Underligt øje på min pygocentrus nattereri

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

GronK — 30. januar 2007, 18:19

Hej

Jeg har fået mig nogle Pygocentrus nattereri (piratfisk), og den enes øje ser lidt sjovt ud.
Hvad er der sket? og bliver det normalt igen?
Det ser ud til at der er et fint øje bag den hvide hinde..

Vh.
Simon Vammen



maciej — 30. januar 2007, 18:20

hvor stort akvarie har du?

Mvh.
maciej (magic) onlinenu.dk/maciej

Sui_DK — 30. januar 2007, 20:10

Jeg har en scalare som har et øje der ligner det lidt, jeg tror at den (altså min scalare) har været oppe at slås med en af de andre scalare, kan den have været oppe at slås ?

prophetdk — 30. januar 2007, 21:08

Hmm for det første så er det ikke en pirat fisk, det du har der er en pacu som hovedsagligt æder planter og andet grønt.
Med hensyn til øjet så ser det ud til at der er hul på nethinden, og hvis det er det så vil jeg ikke satse på at det bliver normalt igen.
Hvis du har købt den i en dyrehandel for værende en natteri, så syntes jeg at du skulle aflevere den retur. Den bliver meget stor, prøv at kigge på de forskellige pacu arter. Det sker desvære at folk bliver taget i måsen med disse bæster, for hvis man ikke ved hvad man skal kigge efter er det ikke nemt.
Havde det været en piratfisk havde den lignet den her.



prophetdk — 30. januar 2007, 21:13

Bare roilg det er ikke dens akvarie, men ellers vil han ikke stå stille..



GronK — 30. januar 2007, 23:11

#4
Jeg er ikke blevet taget på røven, tro mig..
Det er en pygocentrus nattereri, de startede med at bide huld i den den pose de blev transportert i, og så har de spist ca. 13 killeplebarber og en sommerfugl cichlide sidden de kom i kl 16..

Mit akvarium er et 250 L. det er nok for lille ja! men vil gerne sparres for den diskussion. Jeg har set mange akvarier på den størrelse hvor det fungere fint. Så længe forholdene er perfekte mht. vandcirkulation/rensning, beplantning osv..

Hun spurgte selv dernede om jeg ønskede at have den piratfisk med det skadet øje med hjem, og jeg sagde da self. ja.. Den skal da have lov til at bo fint selvom den har et handicap..

her er et billede af den anden piratfisk, bare så du kan se at det altså er en pygocentrus nattereri

Vh.
Simon Vammen



the chicken — 31. januar 2007, 11:07

Vi kan da godt væde en kasse øl på at den fisk aldrig har været en piratfisk hvis du synes...?

Det ER en pacu - prøv at se på kæben, det er meget tydeligt at den ikke har det bulldog underbid som en nattereri...

GronK — 31. januar 2007, 11:28

Mystisk :S

Så forstår jeg bare ikke hvorfor de til sammen har spist ca. 20 stk kilipletbarber i løbet af natten..
Har ikke set dem røre en enste plante i nu.

Men hvis i mener det, så vil jeg da lige ned og ha en lille snak med min forhandler i dag.
Har i evt. et link til en arts beskrivelse af den Pacu i snakker om??

Vh.
Simon Vammen

the chicken — 31. januar 2007, 12:09

Slet ikke så mystisk endda - Pacuer har også tænder, den jeg havde spiste fisk+kød og rørte ikke mine planter... - i øvrigt voksede den fra 23 til 25 cm på 14 dage!!!

Men de andre kan jo stadig godt være piratfisk?

Det billede #6 er også en Pacu, prøv at sammenligne kæben med Prophets og Helge's her:

(så kan du se at pacuens er meget mindre...)

Artsbeskrivelse: http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=697 - ved ikke om det er samme art, de kan skifte farve, ofte efterligner de piratfisk for ikke at blive spist.



GronK — 31. januar 2007, 13:37

Hej Morten

Ja jeg kan godt se at Helge og de andre har underbid.
Men umiddelbart kan jeg ikke lige se at mine fisk ligner den pacu beskrivelse du har sendt mig.

Men hvad skal jeg gøre, jeg vil jo gerne konfrontere min forhandler med det, da jeg jo egentlig skulle har købt piratfisk.

