Discus par eller ej?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Henrik BH — 17. december 2006, 23:54

Jeg har 2 discus jeg formoder er et par. De har opført sig meget forelskede. Nu er de isolerede sammen og hølder sig meget tæt sammen. Men ind i mellem pisser de territorie af overfor hinanden. Styrke prøve,bider lidt af hinanden osv. Sådan lidt kampagtigt. Er det normalt eller har jeg 2 hanner eller måske 2 hunner?

Venligst
Henrik BH

discusdanmark — 18. december 2006, 10:54

Det kan sagtens være leg - eller oplæg til samme. Men hold øje med dem, hvis de ikke er interesserede i hinanden kan de godt blive voldsomme. Du bør på et tidspunkt observere, at de "danser" lidt for hinanden, og begynder at rengøre en lodret flade som forberedelse til æglægning.

De bedste hilsner
discusdanmark

Henrik BH — 18. december 2006, 11:14

Tak for svar Tom

Hvad er næste skridt? Hvis vi antager de renser glas el. lign og evt lægger æg, hvad gør jeg så? De går på postevand og jeg har endnu ikke osmosevand. Skal jeg tage chancen på postevand og bare sørge for rent vand til dem.

Skal jeg simulere regntid? køligt vand. Skal jeg give salt og hvor meget? Skal jeg være indstillet på de æder deres æg/unger eller ....

Venligst
Henrik BH

discusdanmark — 18. december 2006, 13:03

Salt: Nej det skal du bestemt ikke give dem nu. (hæver vandets hårdhed)
Klækning af æg i postevand er ikke sandsynligt, kan i sjældne tilfælde lade sig gøre men med meget ringe udbytte.
Jeg synes du skal se om det vitterligt er et par. Lad dem pudse lidt og se om de lægger æg.

Du skal ikke begynde med regntid endnu, lad dem se hinanden an en uges tid først.

God fornøjelse.

P.S. Hvis du skal opdrætte (med godt resultat) er der ingen vej udenom osmoseanlæg eller ionbytter.

De bedste hilsner
discusdanmark

Henrik BH — 20. december 2006, 14:01

Som du skrev er den store lidt afvisende her til morgen, men det svinger meget. For det meste er de rigtig hyggelige sammen, men vandet skvulper lidt idag.

Det der sker er at de står med front mod hinanden. Den lille søger mod overfladen og står skråt over den store. Totalt udspilede står de stadig ansigt til ansigt. 45 grader vinkel eller mere. De fleste gange trækker den store sig og piller næse, men nogen gange sætter den ind og den lille rammer ikke ofte, men af til dækglasset. Når den lille er sat til vægs laver den store andre ting. På et tidspunkt når den lille forbliver i det modsatte hjørne svømmer den store hen og henter den igen....

Jeg går ud fra der skal etableres en afklaret magtbalance før de begynder at koncentrere sig om det det handler om.

Venligst
Henrik BH



Henrik BH — 20. december 2006, 14:03

Er det rød turkis, eller en scriblet variant?

De var kulsorte da jeg hentede dem og kan først nu se aftegningerne

Venligst
Henrik BH

discusdanmark — 20. december 2006, 16:50

Ja, de skal lige se hinanden an, og komme i stemning. Du kan hjælpe dem lidt; giv dem levende hvide myg (tætteste på dig er Tandkarpen).


Dine discus på billedet: Turkis
De bedste hilsner
discusdanmark

Henrik BH — 12. januar 2007, 10:27

De har fået en del levende hvide myg ny. Den lille har startet nedstirring af Discus Keglen. Igår genfandt den lille sin meget mørke lød, de begge havde i det store akvarie, for en kort bemærkning. Den store virker ikke synderligt på. Svømmer ubemærket og den lille prikker meget til den og vifter vand osv osv.

