aldrig man får sælig meget yngel fra æglæggere i akvarier med panserbasser (synderligt ikke hvis de afsættes på et fast substrat der kan bære mallernes vægt).

Boeboe — 27. maj 2007, 22:18

Takker, vil prøve at flytte pandaerne, når vi nærmer os tiden for næste æglægning, velnok om et par uger.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Boeboe — 3. juni 2007, 22:22

Så er min hun sommerfuglecichlide ved at være trind igen.
Pandaerne er flyttet, har dog behold de fem skråsvømmere, der var i akvariet, da jeg ikke regner dem for en trussel.
Bliver spændende at se, om de skulle komme lidt længere denne gang.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

76unger — 6. juli 2007, 18:52

kan det anbefales, at sætte en plexiskillevægi akvariet. når jeg har æg på cacatua.de har rede i hjørnet. og går med kribensis og viejta?

Boeboe — 6. juli 2007, 23:34

Måske, det er da et forsøg værd.
Mine unger af cacatuoides er fosvundet de seneste tre kuld, og det sidste her gik der kun 3 platyer, en enkelt corydoras, og 2 ancistrus. Der er vist nok lagt æg nu igen, og så bliver platyerne fjernet, coryen er allerede fjernet.

Med venlig hilsen
Børge Bech Jensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.