Billederne #4 & #5 ligner precis mine pirater altså farve og kropsmessigt, ud over kæben selvfølgelig.
Den sorte og hvide farve der er på halen har mine også.

Men hvad kan jeg sige til min forhandler? For hvis det er pacu'er så vil jeg da meget gerne ha mine penge igen. Jeg "købte" alle de "pirat" fisk de havde (3 stk.) hehe, og vil så supplere med 2 - 3 stk. når de får hjem igen da er de jo kun ca. 5 cm store.
Jeg har 2 store nu (billede #1 & #4) samt en lille. Den lille han er konstant efter de andre små fisk. Mens de andre er lidt mere tilbageholdende. Her i nat var de dog alle igan. Akvariet står ved siden af min seng, så kunne høre hvordan de roddede rundt.

Hvor kan jeg ta hen og købe piratfisk, hvor jeg også kan være sikker på at få de rigtige? Nede i avifauna i kruså, har de 3 stk for 99 kr. - Er det et sted jeg kan "stole" på eller?

Hvad skal jeg gørre?? hehe vil jo gerne ha den rigtige vare!

Vh.
Simon Vammen

the chicken — 31. januar 2007, 14:15

Normalt er det rigtige piratfisk i de fleste forretninger, men det kan ske at de enten snyder eller bare ikke har forstand på det - den nemmeste måde at identificere dem på er som sagt kæben - ser de alle ens ud?

Farverne kan som sagt variere meget...

Synes også du skal gå derned og få dine penge tilbage!

Prøv at spørge piranhaboss på www.rovfisk.dk - han ved mere om det 😮)

GronK — 31. januar 2007, 15:57

Så har jeg skrevet til ham derinde. Håber jeg kan nå derned i dag.

Vh.
Simon Vammen

GronK — 31. januar 2007, 15:59

Men The chicken, hvad er Helge for en art? han er da meget mørk i farven?
Er han også en rødbuget eller??

Vh.
Simon Vammen

GronK — 31. januar 2007, 16:43

Nå, jamen jeg vil da lige vise et par billeder af mine pirater, i tilfældet af at det måske kun var en eller 2 af dem som ikke er rigtige pirater.
Vi starter med den største her, den er ca. 14 - 15 cm fra næse til hale. Han står stille meget af tiden, og lader sig ikke distrahere af de små kilier. Dette er kun om natten, her i nat, var han utrolig aktiv. Lige såsnart lyset blev slukket var han ellers på jagt.


Vh.
Simon Vammen



GronK — 31. januar 2007, 16:45

Her er lige munden/hovdet på den store.. For mig virker det somom han har underbid, men det er vist lidt afhængig af hvordan han ligger i vandet.

Vh.
Simon Vammen



GronK — 31. januar 2007, 16:58

På billedet i #1, ser i min 2. største/mindste.
Den er ca. 10 cm, og er rimelig aktiv, eller det vil sige at den svømmer rimelig meget rundt, men er for det meste i venstre side af akvariet.

På billedet her ----->
Ser i den mindste jeg har, den er virkelig over det hele hele tiden. Den jagter de små andre fisk, og nogen gange også de andre piranha'er. Den er ca. 7 - 8 cm, og har efter min mening underbid, men det må i lige skrive jeres mening om.
Den er utrolig svær at ta et billede da er mega aktiv.

Jeg har lige fodret dem med rødemyg, der var det egentlig kun den lille der gik amok..

Jeg havde egentlig forventet lidt at få nogen agressive piratfisk, mht. fodring. Når jeg ser de her film (http://www.rovfisk.dk/viewpage.php?page_id=1). Hvad er det for nogen? og hvad skal jeg ellers få fat i??

Vh.
Simon Vammen



PiranhaBoss.dk — 31. januar 2007, 17:00

Hej Gronk

det du har der er en Piaractus Brachypomus..... en pacu, men til gengæld den mest rovgridske af dem.
De bliver iøvrigt op til 40 cm, og foretrækker at færdes i flok.
Modsat P. nattereri holder deres farver hele livet igennem, kan dog bliver meget mørke i yngletiden.
Men de kan ikke bide noget af andre fisk, deres tænder er kun til at gribe, og evt. flå blødt væv at fisk eller planter. Jeg har selv haft dem, og de lever helt op til betegnelsen 'Pacu' (=får), al plantevækst bliver gnavet ned til rodhalsen.

