Søger navnet på en fisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bondepigen — 24. november 2006, 18:26

Har i dag set en fisk hvorpå der ikke stod noget navn på akvariet - og ja jeg kunne selvfølgelig have spurgt i forretningen, men havde ikke så meget tid...

Den er ca 6 cm lang. Rød med 3 sorte striber, "splittet" hale, 3 finner på bugen.

Nogen der kan genkende den? - Har lige siddet og kigget en hel masse billeder igennem men kan ikke lige finde den

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:33

Hurtigt gæt, rød blyantsfisk?
Hvis du kunne fortælle om det var en cichlide, malle, barbe eller tetra så vile det hjælpe.
Var striberne på langs eller højkant.



Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:34

har ingen anelse om hvilken art det er - sorry - striberne var på højkant, lidt skråt

Med venlig hilsen
Louise

Bondepigen — 24. november 2006, 18:35

- og nej det var ikke en rød blyantsfisk

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:36

Puntius pentazona eller Puntius tetrazona måske.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:37

nej heller ikke - den er aflang og tynd. stiberne er ca ½ cm brede

Med venlig hilsen
Louise

MAHON — 24. november 2006, 18:39

Hvad med en pragt smerling?
Den er godtnok mere orange men?

Med venlig hilsen
Martin Honoré

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:39

OK, hvor svømmede de henne, på bunden i midten eller i toppen.

Vh.
Steffen Kbh

Svend Erik — 24. november 2006, 18:39

Hvad med pragtsmerling?

Bondepigen — 24. november 2006, 18:40

#7 det kunne godt ligne den - mener da bare bestemt at den var rød... ja det var den..

#8 i bunden

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:46

Pragtsmerling er nok det bedste bud så. Jeg kan ikke lige se andre bundfisk der er stribede med orange (rød) bundfarve.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:47

#11
oke ja jeg tror nu egentlig også at det er den - meeen den kan jo blive pænt stor og er ikke en begynder fisk.. ihh

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:50

Desværre ender mange pragtsmerlinger med at leve en kummerlig tilværelse i alt for små akvarier, fordi de faktisk kan blive temmelig store og ser så søde od som små.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:51

ja det er sq kedeligt, nå men jeg må jo bare på jagt efter nogle andre fisk i flotte farver

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:52

Hvor stort er dit akvarie Louise?

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:53

det er 250l - og er totalt nybegynder 😮)
- og manden "kræver" at vi får nogle farverige fisk

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 18:58

Jammen det kan jeg da godt forstå at han vil!
Men men men pas på, mange af de større og farverige fisk, giver alvorlige begrænsninger på hvad man ellers kan have i akvariet. Det er jo lidt ærgeligt at anskaffe en fisk oge derved afskære sig fra 95% af de resterende fisk.
Så du skal lige undersøge eventuelle fisk før køb og ikke impulskøbe. Spørg her i forumet.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 18:59

uha sidder her næsten dagen lang og kigger på fisk og spørger løs. Men jeg har jo også lige et par uger endnu til at beslutte mig

Med venlig hilsen
Louise

jonasl — 24. november 2006, 19:04

Så passer en lille gruppe pragtsmerlinger jo fint efter min meing..

Mvh.
jonasl

MAHON — 24. november 2006, 19:10

Hej Louise

Hos Petworld (godt nok i Viby J) har jeg set en Golden Zebra smerling.
http://aquaworld.netfirms.com/Cyprinoidae/Botia/Botia_histrionica.htm
Som har nogle af de samme egenskaber som en pragt smerling, men den skulle ikke blive mere end max 15 cm mod pragt smerlingens 30.
Har selv 2 pragt smerlinger i mit 128 l, men det skal skiftes til et større til sommer eller mine pragtsmerlinger skal have et andet hjem.

Med venlig hilsen
Martin Honoré

Bondepigen — 24. november 2006, 19:13

#20
Jaeh men den er bare lidt trist i farverne - vil gerne have lidt farvelige fisk

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 19:17

Jeg kan godt forstå hvis du er forviret, der er også mange forskellige ting at holde styr på. Du kan trøste dig med at et 250L giver en hel del mulighedder.
I kunne enten holde et par af de store store fisk fks. cichlider og bygge akvariet op om dem, med maller og (alt afhængigt af de store fisk) nogle mindre stimefisk.
Eller satse på en mellemstørelse cichlider og have flere af samme slags. Fks som malawiakvarie.
Eller et akvarie med to-tre par dværg cichlider og nogle farverige stimefisk. fks som sydamerikansk

I alle tre størelses grupper er der massere af fisk med flotte farver, men det er vigtigt at man gør sog akvariets enderesultat klart inden man begynder at bestemme sig for fisk.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 19:27

altså hvis jeg skulle have cichlider så skulle det helt klart være Scalare ..
Men jeg synes ikke rigtigt at jeg vil låse mig fast på en bestemt slags.

