Cichlider sammen med andre fisk?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Steffen-Ikast — 20. januar 2007, 19:46
Jeg er helt ny i det her, så jeg ved ikke så meget om det endnu, men lidt har jeg hørt.
Jeg har blandt andet hørt at cichlider skulle mund ruge, det kunne jo være sejt!!
Jeg har et 325 L akvarie hvor jeg har 10 zebra fisk, 12 guppy (9 af dem er hunner), 6 sværgdrager (3 hunner), 10 guld babre og 2 slørhaler. Er der en eller anden form for cichlide jeg kan sætte samme med de her fisk? Er ligeglad med at mne guppy unger skal gå under katagorien \"levende føde\" hehe....
Håber i vil hjælpe ;-)
Mvh.
Steffen-Ikast
Jacob — 20. januar 2007, 19:52
Lille mundruger er en nem cichlide, desværre kan den være svær at finde i handlen. Du kan læse om den her http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=97. Når de yngler kan de være aggresive, men hvis du sørger for gemmesteder, fx i form af trærødder og lidt større sten skulle det nok kunne gå. Du skal nok også være opmærksom på at der måske ryger lidt guppyunger indenbords.
Iøvrigt så synes jeg ikke dine slørhaler egner sig sammen med dine andre fisk, de kan nemlig bedst lide at vandet er lidt køligt.
Held og lykke med projektet
mvh
Jacob
Steffen-Ikast — 20. januar 2007, 20:02
Men de vil godt kunne lade mine andre fisk være selv om der står at de helst skal gå sammen med andre fisk af samme størelse?? Tænker på mine guppyer som kun er 2-3 cm.?
Mvh.
Steffen-Ikast
Jacob — 20. januar 2007, 20:06
mvh
Jacob
Steffen-Ikast — 20. januar 2007, 20:11
Men har også hørt at de vil grave i sandet, passer det? Det beplatning og sten der skal være, skal vel være så småt/tæt at cichliderne ikke kan kommer der ind?
Mvh.
Steffen-Ikast
Jacob — 20. januar 2007, 20:58
Indret akvariet med områder hvor der tæt beplantning og områder med fri svømmeplads. I overfladen må der gerne være flydeplanter, fx hornblad, vandpest, Riccia eller Pistia. Unger af ungefødende tandkarper opholder sig oftest i overfladen, så med flydeplanter vil de være beskyttede. Bunden kan du indrette med nogle trærødder og nogle lidt større sten oven på bundlaget. Lille mundruger opholder sig mest ved bunden. Lille mundruger kan godt grave, men vil ikke mene at det er så meget. Opfat graveriet som en spændende adfærd 🙂
mvh
Jacob
viggo0 — 20. januar 2007, 23:39
Kig evt. på www.cichlids.dk under sydammerika og vestafrika... Der er massere af bud på gode arter og familier!
Med venlig hilsen
Frederik
Jacob — 21. januar 2007, 00:07
mvh
Jacob
viggo0 — 21. januar 2007, 12:51
Med venlig hilsen
Frederik
Steffen-Ikast — 21. januar 2007, 18:30
Det var nu endeligt fordi jeg havde hørt at der var nogle som mundruger at jeg godt kunne tænke mig et par cichlider, men syntes efterhånden at jeg har fundet ud af at de vil tage livet af mine guppyer og ligende.
Mvh.
Steffen-Ikast
viggo0 — 22. januar 2007, 14:10
Med venlig hilsen
Frederik
Steffen-Ikast — 22. januar 2007, 18:19
Hvilken slags vil du så anbefale?
Mvh.
Steffen-Ikast
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.