Omlægning af vores juwel trigon t. discus :-d

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Green_Cat — 6. april 2007, 12:04

Ja, så kunne jeg endelig få lagt alle vores billeder ind, og vise jer hvordan det gik med omlægningen af vores akvarie :-)

Vi har netop omlagt vores akvarie; planen var at gå fra "alm" selskabsakvarie med indvendig pumpe, til Discus akvarie (dog med lidt selskab til discus-basserne) og en udvendig spandpumpe og baggrund.

Nå, men jeg tager tingene fra en ende så i kan fælge med i processen ;-)



Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:05

Her er akvariet som det så ud før vi omlage det.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:07

Og så skulle akvariet tømmes, da det hele jo skulle renses inden vi kunne isætte en invendig baggrund, planen var BTN slimline red. Nøj et arbejde ;-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:09

Det fornuftige valg til fjernelse af filterkassen, ville nok have været en tynd savklinge/wire som det blev foreslået herinde, men hvorfor bruge 50 kr på sådan én, når man kan bruge en brødkniv ;-)

Desuden gik der vidst lidt sport i det for kæresten (Stroem79), hehe.

skal lige sige og hilse at det kan knase ufatteligt meget når man skal save igennem et stort lag snegle for at nå scilikonen ... aad.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:10

Og woillá... efter kærestens hårde arbejde, kom kassen endelig fri :-D

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:12

Og så til det sjove... At fjerne algerne fra siderne af glasset og det sidste grus fra bunden. vi havde en del alger på siderne, da vi bevidst ikke havde renset andet end forruden, da sneglene og mallerne også skulle have lidt at leve af.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:13

Og så lige en anbefaling... eddike kan virkelig anbefales til at rengøre reflektorer; vores var virkelig godt kalkede til, men ma skulle ikke engang skrubbe på dem for at fjerne det; så længe der var eddike på svampen :-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:14

Vi solgte mange af vores fisk, pga omlægningen, men beholdte nogle neonfisk (gik i vores lille 45 ltr under omlægningen) og så vores maller. De gik i en bedroller, hvor vi også havde vores planter, måske ikke så kønt, men rimelig funktionelt; og billigere end murerbaljer ;-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:15

Og sådan kan man rode når man skal omlægge et større akvarie i en ret lille lejlighed i Århus C ;-) ... Resten af stuen var ikke emget bedre, hehe.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:16

Nå, men så var det ved at være oppe over, og vi ventede spændt på at pumpen og baggrunden skulle komme med posten....

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:19

Og her kom den så; en Eheim 2128, en lækker sag som heldigvis sagtens kan stå i skabet under akvariet ;-) Vi valgte at lave udstrømning øverst indde i hjørnet og indstrømning nederst i hjørne, også bagtil... efter en anbefaling fra en bruger her inde, som synes det virke godt. Indtil nu har vi ikke oplevet "dødvande" nogen steder :-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:22

Men... Så skete der desværre det at fragtmanden havde lavet en fejl, og at vi ikke fik vores baggrund :-( Vi ledte i det meste af midtjylland, men ingen havde mere end et par af de elementer vi skulle bruge til baggrunden.
Det var selvfølgelig meget surt, da vi havde glædet os meget til at få indvendig baggrund... Og man tømmer jo ikke lige baljen en måned efter igen. Det skal lige siges at vi havde en deadline, da vi skulle hente vores Discus på sjælland, og havde lånt bil til lejligheden.

Nå, men så måtte jeg lave en ligesom vi havde sidst; af afdækningspapir og hobbymaling. Efter at have malet den, krøllede jeg den lidt, hvilket giver en "3d" effekt når den kommer på.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:26

Da jeg ikke har et billede af akvariet før fiskene kom i, må i nøjes med et efter. Men det tager vi om lidt ;-)

Turen gik til Sjælland og over til Jacob A, som jeg har konferet over PB med i lang tid, og derfor også glædede mig til at møde ;-) Og ville da heller ikke gå af vejen for at se hans akvarie på 720 l. :-p

Og her er det så, Jacobs rigtig lækre akvarie; hvilket er endnu pænere i virkeligheden, tro mig :-)



Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:28

Og selvfølgelig skulle vi liiige snakke lidt; tror måske at Jacobs kone synes at vi var ret nørdede, men hyggeligt det var det sku, og det endte med at vi kom sent igang med at fange fisk... hehe.

Og så skulle der fanges Discus; vi skulle have 6 stk VF brune Discus med hjem :-D

Vi havde medbragt en stor køletaske til at tranportere dem i, måske ikke super værdigt, men smart det var det :-)





Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:29

Og så fik vi dem hjem :-D

Akvariet var stadig lidt bart, da vi skulle hente nogle flere planter ugen efter. vi fik også nogle redmore rødder med hjem ovre fra jacob, men dem ventede vi lige lidt med.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:30

hov.. der er heller ikke bagggrund på, på det billede. savsmuldtapet er ikke lige optimalt, hehe.

