Computerspil tråd

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mohlin — 27. november 2006, 16:05

Det findes et par (hvad jeg har opdaget) tråder der man efterlyser nogle specielle spil, så då er det måske en god ide at starte en computerspiltråd??

Nå, nu har jeg startet en computerspiltråd!! :-)

Selv elsker jeg adventure, og har (nesten) spillet alle Myst. Er det nogen som har nogle tips om hvad jeg kan fortsette med? Det skal være spil der man ikke kan dø, og man heller ikke skal ha ihjel nogen.

Nej, kom nu ikke med Tetris eller Mario....
I begriber hvad jeg mener!

Med venlig hilsen
Eva

mohlin — 27. november 2006, 16:07

Kan admin please please please flytte til "Ikke akvarie relatered"...sorry.

Med venlig hilsen
Eva

acara — 27. november 2006, 16:55

Ja fisk og det der er kedeligt,vi må se og snakke om noget andet!

ina — 27. november 2006, 18:13

Jeg er selv pentionert Counter Strike og WoW spiller, men spiller nu aktivt BF2.
WoW er helt klart et godt spill, men man bliver så utrolig avhengig av lortet lol Jeg har klaret meg uden WoW i et halvt år nu men er bange for at jeg begynder igjen når Burning Crusade expanction pack kommer.

Med venlig hilsen
Ina

jonasl — 27. november 2006, 18:40

bf2 er nok det bedste spil til dato..

Mvh.
jonasl

Opfer — 27. november 2006, 19:12

#4 Noooooo Devlin.. Ikke også dig.. Har det onde onde spil fået dig.... FØJ. ALDRIG i mit liv om jeg ville bruge så meget som 1 min på det spil 😛

De bedste hilsner
Opfer

elisabethen — 27. november 2006, 19:30

World of Warcraft styrer 🙂

Kan desværre ikke flytte tråden.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Opfer — 27. november 2006, 19:52

#7 nej nej nej ikk os dig E... Det er da forfærdeligt.
Det er det værste spil jeg kender. Nok det spil der er størst årsag til skilsmisse..... Tsk tsk tsk

De bedste hilsner
Opfer

Brian -Lyngby- — 27. november 2006, 20:01

Jeg er desværre aldrig blevet rigtig fanget af WoW. Jeg synes at kampsystemet virker lidt primitivt, og så er der mange rigtig unge spillere, men det er muligvis bare mig dig ikke har haft tålmodighed til at spille det længe nok.
Derimod er jeg næsten blevet afhængig af EVE-online. Det spil er simpelthen genialt!!!

Hilsen Brian

elisabethen — 28. november 2006, 07:54

#8 Sjovt du siger det.. Før jeg selv begyndte at spille, var det faktisk årsag til brud mellem mig og en eks 😀

Jeg er nu kommet til at synes, at det er rigtigt skægt. Ja, det virker nok primitivt i forhold til andre RPG-spil, men jeg synes, at det fungerer alligevel. Jeg hader spil, som er alt for komplicerede.. Gider ikke sætte mig ind i dem.. Men i WOW kom det af sig selv, da jeg begyndte at spille.
Det fedeste er, at man kan spille det på så mange forskellige måde... adventure/quest agtigt, eller sådan noget capture-the-flag etc., som man kender fra fx Battlefield. Det bliver aldrig kedeligt 🙂

Ja, der er rigtigt mange unge spillere, som ind i mellem kan ødelægge det lidt for os andre, men generelt synes jeg ikke, at det er et kæmpeproblem på min server 🙂

Mvh.
Elisabeth Schrøder

MOK — 28. november 2006, 09:24

og jeg er bare til de gamle Indiana Jones spil - har endelig fået fat i "Fate of Atlantis" igen - men er dog ikke rigtigt kommet i gang - da jeg først i 90'erne spillede det sidst optog det lidt for meget af min tid, men det ser jo ud til jf. ovenstående indlæg at flere kender til det ;o)

Mvh.
Morten

mohlin — 28. november 2006, 09:34

Jeg kan ikke spille de der "løb rundt og skjut" spillen før jeg bliver søsyg!! Jeg har prøved og det tar 10 minutter så føler jeg som om jeg skal kaste op.

Derfør må jeg hålde mig til "langsomme" spil.

Med venlig hilsen
Eva

Anti-Pjerrot — 28. november 2006, 16:26

Så prøv Oblivion - The Elder Scrolls. Det er utroligt frit og ikke nær så vanedannende som WOW eller hurtigt som BF/CS

nalle — 28. november 2006, 18:00

#11 Se DET er jo en gammel god klassiker 😀!!

I det sidste års tid har jeg faktisk næsten ikke spillet computer. Lysten har ikke rigtig været der...
Men da Return to castle Wolfenstein var populært optog det meget af min tid. Har også været omkring BF42 og Call of Duty, men jeg opgav hurtigt MP delen, da jeg var alt for langsom og blev skudt med det samme :p

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.