Så en piranha er det absolut ikke!

Med venlig hilsen
Morten

GronK — 31. januar 2007, 17:41

Nå, jamen jeg nåede da lige ned til min forhandler, forsøgte så at forklare ham at det altså ikke var piratfisk han havde solgt mig, men nogen pacu'er som er planteædende.
Jeg viste ham det som du, Morten skrev #17.

Og sagde så, "ja, det du har købt er planteædende piratfisk. De spiser ikke levende fisk, men hvis de bliver syge så skal du bare se løjer. Jeg har jo også fodret dem rimelig godt, så hvis du venter med at fodre dem før om nogen dag, så skal du bare se."

Jeg syntes det var svært at overbevise manden om at det han havde solgt mig langt fra var piratfisk, og turde næsten ikke at be om at få pengene retur hvis jeg afleverede dem.
Vil nu ønske at det var hans kone der havde stået der, for hun er nu altid så flink at tale med.

Men ved ikke helt hvad jeg skal gøre. Skal jeg aflive dem og få fat i nogle ordentlig piratfisk? såsom Serrasalmus Rhombeus?

Vh.
Simon Vammen

the chicken — 31. januar 2007, 17:58

Der findes ikke noget som heder planteædende piratfisk! Der findes piratfisk og der findes Pacu'er.

Der er ikke noget at diskutere og du må venlig, men bestemt forklare manden at du har fået Pacu'er og ikke piratfisk.
Eftersom han har solgt dig nogle fisk under falske forudsætninger er han tvunget til at ta dem tilbage, der er slet ikke noget at diskutere...

Det er nogle superflotte fisk, og der er slet ikke noget i vejen med Pacu'er - men det er simpelthen uhyggeligt dårligt at han sælger dig nogle fisk under falsk navn... - Desuden vokser de om muligt endnu hurtigere end pirater og med den størrelse de får er det halvalvorligt med din flok...

Men det er synd og skam at aflive de fine fisk, forlang pengene tilbage (ved hans kone;) og køb nogle pirater et andet sted... - Men mange pirater er sky, så du skal nok ikke kun købe dem for at se "feeding frenzy's"

Spørg ham om han ikke også forventer at få det han køber og betaler, han ville sikkert også brokke sig hvis han fandt ud af at de havde solgt ham en puddel med et schæferhunde klistermærke på buret...

Helge er en Pygocentrus Nattereri - den almindelige rødbugede piratfisk, prøv at læse artsbeskrivelserne på www.rovfisk.dk der står mange gode ting 😮)

Det er i øvrigt nogle flotte billeder du har taget - og så ser de jo kære ud.

GronK — 31. januar 2007, 18:14

Mange tak for jeres fyldstgørrende svar #17 og #18.
Jeg beklager at jeg tidligere var så påståelig, men ja har aldrig før været ude for at jeg ikke har kunne "stole" på min forhandler.
Men jeg vil ned og snakke med hans kone engang hun er der igen. For vil da heller ikke selv aflive dem, såen er jeg ikke. Men ved bare ikke helt hvad jeg skal gøre ved dem hvis ikke jeg kan få dem til at ta dem retur, men tror jeg som nok jeg kan hvis jeg lige snakker med hans kone.

Og ja, de er da nogle utrolig flotte fisk, ingen tvivl om det. Men når man har gået med ideen om at man bare skal ha nogen "killers"/Piratfisk, så er det lidt neddern at få en vegetar.

Jeg ved ikke hvor jeg så skal bestille fiskene fra. Min nabo, som også er medlem i akvarieforeningen, har en dyrhandler i aabenraa, han har også før opdrættet pirater (eller forsøgt på det). Tror jeg vil høre ham af om han vil bestille lidt hjem.

Hvad er forskellen på Piratfisk og piranha, hvis altså der er nogen forskelv.

Vh.
Simon Vammen

PiranhaBoss.dk — 31. januar 2007, 20:56

Snakken fortsættes på www.rovfisk.dk .-)


Med venlig hilsen
Morten

GronK — 31. januar 2007, 21:24

Yep 😉 Det korrekte sted for samtaler om piratfisk etc.

Vh.
Simon Vammen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.