Blå acara, yngel forsvinder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hmm — 15. april 2007, 19:25

Jeg har for ikke så længe siden fået mig et par Blå Acara. De har nu ynglet 4 gange. De første to gange lod jeg bare ynglen være, da forældrene passer rigtigt godt på dem, men en lille uge efter de er fritsvømmende er de væk. Flere og flere for hver dag. 3. gang anskaffede jeg mig en ynglekasse og fangede 8-9 unger ind et par dage efter de var fritsvømmende. En temmelig svær ting da både mor og far naturligvis ikke var begejstrerede og ungerne var i en grube. Jeg fodrede dem med knust flagefoder, men dagen efter var de væk. Spist vil jeg tro, selvom jeg ikke har fantasi til hvordan. Et par dage efter var resten af ungerne i gruben også væk.

Nu er de i gang med 4. gang og larver er netop flyttet til en grube i nat. Kunne jo så godt tænke mig at se ungerne blive store (bare lidt af dem), men hvad pokker kan jeg gøre anderledes? De er absolut konger i akvariet, og ingen kommer i nærheden af ungerne. Dør de måske bare af sig selv?

Hilsen
hmm



Mr.Frog — 15. april 2007, 19:32

#1
De bliver ædt.

Venligst
Mr.Frog

hmm — 15. april 2007, 19:43

Af forældrene?

Hilsen
hmm

dave — 15. april 2007, 20:01

Der vil være et naturligt dødsfald blandt ynglen, men der står jo også i arts beskrivelsen her på siden: "Når æggene er klækket, kan det anbefales at fjerne ynglen, da forældrene kan finde på at spise deres egne unger."

Jeg ville anbefale at flytte dem til et yngel akvarie, mine Zebra Cichlide unger havdce også en tildens til at dø og eller forsvinde i fødekasser.


Med venlig hilsen
David

hmm — 15. april 2007, 20:09

#4 Tak. Havde læst beskrivelsen her på siden. Synes dog det er totalt naturstridig for en fisk der har yngelpleje at æde rub og stub :-). Yngel-akvariet er pt optaget med malleunger.

Hilsen
hmm

Dubja — 15. april 2007, 20:40

Har du overvejet at fodre med noget mindre foder? Kunne måske godt lyde som om de sulter ihjel

Bruger #863966 — 16. april 2007, 00:30

De kan godt overleve, enkelte af dem, som denne lille fætter, nr2 ud af et kuld.

Mvh.
martinBang



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.