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:32

Nå, men ugen efter hentede vi nogle kæmpevalisineria, flyttede en smule rundt på planter; og jeg satte nogle javabregner på nogle sugekopper for at få lidt grønt i højden også. Og naturligvis baggrunden. De to redmore rødder kom også i; og jeg må indrømme at jeg synes det ser rimelig godt ud, når man tænker på at det hele lige skal vokse lidt til; især kæmpe valesineriaerne :-D

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:33

Den yderste venstre del af akvariet, meget grønt er det.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:34

Og her er det set fra højre, hvilket er den vinkel vi ser akvariet fra, når vi sidder i sofaen :-)

Mvh.
Green_Cat



Løgstrup — 6. april 2007, 12:35

Det kan du virkelig være stolt af, det ser rigtig godt ud! :O)

Hvad for noget lys har du i armaturet?

Mvh.
Lena

Green_Cat — 6. april 2007, 12:36

meningen er at det skal ligne at det er en rod som vokser ud fra hjørnet af akvariet, hvor pumpens rør skjules af de mange valesinariaer... synes nu det er blev ok, og det hele vokser jo til :-)

Vi har købt et par meget lave forggrundsplanter siden billederne blev taget, men jeg har ikke lige fået taget flere billeder ;-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:38

Det var akvariet, i må selvfølgelig meget gerne komme med kommentarer og forslag ;-) eller bare ros, hehe :-p

men i slipper ikke helt endnu, skal da lige smide nogle billeder ind af vores fantastiske discus, selvom de er meget smukkere i 3D ;-)

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:38

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:40

Smukke er de ikke? De faldt faktisk rigtig hurtigt til og står som regel i det hjørne som er tættest på sofaen, når de hviler sig; hvilket jo er dejligt for os :-) De har rig mulighed for at gemme sig omme bag roden, men det gør de meget sjældent; så at fiskene har mange skjulesteder betyder altså ikke at de bruger dem hele tiden ;-)

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:42

et par af discusene er endda begyndt at komme helt op til vores hænder når vi fodre, ja jeg er nørd, men kan blive helt "thi-hi" agtig over det ;-)

De er begyndt at bruge hele akvariet, dvs svømme overalt og også hver for sig.. og der skal faktisk rigtig meget til for at skræmme dem.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:44

De spiser også godt; dog er det lidt af en omvæltning når man er vandt til et stort scalarepar som æder alt hvad de kan gabe over ;-) De har indtil videre spist myggelarver, granulat, frostfoder og sågar også helt almindeligt flagefoder, som egentlig var tiltækt vores neon, hihi.

Mvh.
Green_Cat



Green_Cat — 6. april 2007, 12:48

Nåå jo, det er jo et selskabsakvarie stadigvæk, kan man vidst godt kalde det, så der går også andre fisk.

Lidt rød neon, vi ville gentlig have lidt flere, men har valgt at købe nogle rigtig søde små pansermaller i stedet for ( jeg har ikke lige variantens navn, sorry). Dette gør vi fordi vi har vurderet at det er nødvendigt med nogle bundfisk som kan spise de "rester" som discusfiskene efterlader; men de får selvfølgelig også andet foder ved siden af ;-)

Derudover har vi stadig vores L134 maller, en lille ny L030 og to "alm" sugemaller... Da der er mange huler i roden og derudover to kokosnødder i akvariet, skulle det ikke være noget problem; de enes i hvert fald fint :-)

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:49

Så kunne jeg vidst ikke lige finde på mere lige nu, men skriv endelig om fiskene eller akvariet! :-)

#20 Vi har 2x15 watt og 2x30 watt. De to af dem ( et kort og et langt) er grolux mener jeg, og de to andre nogen som fremhæver fiskenes farver :-)... er en skovl til navne, hihi

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 6. april 2007, 12:52

#20 og mange tak :-)

Mvh.
Green_Cat

ulvaren — 6. april 2007, 13:27

Hej
Ser rigtig godt ud, hvor varmt er dit vand.
Man godt have lidt problemer med planterne ved normal diskus temperatur.

Green_Cat — 6. april 2007, 13:50

#30 tak :-) Vi har varmen sat til ca 28 C, hvilket skulle være passende. Ældre discus skal ikke have helt så varmt and som de unge ( har jeg læst flere steder), og vores er ret store; vel 11-14 cm :-)

Javabregnerne og cryptocorynerne skulle kunne klare det, og det samme gælder sværplanterne og valesinariaerne. Men nu må vi se, hvis noget af det visner, må vi jo finde på noget andet ;-)

Mvh.
Green_Cat

Luna — 6. april 2007, 13:55

Wauw.... Det ser godt ud. :-)
Håber I sidder og nyder frugten af jeres store arbejde nu.... Tillykke med det. ;-)

Mvh.
Helle

Green_Cat — 6. april 2007, 13:58

#32 tak *S* vi har lige fodret med et par hakkede rejer, og det guffer de også; dejligt at se på :-D

Mvh.
Green_Cat

MOK — 6. april 2007, 14:09

Hej Carli - super spændende at følge projektet fra start til slut (også når man nu havde hørt lidt på sidelinien) - det er superflot. Kanon at du har taget billeder løbende (eller du var jo nok stående *s*), men det giver et helt andet billede af forløbet og .....