Jeg er begyndt at lege med osmosevand. Tal følger i næste indlæg:

Venligst
Henrik BH

Henrik BH — 12. januar 2007, 10:30

Dag #1 (igår)

Jeg har testet følgende

Ledningsvand 1080ms

Osmosevand koldt 70ms
Osmosevand Lunken 70ms

Akvarievand før 1200ms, pH 8,0 eller mere

Tilsat 10 Liter ren osmose, som ovenfor pH 6,0 (akvarie 160 L)

Akvarievand efter 1078ms, pH ca. 7,75




Venligst
Henrik BH

Henrik BH — 12. januar 2007, 10:55

Dag #2

10L osmose tilføres 160 L yngleakvarie

Osmose
pH ca.5,8, kH 0-1, ms 56

Akvarie
Før: pH 7,8; kH 13; ms 1080
Efter: pH 7,75; kH 11,5; ms 1050

Venligst
Henrik BH

Leif — 12. januar 2007, 11:07

Henrik, jeg tror ikke, der sker noget ved at optrappe tilsætningen af osmosevand. Jeg ville ikke være bange for at skifte op til 1/3 af vandet med osmosevand.
Hvordan med tørvelagring eller -filtrering, gør du det?
Mvh Leif

Henrik BH — 12. januar 2007, 11:35

Hej Leif

Mig bekendt har de ikke lagt æg på noget tidspunkt. Derfor har jeg ikke travlt. 10L per dag er fint lige nu. Passer også godt med andre ting jeg skal, så man ikke skal sidde og våge over Osmose anlægget hele dagen.

Efterhånden som jeg ser hvordan værdierne flytter sig kan det være jeg kører lidt hårdere på. Jeg anvender ikke tørv på nuværende tidspunkt. Jeg vil have ledningsevnen og kH lidt ned, så jeg ikke skal tilsætte så meget.

Venligst
Henrik BH

Leif — 12. januar 2007, 11:41

Jeg har købt en sæk ugødet sphagnum i Silvan til 40 kr, så man behøver ikke spare på det ;-)
Jeg lagrer mit osmosevand i en plastictønde med sphagnum en uges tid, før jeg bruger det. Blander det med lidt hanevand lige inden brug.
Det bliver spændende at høre, hvordan de tgår.
Mvh Leif

discusdanmark — 13. januar 2007, 18:38

Tilsætning af en anelse osmosevand med jævne mellemrum er fint. Men vigtigst er, at du - som nu - lader det stå lidt inden tilsætning (med spaghnum).

Du kan dog - som #11 siger - skifte større mængder. men! Pas på din pH - du skal ikke ændre den for krafftigt for hurtigt.

Sats på at komme ned på ca 200 uS og en pH på 6-6,5 - og HOLD den på det niveau konstant.

Sæt evt senere gang i dem med en spand koldt vand (tilberedt) - sænk vandstanden til 20 cm og vent en lille uge.

De bedste hilsner
Tom Krühlmann

Henrik BH — 14. januar 2007, 15:26

Hvorfor lav vandstand på 20cm?

Jeg har været væk i weekenden, så der er ikke fyldt så meget på, men jeg fortsætter idag. og har et øje på pH

Venligst
Henrik BH

Henrik BH — 15. januar 2007, 13:40

Dag #3

Jeg tilfører dobbeltmængde osmose, 20L osmose tilføres 160 L yngleakvarie

Osmose
pH ca.5,8, kH 0-1, ms 48

Akvarie
Før: pH 7,75; kH 11,5; ms 1050
Efter: pH 7,6; kH 9; gH 16; ms 911


Venligst
Henrik BH

Henrik BH — 17. januar 2007, 09:28

Dag #4 (igår)

20L osmose og 10L ledningsvand

Efter: pH 7,6; kH 9; gH 13; ms 850

Venligst
Henrik BH

Henrik BH — 15. februar 2007, 10:04

Så har vandet opnået følgende værdier:

ms: 200
pH: 6-6,5 (ca. 6,2)
kH: ca. 1

For at undgå for store ændringer af vandværdier har jeg holdt vandskift på ca 25L per gang med rent osmosevand. Nu hvor værdierne er nået kan jeg blande vand (ca. 4L ledningsvand i 50L Osmose her). Eftersom vædier er identiske går jeg op i større vandskift. Jeg har kæmpet med lidt nitrit, Nitrat har ligget på grænsen (10mg/l) og brunalger har invaderet yngleakvariet. Jeg har hævet lysstyrke fra glødepære til armatur et rør og smidt en Ancistrus i. Algerne er væk igen og Nitrat er efter vandskift på 50L igår nu nede på ca. 5mg/l.

Ancistrusen klarer det fint og spekulerer på om jeg skal fjerne den hvis de begynder at lege for alvor. Jeg tror dog jeg lader dem lægge deres æg. Kan de ikke holde Ancis fra fadet, må jeg fjerne den gen.

Eftersom pH vel er tilfredsstillende vil jeg ikke lege med spaghnum eller hvad?

Venligst
Henrik BH

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.