Hjælp til spandpumpe
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jane — 15. marts 2007, 22:12
Har prøve at kigge i forum og i FAQ, men syntes ikke at jeg fandt hva jeg søgte så derfor prøve jeg hos jer!
Det er først gang at jeg har en spandpumpe, og er derfor lidt i tvivl om hvordan jeg skal rengøre vat og rør inden i ?
Er godt klar over at man skal rense det i det gammle akv.vandet, men syntes at det virker lidt besværligt, for der må da skulle bruges rigtig meget akv.vand til at rense alt det. Hvordan gør i ??????
Hilsen
jane
ulvaren — 15. marts 2007, 22:16
Hvorfor vil du rense den.
Når jeg renser mine så bruge jeg alm. vandhanevand, det har jeg nu gjort i mange år uden problemer.
jane — 15. marts 2007, 22:20
Hilsen
jane
lillian53 — 15. marts 2007, 22:23
Hilsen
lillian53
jane — 15. marts 2007, 22:27
Hilsen
jane
Bo Christensen — 15. marts 2007, 22:27
I en spandpumpe er der ofte flere kasser/bokse med forskelligt filtermateriale, og det er derfor muligt at bibeholde filterkulturen, selvom noget af filteret rengøres. Som oftest sidder der svampe til opsamling af slam, og disse kan skylles under hanen. Der vil stadig være bakterier tilbage i resten af filteret.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Dixen — 15. marts 2007, 22:29
Mvh.
Michael Petersen
JohnJV — 15. marts 2007, 22:34
En spandpumpe der kører godt kan som regel køre i flere måneder uden at blive renset, ja jeg ved endda at der er nogen der har deres pumpe til at køre over et år, uden at rense den. Skal man endelig rense den, skal man ikke rense den så den er helt ren, det snask der sidder i dit filter indeholder nemlig en bakteriekultur som er meget vigtig for nedbrydningen af fiskenes affaldsstoffer. Nu ved jeg ikke hvad det er for en pumpe du har, men jeg selv har en Eheim 2226 pro, med to kurve i, i den nederste har jeg noget mellemgrov filtermåtte, og i den øverste kører jeg med zeolit, samt en hvid filtermåtte allerøverst. Når jeg endelig piller ved min pumpe, er det stort set kun den hvide filtermåtte jeg skifter ud, det har endnu ikke været nødvendig at rense noget af det andet materiale selv om det efterhånden er ca. 5 måneder siden jeg sidst rensede materialet forsigtigt i akvarievand. Jeg rensede det på den måde at, jeg simpelt dyppede filterkurverne forsigtigt i en spand akvarievand, og hævede og sænkede det forsigtigt, og det var det :-)
De bedste hilsner
John
KasperK/Lolland — 15. marts 2007, 22:37
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
jery — 16. marts 2007, 00:12
Kan ske, at øverste fine 'vat' lige skiftes ind i mellem uden yderligere rengøring.
brib — 16. marts 2007, 00:19
Jeg tror den med at bruge akvarievand er en gammel skrøne fra ruder konges tid, for de gode bakterier er der meget få af i vandet. De sidder på sten grus og i filtermatrialet.
Hvis man læser i gamle akvariebøger fra 60erne står der: At man endelig må gemme så meget "gammelt" akvarievand som muligt når man renser sit akvarium. Og den metode holder jo ikke i dag.
Mit største filter ( Eheim 2260 tror jeg den hedder) Har en stor filter kapacitet, og kører mindst 1 år af gangen uden rensning.
Eheim 2226 som #8 også nævner, er i den gode ende af pumper der bare kører og kører uden at skulle renses i tide og utide, dem har jeg pt. 3 stks af
Jeg har dog keramik i den nederste kurv og blå svamp og hvid filterskive i den øverste kurv. Det er måske ikke den rigtige placering af filtermatrialet, men sådan kører det bedst for mig.
Mvh.
stig/Lolland
Dixen — 16. marts 2007, 00:37
Mvh.
Michael Petersen
brib — 16. marts 2007, 00:45
Mvh.
stig/Lolland
jane — 16. marts 2007, 08:59
Hilsen
jane
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.