Crossocheilus siamensis, syg? eller med æg?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kareelia — 17. oktober 2006, 16:59
Hvad kan det være?
Og hvis den er med æg, hvad gør jeg så? Nogen der har prøvet??
Med venlig hilsen
Karina
Lihn — 17. oktober 2006, 18:12
Jeg tror bare den er stille da den er blevet stor, (det blev mine ihvert fald), hvor stort akvarie er den i og hvor lang er den?
Mvh.
Jacob Lihn
Kareelia — 17. oktober 2006, 18:25
Den er 5 cm og går i et 180 L 🙂
Tror måske den er forædt..
Hvis den var med æg tror jeg bare jeg ville tage den med til messen så michy kan overtage.. For det vil vist kræve lidt erfaring..
Med venlig hilsen
Karina
Lihn — 17. oktober 2006, 18:26
Jeg ved ikke lige hvad det kan være så.. :-(
Mvh.
Jacob Lihn
Morten Lyngsaa — 17. oktober 2006, 18:56
Mvh.
Morten Lyngsaa
michy — 17. oktober 2006, 21:41
Dogh Underwood(mener jeg han hed) har skrevet om det på en amerikansk planteliste i 1998, der ud over har jeg også fået beretninger om at den skulle have yngler hos flere (??) i Finland, men jeg endnu ikke kunne få dette bekræftet endeligt.
#1 Det er sansynligvis ikke tilfældet hos dig da den ikke er større en de 5 cm som du skriver. De få og sikre beretninger der er siger at den først bliver kønsmoden i en alder hvor den min har opnået 10 cm...men alder og størrelse hænger jo ike altid helt sammen..
Jeg syntes også den virker større på dit billed.
En anden ting er at SAE hunner sansyndligvis har æg fra de er kønsmodne, og kan have det til de dø (i fangeskab) uden at der nogensinde kommer noget ud af det..(obduktioner af døde SAE har vist dette)
Mit bedste gæt er at den har forædt sig, for den ser ellers sund og rask ud.
Men jeg overtager altid gerne en SAE, hvis skal af med den *S*
Endelig er der som morten er inde på(vil jeg tro) muligheden for en omgang bugvattersot, men jeg syntes ikke ud fra det billed du har taget at det tyder på det... men helt klart en mulighed man skal være opmærksom på.
Med venlig hilsen
Michael Larsen
michy — 17. oktober 2006, 21:43
Med venlig hilsen
Michael Larsen
Lihn — 17. oktober 2006, 21:49
Mvh.
Jacob Lihn
Kareelia — 17. oktober 2006, 23:36
Tak for de gode råd! Jegventer og ser tiden an.. 🙂
Med venlig hilsen
Karina
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.