Spandpumpe eller hvad?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #171261 — 24. januar 2007, 14:44

Hej,

Jeg overvejer at anskaffe mig et 54L akvarie mere til yngel og har derfor spekuleret lidt på om man ikke bare kunne sætte en en spandpumpe der var stor nok til at \\\"trække\\\" begge akvarier i stedet for 2 små. Også for at ungerne ikke skal \\\"stresses\\\" mere end højst nødvendigt ved at de flyttes over i noget andet vand! Hvad mener i? Og hvis det er muligt hvor stor ville i foreslå pumpen skulle være? Og hvad med indkøringstid af sådan en fætter? Skal lige siges at jeg har guppyer, mollyer, platyer og nogle enkelte pragttetra ( jeps de er til salg, hvis noget skulle være int.) gående.
På forhånd tak!

Henrik BH — 25. januar 2007, 00:41

Måske er det nemmere at tage et større akvarie og lime skillevæg i med forældre påden ene side og unger på den anden. Skillevæggen laves som overløb, eventuelt med overløbskam. Udsugning i den ene ende og indblæsning i den anden. Samme filter

Venligst
Henrik BH

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.