Hjælp til rcs rejer!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
wasabi — 14. april 2007, 22:37
Akvariet er således at der er javamos, javamoskugler(bredt ud) så der ligger tæpper af "græs" over størstedelen af akvariet. Der er en del planter,skjulesteder og sten. Der er mellemcirkulation (indvendig pumpe) det mindste grus (ikke sand) og lyset er en kontorlampe som stor oven på akvariet (40watt)
Og de lever iøvr sammen med nogle mysteriesnegle babyer (meget små) Men de skal også snart i et andet akvarie.
Mit spørgsmål er, hvad kan jeg mere gøre for at det er ideelt for rcserne til at parre sig og ungerne udvikles succesfuldt? Alle tips modtages med kyshånd, jeg ved der er flere experter derude så jeg venter spændt!
Af foder er jeg blevet forslået ; Spinat,skalrejer og ærtemix, og de får også spirol piler og lidt hjemmebryg (af flage m hvidløg) som ligger i en klump i bunden som de spiser af. Er der mere jeg kan give dem? Idag fik de artemia, men så ikk om de spiste det,. da jeg sku ud af døren? Hvad med myggelarver?Dafnier? Andet?
Hvad er den ideele temp? Nu er der ikk varmelegeme, men stuetemp er på 24, så jeg regner med det er ca 20-22.
Bare kom med alle forslag! For nu vil jeg altså være rejeavler! Gud hvor er de skønne de rejer! God weekend!
Kærlig hilsen
wasabi
C-lotte — 14. april 2007, 23:03
www.rejesite.dk
I øvrigt længe siden jeg har set dig aktiv her på siden, er du ved at falde fra 😉
Med venlig hilsen
Charlotte
jery — 15. april 2007, 00:50
De går i 21-23 gr. og har da i øvrigt lige kvitteret med mit første rejekuld i dag - de var godt nok meget små, og fiskene var ellevilde.
Cirkeline — 15. april 2007, 09:39
De bedste hilsner
Line
Fætter guf — 15. april 2007, 09:41
Rejeungerne vokser op inde i trådalgeklumpen, for der kan fiskene ikke få fat i dem.
Mvh.
Fætter Guf
Fætter guf — 15. april 2007, 09:43
Mvh.
Fætter Guf
jery — 15. april 2007, 09:56
wasabi — 15. april 2007, 10:19
Men håber at det lykkes denne gang! Hav en dejlig søndag alle sammen!
Kærlig hilsen
wasabi
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.