Golden special opdræt
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Miskjergaard — 14. november 2006, 13:06
I akvariet har jeg 5 golden spec. hvoraf de to af dem er ca. 7-9 cm og de tre er ca. 5 cm. De ser alle ud til at trives og er godt tykke.
synes bare ikke rigtig der sker noget i akvariet. fiskene gemmer sig meget, og ser ikke ud til at fiskene har haft gang i noget leg.
Er akvariet alt for lille til fiskene, sådan så jeg ikke kan regne med at de kommer i leg. eller skal jeg bare væbne mig med tålmodighed?
jeg kan vel heller ikke have andre fisk i, når akvariet ikke er større (når de gemmer sig ser akvariet jo helt tomt ud)
Louise
SBS — 14. november 2006, 14:47
Problemet er nok nærmere at der er for FÅ fisk i akvariet.
Derfor gemmer de sig.
Så put endelig 5 - 10 mere i, som de kan enes med, altså rolige mbunaer.
Evt. også 2-4 ancistrus maller til at rydde lidt op 🙂
Så skal der nok komme mere liv i akvariet.
Mvh.
Søren
Miskjergaard — 14. november 2006, 17:23
har du noget forslag til hvad jeg ellers kan komme i akvariet, eller foreslår du at jeg bare anskaffer mig f.eks. 5 golden spec mere?
den med ancitrus havde jeg selv tænkt på 🙂
Louise
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.