Jeg kan godt forstå i er glad og tilfredse - glæder mig til at se det 'live' en dag *s*

Mvh.
Morten - med brækket arm (rulleskøjter)

SogneprQsten — 6. april 2007, 14:24

Super dejlig beskrivelse af forløbet herligt, mange tak for den gode oplevelse.
det med at du kan blive thi-hi-fnis over det, tror jeg alle vi kender, eller ihvertfald gør jeg :-) jeg er selv igang med at lave en discus balje og jeg glæder mig bare ubeskriveligt meget til den er færdi, og når man så sidder og ser dit forløb hold da op jeg glæder mig nu 😀

og jeres akvarie er blevet rigtig lækkert skal du/i have meget ros for er helt misundelig nu.


Med venlig hilsen
Christian Raavig

jan.århus — 6. april 2007, 15:03

hejsa..det er altså bare superflot..stort arbejde i har haft.
mvh jan

Maxi — 6. april 2007, 15:11

Hej!

Det er helt utroligt flot!
Man kan ikke andet end være (missundelig) glad på dine vejne!

Super flot;-D

Med venlig hilsen
Magnus

kjaer — 6. april 2007, 15:12

utroligt flot!
Det der red moor der kommer ned fra oven er superflotte, men er du ikke bange for at dine discus kan rive sig på dem hvis de går i panik?


Mvh.
kjaer - der også ønsker sig discus;)

Green_Cat — 6. april 2007, 19:33

#34 ja, så fik du det at se; nu har jeg jo vrøvlet om det så længe, hehe. Du må meget gerne kigge forbi og se det i 3D en dag, men nok ikke lige på rulleskøjter, gider ikke lappe dig sammen når du kommer *G*

#35-#37 mange tak. Det er nu alligevel rart at høre at andre også synes det er fedt, det man render og laver :-)

#38 nej, egentlig ikke. Der er flere grunde ;-) :
-Rødder er stort set afrundede over det hele, og der er således ingen kanter som fiskene kan rive sig på
-Discus'ene søger altid nedad og evt bagud når de bliver bange; jeg har aldrig set dem svømme opad... efter hvad jeg har set.
-Redmore rødder kommer i nærheden af de mangrove røder som findes på fiskenes naturlige levested, så jeg sætter min lid til at de enten ved at de skal passe lidt på via instinkt, eller nåede at lære det da de var i naturen ;-)

Tja... lyder det fornuftigt? Det håber jeg :-)

Mvh.
Green_Cat

jacob a — 6. april 2007, 23:43

Hej Carli.
Dejligt at se nogle billeder af jeres store projekt, jeg syntes det er kommet til at se rigtig godt ud :-)
Glæder mig også meget over at "mine" discus er faldet godt til ovre hos jer.
Tak for billederne du sendte til mig pr mail.
En rigtig god tråd du har fået lavet, så man rigtig kan se fra start til slut.

rigtig god påske. :-)

Med venlig hilsen
Jacob A

Green_Cat — 7. april 2007, 08:28

#40 Hej Jacob

Ja de er faldet rigtig godt til, så det er dejligt... Vi er stadig meget meget glade for demM jeg kan bare sidde og stirre, hehe. Og dine redmore rødder paser pefekt, det gør virkelig en stor forskel! gor påske :-)

Mvh.
Green_Cat

Green_Cat — 8. april 2007, 19:25

Bliver lige nødt til at vise hvordan man kommer til at se ud når man skal ordne ting bagerst i et 65 cm hjøt akvarie, og kun selv er 165 cm høj ;-) Kunne vidst ligeså godt tage badetøj på *G*

Mvh.
Green_Cat



jacob a — 8. april 2007, 20:13

Hæ Hæ , du kommer til at spise noget mere rugbrød , så du kan vokse, og blive lidt højere. ;-)

Med venlig hilsen
Jacob A

Jacob — 9. april 2007, 09:19

Spændende og konstruktiv tråd med nogle lækre billeder 🙂

mvh

Jacob

Green_Cat — 9. april 2007, 14:13

#43 det er vidst desværre lidt for sent for den slags tror jeg, det er vidst de færreste der kommer i voksealderen når de er 25, hehe ;-)

#44 :-D

Mvh.
Green_Cat

koprut — 9. april 2007, 16:36

#45 jeg kom i voksealderen da jeg var 25 men det var udaf og ikke opaf *G*

Green_Cat — 10. april 2007, 08:21

#46 nu ikke gøre mig nervøs *G*

Mvh.
Green_Cat

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.