Nu kender jeg jo ikke så mange fisk - men dem jeg godt kan li er Black Molly, Kampfisk, Gurami, Kobber tetra og kobber pansermalle.. = alle begynder fiskene.. men vil nu også gerne have nogle lidt anderledes fisk...

Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 19:35

Se lige i beskedsystemet Louise.

Black Molly er en ganske glimrende algespiser ud over at være en god begunderfisk. Scalare og Black Molly vil give et flot akvarie, men vil kæresten være tilfreds med en sort og hvid/sølv kombination?

Vh.
Steffen Kbh

MAHON — 24. november 2006, 19:36

Hej Louise

Mine Pragt smerlinger ser jeg så godt som aldrig, min kone spørg ret ofte hvorfor jeg skulle have de fisk når de altid gemmer sig, så jeg tror ikke det er en fisk du vil se ret tit.
Så er det jo et fedt om den er farverig eller ej!

Med venlig hilsen
Martin Honoré

Bondepigen — 24. november 2006, 19:40

#24 Beskedsystemet??

Men er det ok at have scalare i 250l ? - og hvilke fisk kan gå sammen med den?.
uha der har manden ikke noget at sku ha sagt ;o) hvis jeg kan få en scalare så skal jeg da helt klart ha det så det bliver han da bare nød til at acceptere. Så længe han bare får et par farverige fisk så er han glad og tilfreds


Med venlig hilsen
Louise

Bondepigen — 24. november 2006, 19:41

#24 - årh har set PM'en - den skulle bare lige opdatere først


Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 19:43

Ved siden af Login og ud knappen er der en gul kuvert hvis du har fået post, vores interne post-system.

Du kan godt have Scalare i et 250. Det er vigtigt at akvariet ikke er for lavt, men et standart 250 er fint højt.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 19:47

#28

ok. Hvilke fisk vil du så foreslå at have gående sammen med et par scalare?

Med venlig hilsen
Louise

Dubja — 24. november 2006, 19:50

Altså personligt ville jeg jo sætte nogle Apistogrammaer sammen med dem(har planer om noget lignende i et 200l jeg lige har købt) Hvis du kan finde Apistogramma borellii "Opal" f.eks. har du en let og farverig fisk der. Der er utroligt mange flotte Apistoer.

Steffen Kbh — 24. november 2006, 19:51

Tja det er jo et godt spørgsmål. Hvis du kun havde et par Scalare, så kunne du have et eller to par dværgcichlider http://akvariesiden.dk/fisk/index_ny.php?kategori=12 og en stime ikke for små tetra. Dertil ville jeg så have 2-3 Ancistrus Sp. eller lignende.
Du kunne også have flere og opleve de interne magtkampe der er i en flok, men så er der ikke plads til så mange af de andre.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 19:56

cichliderne er jeg ikke så vilde med.
Hvad med nogen af de fisk jeg nævnte i "23 - kan de gå an?


Med venlig hilsen
Louise

Steffen Kbh — 24. november 2006, 20:06

Kobber tetra og Kobber pansermaller vil passe fint sammen med scalarene. Så har du også en lille Sydamerikansk akvarie.
Husk at indrette med sandbund, det er bedst for pansermallerne.

Vh.
Steffen Kbh

Bondepigen — 24. november 2006, 20:12

oke det må jeg lige tænke lidt over. men indtil videre takker jeg for hjælpen


Med venlig hilsen
Louise

Bruger #783265 — 25. november 2006, 07:19

Pragtsmerlinger er nogle pragtfulde, sjove, flotte fisk, som det er synd og skam at gå glip af.

Ja - de bliver store. De kan blive meget store - over en årrække på 8-12 år (hvis de overhovedet når at blive så gamle). Hvis du er klar over, at du om nogle år enten skal bytte dem til nogle mindre eksemplarer eller flytte dem til et større akvarium, så kan du sagtens have pragtsmerlinger.
Jeg har Pragtsmerlinger i flere akvarier og de har givet så mange skægge oplevelser - og så holder de jo akvarierne fri for snegle.

Er størrelsen alligevel et problem, så kan jeg anbefale nogle Botia Striata - Zebra smerling. De holder også akvariet sneglefrit, bliver ikke for store og har alligevel smerlingernes "væsen", søde og sjove. Nåja, så er de jo også pæne.

Mvh.
Lars

elisabethen — 25. november 2006, 11:28

Jeg synes sådan set heller ikke, at pragtsmerlinger i 250 L ville være særligt kriminelt.. Som #35 er inde på vokser de ret langsomt, og der vil gå flere år før de bliver for store til et 250 L akvarium, selv under rigtig gode forhold.

Så hvis du er blevet forelsket i dem, synes jeg da at du skal købe en 4-5 stk.. De kan godt lide hinanden selskab. Og når de så engang bliver for store, er der enten nok en anden akvarist med et stort akvarium, der gerne tager dem, eller også har du til den tid selv fået et kæmpeakvarium 🙂

Mvh.
Elisabeth Schrøder

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.